arama

Royal Canin Medium Adult Orta Irk Yetişkin Köpek Kuru Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Medium Adult Orta Irk Yetişkin Köpek Kuru Maması

Evinizde beslediğiniz bir köpeğiniz varsa onun beslenme ve bakımıyla ilgili edinmiş olduğunuz veya edineceğiniz hiçbir bilgi ayrıntı olmayacaktır. En ufak bilgileri dahi edinerek köpeğinizi tamamen tanıyor olmalısınız. Ancak bu şekilde onun sağlıklı bir şekilde büyüyüp geliştiğinden emin olabilirsiniz. Beslenme ve bakım konusunda herhangi bir adım atmadan önce mutlaka uzman bir veteriner hekime başvurmalısınız. Çünkü internet üzerinde yer alan bilgilerin tamamı gerçeği yansıtmamaktadır. Doğruluğuna emin olmadığınız bilgilere dayanarak köpeğinizin bakımını ve beslenmesini üstlenmeniz doğru olmayacaktır. Bu durumda, köpeğinizin sağlığı için olumsuz olan bazı durumların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.

 

Köpek ya da kedilerin bilinçleri bulunmadığı için, kendi beslenmeleri konusunda tüm sorumluluk size ait olacaktır. Sorumluluklarınızı yerine getirmeniz onun için hayati derecede önem taşıyacaktır. Sizlere internet ortamında bulunabilen en doğru ve en güvenilir bilgileri topladığımız bu yazıyı mutlaka okuyun. Köpeklerin ne tür mamalar yemesi gerektiği ve mamanın miktarı, sağlıklı beslenmenin köpeğiniz için ne kadar önemli olduğu, sağlıklı olmayan koşulların köpeğinizde ne tür sağlık sorunlarına yol açacağı gibi oldukça temel olmasına rağmen çok önemli olan bilgileri derlediğimiz bu yazı sizin için önemli bir rehber olacaktır.

 

l Köpeğinize Verdiğiniz Mama Onun Yaşı İçin Uygun Olmalıdır

 

l Köpek ve kedilerin her gün yedikleri mamalarda yaşlarına uygun olma şartı oldukça önemlidir. Her mama her yaş için uygun içerikte değildir. Bunun için öncelikle köpeğinizin yaşını net bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Yavru bir köpek sahibiyseniz, kalsiyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip olan ve yavru köpekler için özel olarak üretilmiş mamalardan vermeniz gerekiyor. Bu sayede, hızlı ve sağlıklı bir gelişim süreci köpeğinizi bekliyor olacak. Yetişkin grubuna giren bir köpeğe sahipseniz, onlar için de özel olarak üretilmiş olan mamalardan satın almanız gerekiyor. Yetişkin köpekler için üretilen mamalar, köpeğinizin aşırı kilo almasını engellemek amacıyla çeşitli içerikler eklenerek imal edilmektedir. Yetişkinlik dönemine giren hayvanlarda, kilo alma eğilimi başlar. Aşırı kilolu olan hayvanlar sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle, yetişkin köpeğinize çok miktarda olmamak kaydıyla yetişkinler için özel olan mamalardan vermelisiniz.

 

l Doğru Mamayı Vermediğiniz Köpeğinizin Bazı Hastalıkları Ortaya Çıkabilir

l Doğru mama tüketimi köpekler açısından oldukça önemli bir konudur. Köpeğiniz kendisi için en doğru mamayı tüketmediğinde sağlığında bazı anormal durumlar gözlenmesi mümkün olacaktır. Köpeğinizin hasta olup olmadığını anlayabilmeniz için öncelikle köpeğinizi tanımanız gerekmektedir. Hemen her gün dışkıladığında bunları kontrol etmeniz gerekmektedir. Her zamanki dışkısından farklı bir durum olduğunu düşündüğünüzde, sindirim sisteminde bir sorun olabilir. Bu durumda peşin hüküm vererek mamanın doğu mama olmadığı söylenmemelidir. Ancak, şüphe yaratan şeylerden biri de köpeğiniz tarafından her gün tüketilen mamadır.

 

Mamanın değişmesi halinde aynı şikâyetin devam etmesi durumunda, hemen uzman bir veteriner hekime danışmalısınız. Köpeğinizin mama seçimindeki yanlışlık bağışıklık sisteminde de çeşitli problemlere yol açabilir. Köpeğinizde, halsizlik, sık sık kusma, dışkısında farklılık, aç olmasına rağmen mama yememe gibi belirtiler görmeniz halinde bunun normal bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bu şikâyetlerin 3 günden fazla süreyle devam etmesi halinde, müdahalede bulunulması gerekmektedir. Uzman veteriner hekim size bu konuda en doğru bilgileri verecek, ilaç tedavisi ya da operasyon önerisinde bulunacaktır. Bu durumda veteriner hekimin önerilerini takip etmelisiniz. Doğru mama Royal Canin Medium Adult Orta Irk Yetişkin Köpek Kuru Maması İçeriğinde bulunan proteinler sayesin de en doğru seçimdir.

Royal Canin Medium Adult Orta Irk Yetişkin Köpek Kuru Maması

l Köpeğiniz Her Yemeği Yememeli

 

l Köpeklere artık yemekler, çiğ et parçaları, kemik, kılçık gibi yiyecekler vermeniz onun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Doğru olduğu düşünülen yanlış bilgilerden uzak durmalısınız.