arama

Tahılsız Köpek Maması

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Tahılsız Köpek Maması

 

Köpeğinize hangi tür mamalar alırsınız? Tahıllı mı yoksa tahılsız? Peki, tahıllı ve tahılsız köpek mamaları arasındaki farklar nelerdir biliyor musunuz? Peki, hangi mama köpeğiniz için daha iyi, daha sağlıklı ve gereklidir hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz ve köpeğine değer verip en iyisini almasını istiyorsanız size cevabımız tabi ki tahılsız köpek mamaları olacaktır. Peki, neden tahılsız köpek mamaları diğer tahıllı köpek mamalarından daha iyidir?

 

Öncelikle belirtelim ki tahıllı köpek mamalarının içinde mısır, buğday ve pirinç gibi yüksek glisenik endeksi bulunan tahıllar kullanılarak yapılmaktadır. Bunlarda köpeğinizin daha çok mama yemesine ve obezite olmasından başka, daha çok dışkılamasına, tüylerinin cansız ve daha çok dökülmesine ve en önemlisi enerji kaybına neden olmaktadır. Oysa içerik olarak tahılsız köpek mamalarında tahıl yerine daha fazla et kullanılmaktadır ve bu içerik yüz yıldan uzun süredir köpekler için kullanılmaktadır. Oysa tahıllı köpek mamalarında et oranı oldukça düşüktür. Üstelik diyabet gibi hastalıklara da tahıllı köpek mamaları neden olurken tahılsız köpek mamaları tamamıyla sağlıklıdır.

 

Muhakkak ki köpeğinizi seviyor ve onun için en uygun olan şeylere sahip olmasını istersiniz. Köpekler sadık olmalarıyla ünlüdürler, hatta o kadar sadıktırlar ki Japonya’da heykelleri yapılmış ve hikâyelere konu olmuşlardır. Onları beslemeye başladığınız anda onlarda sizin ailenizden biri gibi olurlar. Size tüm kalpleriyle bağlanırlar. Durum böyleyken onlar için zararlı olan diyabet, obeziteye neden olan tahıllı köpek mamalarını mı, yoksa onları daha sağlıklı ve dinç hale getirecek tahılsız köpek maması mı vermek istersiniz? Gelin köpeğiniz tahılsız köpek maması yerse neler olur beraber bakalım. Öncellikle belirtelim ki köpeklerin ana yiyeceği bitkiler değil etlerdir. Zamanla evrimleşseler de hala ete ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden et yüzdesi çok olan besinlerle beslemek daha iyi olacaktır. Eğer tahılsız köpek maması verirseniz:

 

 

 • Diyabet olma riski olmaz.
 • Obeziteye yakalanmaz.
 • Daha az tüy döker ve tüyleri daha canlı, sağlıklı gözükür.

 

 

 • Daha az yer ve bunun sonucunda daha az dışkı yapma ihtiyacı duyar.
 • Daha enerjik hale gelir.
 • Tahıllı köpek mamaları köpeğinizde alerjilere neden olabilmekteyken, tahılsız köpek maması alerji riskini en aza indirerek daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.
 • Ayrıca son olarak daha temiz ve daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olur.

 

Sırf bu maddelerden biri bile aslında tahıllı köpek maması yerine tahılsız köpek maması kullanmanıza yeter muhakkak. Sonuçta sizde onun en iyisine sahip olmasını istersiniz. Şu an piyasada bol miktarda tahılsız köpek maması markası bulunmaktadır. Yani gittiğiniz marketlerden, petshoplardan, internet üzerinden kolaylıkla tahılsız köpek mamalarına ulaşabilir ve bir an önce köpeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Durum böyleyken neden sevdiğiniz bir canlıya hala sağlıksız mamalar veresiniz ki?

Tahılsız Köpek Maması

Köpeklerde insanlar gibi iyi beslenmeye ihtiyaçları olan canlılardır. Sonuçta canlı neler yerse vücudu yediği besine göre tepki verecektir. Eğer yediğiniz besin sağlıksız, vitaminsiz, proteinsizse vücudunuz yoksunluk çekecek ve metabolizmanız düşecek sonuç olarak daha çabuk hastalıklara da yakalanacak, daha geç iyileşeceksiniz. Enerjiniz düşecek ve yataktan kalkmak bile istemeyeceksiniz. Aynı durum sevgili dostunuz köpeğiniz içinde geçerlidir. Eğer köpeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız onu iyi beslemek ve iyi bakmanız gerekmektedir. Tahılsız köpek mamaları ise bir köpek için en uygun ve en sağlıklı olan köpek mamalarıdır. Durum böyleyken hemen köpeğinize verdiğiniz sağlıksız köpek mamasından vazgeçin ve onları atın. Dışarı çıkın ve hemen tahılsız köpek maması alarak köpeğinizin daha sağlıklı olmasını ve öyle görünmesini sağlayın.