arama

Royal Canin Mini Mature Yaşlı Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Mini Mature Yaşlı Köpek Maması

Yıllarca evinizi ve dostluğunu paylaştığınız, artık evinizin bir bireyi olarak gördüğünüz, sıkı sıkıya bağlandığınız köpeğinizin yaşlanması sizi elbette çok üzecektir. Artık sizinle eskisi kadar aktif bir şekilde oyun oynayamayan, günün büyük bir bölümünü uyuklayarak geçirmeyi tercih eden, kronik bazı ağrılarla canının yandığını bildiğiniz yaşlı köpeğiniz için, yapmanız gereken en doğru şey, onun kalan ömrünü daha mutlu ve konforlu geçirmesini sağlamanız olacaktır. Yaşlı köpekler, ilerleyen yaşları eşliğinde, birçok sağlık sorunu ile karşılaşmaya başlarlar.

 

Bu aşamada önemli olan iyi tanıdığınız köpeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz ve fark ettiğiniz en ufak bir sorunun varlığında, veteriner hekiminize başvurmanızdır. Çünkü yaşlı köpeğinizde, yaşlılıktan kaynaklanan bir sağlık problemi oluşmuşsa, erken teşhis ile bu sorununun çözülme ihtimali oldukça yüksektir. Yaşlı köpeğinizin veteriner randevularını artık sıklaştırmanız ve kontrollerini aksatmadan sağlamalısınız. Yaşlı köpeklerde birçok sağlık sorunu oluşur. Yaşlı köpeklerde, görme ve işitme kayıpları görülmeye başlanır. Diş ve diş eti sorunlarında artış vardır ve diş dökülmeleri görülür.

 

Yaşlanan köpeklerde, tüyler donuklaşır ve deri incelir. Bağışıklık sistemi, yaşlılıkla birlikte zayıflar ve yaşlı köpekler hastalıklara karşı daha savunmasız bir duruma gelirler. Aşırı kilo alımının daha da tetiklediği eklem ağrıları, köpeklerde yaşam kalitelerinin düşmesine neden olur. Yaşlı köpeklerde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi, kalp kapakçıklarında oluşan rahatsızlıklardır. Ayrıca, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, akciğerlerde kan birikmesi gibi birçok ciddi hastalık, yaşlı köpeklerin karşılaştığı sağlık sorunlarındandır. Özellikle kısırlaştırılmayan dişi köpeklerde, rahim ve meme tümörlerinin oluşumu ve rahim enfeksiyonları, erkek köpeklerde ise prostat görülebilir.

 

Yaşlı köpeklerin, sağlık sorunlarının en aza indirgenmesi için, beslenme düzenlerinin tamamen değişiklik göstermesi gerekecektir. 7 yaşından sonra köpekler yaşlı sayılır ve köpeklere 7 yaşından sonra, yaşlı köpeklere özel köpek mamalarının kullanılması önerilir. Çünkü yaşlı köpeklerin, alması gereken birçok besin değerinin miktarları, yaşlılıkla beraber farklılaşacaktır. Yaşlı köpeğiniz için her şeyden önce, birçok hastalığa zemin hazırlayan ve mevcut olan bazı hastalıkların ilerlemesini hızlandıran aşırı kilo alımını engellemelisiniz. Hareketleri oldukça ağırlaşan yaşlı köpekler için bu konuda alınacak önlem, yaşlı köpeklere daha düşük kalorili mamalar yedirmek olacaktır. Ayrıca yaşlı köpeğiniz artık sizinle uzun yürüyüşler yapamasa bile, kısa yürüyüşlerle de olsa, biraz hareketlenmesini sağlamanız, kilo alımının engellenmesinde yardımcı olacaktır.

 

Yapılan kısa yürüyüşler, yaşlılıkla ortaya çıkan sindirim sorunları neticesinde kabızlık yaşayan yaşlı köpeklerin, bu sorununa da bir parça faydalı olacaktır. Yaşlı köpeğinizin beslenme programından, tuz ve şekeri çıkarmanız, protein değerini azaltmanız, yaşlı köpeğinizi, olası karaciğer ve böbrek hastalıklarının oluşumunu geciktirmek ya da ilerlemesini yavaşlatmak anlamında, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yine yaşlı köpeğinizin gün içinde almak zorunda olduğu, sodyum ve potasyum oranlarını düşürmeniz, kalp ve böbrek sorunları yaşamasını engellemeniz, en azından geciktirmeniz anlamında yapılması gereken değişikliklerden bir tanesi. Yaşlı köpeklerin beslenmesinde, vitamin ve mineral oranlarının artırılması da gerekli bir durumdur. Yaşlı köpeğinizin beslenmesi, sağlığı açısından bu kadar önemli olunca, yaşlı köpeğiniz için seçeceğiniz yeni köpek mamasının da kaliteli ve onun ihtiyaçlarını yeteri derecede karşılayan bir mama olması büyük önem taşıyor.

 

 Royal Canin Mini Mature Yaşlı Köpek Maması Yaşlı Köpekler İçin Uygun mu?

Royal Canin Mini Mature Yaşlı Köpek Maması

Royal Canin Mini Mature Yaşlı Köpek Maması, içeriğinin analizi sonucu, yaşlı köpeklerin sağlıklı beslenmesi için önerilen bir mama değil. Bu mamanın yüksek karbonhidrat oranı, kilo alımına çok müsait olan ve kilo alımının birçok hastalığı da beraberinde getirdiği yaşlı köpekler için çok sakıncalı. İçeriğinde bulunan tahıllardan, özellikle pirincin fazla kullanılması, arsenik riskini de doğuruyor. Köpeklerde alerjik enfeksiyonlara neden olan, mısır gluteni unu da mamanın içeriğinde bulunuyor. Tahıl oranının çok yüksek olmasına rağmen, et oranının çok düşük olması da mamanın olumsuzluklarından biri. Et oranının düşük olması ile beraber, et ürünlerinin de bu mamada kullanılması, mamadaki protein kalitesinin de düşmesine sebep oluyor.