arama

Tıraş Edilen Köpek

Tıraş Edilen Köpek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tıraş Edilen Köpek

Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak nitelik de tüy kıtıkları pire kene matleri ile dolduğun da, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler tıraş edilir. Burada tıraşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücudunun arındırılması ve yeni ve sağlıklı tüylerin çıkmasını imkân sağlamak içindir. Uyuz, myiasis gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecin de tüyler tıraş edilir. Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeni ile cilt de açık yaralar oluşmuş ise, açık yaranın olduğu bölüm hijyenik ve steril nedenlerden dolayı tıraş edilerek, mikroplardan korunması sağlanır hedeflenir.

Ameliyatlar da köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden dolayı bölgesel olarak tıraş edilir ve ayrıca ultrason gibi uygulamalar öncesin de köpeklerin ve kedilerin tüyleri bölgesel olarak tıraş edilir. Yıl da 2 sefer özellik ile bahar ayların da köpek kuaförüne gidilip tüylerin kesilmesi ya da kısaltılması işlemi yapılabilir. Tüyler kesildikten sonra ceket niteliği taşıyan tüyleri olmadığı için soğuk hava ile karşı karşıya kalan hayvanımız hastalanabilir dikkat edip önlem almak da fayda var. Havanın ısındığı dönemler ya da havalar soğumadan önce yapmak da fayda var.

Tüylerin kısaltılma işlemi göründüğü kadar kolay değildir uzun ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Özellik ile keçeleşmiş tüyleri temizlerken makas veya makine ile kedi ve köpeklerine zarar veren hayvan sahipleri çok sayıda bulunmaktadır bu yüzden gidilen yer önem ile seçilmelidir. Tıraş için kendini yetiştirmiş ve bu işi sahiplenmiş kedi köpek kuaförleri var.

Tıraş Edilen Köpek

Birçok veteriner kliniklerine bağlı çalışan kuaförler bulunmakta bu hizmeti vermektedir. Bir kedi veya köpek tıraşı 40 TL den başlayıp kedi ve köpeğin büyüklüğüne göre 150 TL ye kadar çıkmaktadır. Tıraşın bazı kötü etkileri var. Kuaföre giden kedinizin ya da köpeğinizin bir zaman boyunca saklanması mamasını yememesi suyunu içmemesi, utanıyor gibi yapması, sürekli miyavlaması hırlaması gayet normal karşılanan hareketlerdendir. Tüyleri kesilen kedi veya köpekler psikolojik olarak etkileniyorlar ve utangaç veya hırçın hareketler gösteriyor olabilirler. Bu gösterdikleri davranışların sebebi kendilerini güven de hissetmedikleri için olduğu düşünülmektedir.

Bu dönemler de mutlaka ama mutlaka evcil hayvanlarımıza ilgiyi biraz daha arttırıp, evcil hayvanlarımıza çok güzel olduğunu söyleyip, oyunlar oynatıp yürüyüşler yaptırarak yanında olduğumuzu belli eden davranışlar sergileyebiliriz. Havalar ısınması ile birlikte bazı ırkların da sorunları beraberin de gelmektedir. Anonim birisi bu duruma çok içerlenerek şöyle bir şey demiş; ‘’Sibirya kurtlarının durumu ne olacak ya da kangalların durumu ne olacak hatta ve hatta dağ köpeklerinin? Ya onlar dağa geri dönecek, serin yerlere gidecekler ya da biz onlara serinliği getireceğiz.’’ Çok güzel ve doğru söylemiş. Özellikle de soğuk iklim kedileri ya da köpekleri yaz ayların da çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.

Bu neden ile çözüm olarak gezici köpek kuaförü hizmetinden yararlanılıyor. Tüyler kısaltılıyor. Serin yerler de bakılmaya çalışılıyor, daha sık yıkanıyorlar, suyun altına giriyorlar. Ayrıca mevsimsel olarak değiştirmesi gereken tüyler tıraş edilince tüy dökülme sorunu da kısa zaman da çözülmüş oluyor. Kuaför hatası tıraşlar insanoğlunda da köpekler ve kedilerde de çok görülen bir hata. Sosyal medyalar da veya sosyal ağlar da küçük dostlarımız, bazı zaman deneysel tıraş şekillerine maruz kalmış, bazı zaman da bir tuval konumuna gelerek sahiplerinin sanatsal çalışmalarına alet olmuş durumdalardır. Anonim olarak birisi bu duruma çok içerleyerek şu sözü söylemiştir; ‘’Ah ah, şu hayvanlar dile gelse de neler çektiklerini anlatsa.’’ Ah ki ne ah!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.