arama

Yetişkin Köpek Ve Köpek Yavrusu Bakımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yetişkin Köpek Ve Köpek Yavrusu Bakımı

Köpek bakarken her şeyi göze aldığımızı göz önüne almalıyız. Çok kolay değil ve bakımı da masraflı. Aylık belirli bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Hatta bütçe tasarlamanız ve ona göre pay ayırmalısınız. Maması, bakımı, sağlık kontrolleri, kişisel eşyaları, daha birçok gideri olacaktır. Bunların yanı sıra manevi olarak da ilgilenmeniz, sevgi gösterisinde bulunmanız, eğitimi için uğraşmanız gerekmektedir. Her gün gezmeye, parka götürmeli, ona yeni oyunlar öğretmeli, değişik aktivitelerle spor yaptırmalısınız.

 

Köpeğimizin yetişkin alınması eğer hiç eğitim almadıysa eğitilmesi biraz zorlayıcı olabilir. Kendi kafasına göre iş yapabilir. Yavru iken aldığınızda eğitmek daha kolaydır. Biraz daha avantajlı olacaktır. Size bağlı ve dediğiniz şekilde hareket edecektir. Köpeğimizin tuvalet ve yemek eğitimi de çok önemlidir. Bu eğitimi mutlaka vermeniz gerekir. Eğer yeterince bilgi sahibi değilseniz bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Uzmanlar her türlü eğitim ve bilgiyi sizlerle paylaşıp yardımcı olacaklardır. Bu durumu çekimserlik ya da önemsememezlik yapmayın.

 

Yavru köpeklerde eğitim tuvalet eğitiminden sonra tasmaya da alıştırmalısınız. Tasma seçerken zincir tasma ya da metal tasma seçmemelisiniz. Toka tasmalardan alabilirsiniz. Tasma boğazı çok sıkmamalı, iki parmağınız geçebilecek genişlikte ayarlanmalıdır. Tasmayı mama verdiğiniz, oyun oynadığınız veya gezmeye çıktığınız güzel bir zamanda takın. Köpeğinizi incitmemeye gayret edin. Oyun oynamak köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecek ve ona verdiğiniz değeri anlayacaktır. Oyun oynarken vermek istediğiniz eğitim ve mesajlarınızı oyun arasında uygulamanız kolaylık sağlayacaktır.

 

Yavru köpeğinizin psikolojisini öğrenmek ona yardımcı olmanızı sağlayacaktır. Köpek psikolojisini öğrenmek için uzmandan yardım alabilirsiniz. Köpeğinizin neden üzgün, durgun ya da ne anlatmak istediğini çözmüş olursunuz. Köpeğin havlaması normal bir durumdur. Ama aşırısı köpeğinizin tedirgin olması veya sizi korumak amaçlı olabilir. Bunu kontrol altına alabilirseniz daha az havlamasını sağlamış olursunuz. Yavru köpeğiniz büyüdüğünde eğer çiftleştirilmeyecekse kısırlaştırılmalıdır. Yoksa kızgınlık döneminde karşı cinse karşı ilgi gösterecektir. Ergenlik dönemi insanlarda olduğu gibi köpeklerde de olmaktadır. Hormonların artışı köpeğinizin bazı çılgınlıklar yapmasına, size boyun eğmemesine neden olabilir. Bu dönemi atlatıncaya kadar anlayışlı davranmanız akıllıca olacaktır. 6 aylık gibi zaman diliminde bu durum olabilir. Bu konuda sakinleşmesi için kısırlaştırmaya gidilebilir.

 

Yavru köpeğin sosyalleşmesi için epey çaba göstermeniz gerekiyor. Diğer insanlara davranışı sakin olmalıdır. Köpeklerle iyi anlaşmalı, arkadaş canlısı olmalıdır. Onlarla oyun oynamalı, koşu yapmalıdır. Köpeğinize verdiğiniz iyi eğitim size artı puan sağlar. Herkesin gözünde saygınlık kazanırsınız. Köpeğinize ilk yardım konusunda da yardımcı olun. Acil durumlarda onun durumunu iyileştirin. Sizde acil bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda da eğitmeye özen gösterin. Köpeğe verdiğimiz eğitimleri ödüllendirmek adına birkaç lokma sevdiği yiyeceklerden vermek onu teşvik etmeye yöneltir. Daha fazla ödül alabilmek için sizin dediklerinizi dikkate alır. Zamanla bu alışkanlık olur ve artık eğitmeden ve ödüllendirmeden de sizin sözünüzü dinleyecektir.

Yetişkin Köpek Ve Köpek Yavrusu Bakımı

Mama seçerken en iyi mamayı seçmeliyiz. En iyi mama çiğ ettir. Fiyatı pahalı olduğu için herkes alamayabiliyor. Çiğ etin olmadığı durumlarda ikame ürüne gidilebilir. Piyasadaki mamalar araştırılıp uygun olanı vermeliyiz. Köpeğiniz çok seçici ve tada önem veriyorsa, ya da onu ödüllendirmek istiyorsanız Profine Tahılsız Geyik Etli Köpek Konserve Maması ideal bir yaş mamadır. İçeriğinde %65 geyik eti %5 patates bulunmaktadır. Tamamlayıcıdır. Tahıl ürünleri içermez. Oda sıcaklığında verilmeli, açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir. Mamanın yanında temiz içme suyu bulundurulmalıdır. İçeriğinde ham kül, ham yağ, ham protein, nem, manganez, ham lif, iyot, selenyum, sinameki sakız gib vitamin ve mineraller bulunmaktadır.