arama

Rokus Geyik Etli Köpek Konservesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Rokus Geyik Etli Köpek Konservesi

Köpekler, bizim en sadık dostlarımızdır. Köpeklerin doğasında olan insan sevgisi, köpeklerle insanların arasında özel bir bağ oluşmasına neden olmuştur. Kurulan bu sıkı dostluk, köpeklerin insanlar tarafından sahiplenmesini ve korunmasını da beraberinde getirmiştir. Köpek bakan birçok insan, sahiplendiği köpekler ile ilgili büyük bir sorumluluğun altına girmişlerdir. Köpek sahipleri, köpeklerinin bakım ve beslenmesini doğru bir şekilde yapabilmek adına, birçok özveride bulunurlar. Ancak geleneksel bakım ve beslenme yöntemlerinin kullanılması, köpeklerin sağlığını ve gelişimini tehlikeye atmaktadır. Kullanılan bu geleneksel yöntemleri, tamamen iyi niyetle uygulayan köpek sahipleri, bu konuda yaptıkları hataların farkına vardıklarında da, maalesef sağlığı bozulan köpek için çok geç oluyor. Bu nedenle, köpeklerin beslenmesinin, bir uzmana danışılarak, yeterli ve dengeli bir şekilde uygulanması, köpeğin sağlığını korumak anlamında önem taşımaktadır.

 

Köpeklerin yaş gruplarına göre farklı ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçlarına göre beslenmelidir. Gelişim çağında olan yavru köpeklerin, yüksek kalorili bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Hastalıklara karşı çok hassas olan yavru köpeklerin, bağışıklık sistemlerinin gelişmesi de, iyi beslenmeleriyle sağlanacak bir durumdur. Ayrıca iyi beslenen yavru köpekler, ileride kas ve iskeletleriyle ilgili yapısal bozukluklarda yaşamazlar. Köpeklerde en kolay beslenme, yetişkin köpeklerin beslenmesidir. Çok aktif olan yetişkin köpeklere kalorisi artırılmış bir beslenme düzeni uygulanırken, daha az hareket halinde olan yetişkin köpeklerde ise, kilo alımına engel olmak amaçlı daha z kalori içeren bir beslenme uygulanmalıdır. Yaşlı köpeklerin, yaşlılıkla ilgili artık düzen tutmayan sağlıklarını biraz olsun korumak için, beslenmeleri biraz farklılık göstermektedir.

Rokus Geyik Etli Köpek Konservesi

Hareketleri çok azalan yaşlı köpekler için ilk yapılması gereken şey, kilo alımını engellemek olacaktır. Düşük kalorili bir beslenme yöntemi, yaşlı köpeğin kilo alımını engelleyerek, kilo alımıyla birlikte oluşabilecek, diyabet, karaciğer yağlanması, kalp sorunları gibi birçok hastalığa karşıda korunmuş olacaktır. Yaşlı köpeklerin aldığı tuz, protein, sodyum gibi birçok besin ögesinde, hastalıklara karşı korunması için, değişiklikler yapılmalıdır. Görüldüğü gibi, her yaştaki köpeğin beslenme düzeni, birbirinden tamamen farklıdır. Ayrıca köpeklerin cinsleri de beslenme konusunda büyük farklılıklar içermektedir. Zaten büyük ırk bir köpekle, küçük ırk bir köpeğin aynı şekilde beslenmesi çok mantıklı değildir. Köpeklerin beslenmesinde bu noktada önemli olan, her köpeğin özelliğine göre farklı ihtiyaçları olduğu ve beslenmenin bu ihtiyaçların karşılanması üzerine kurulu olması gerektiğidir.

 

 

Köpeğin sağlıklı beslenmesi için uygulanması gereken en mantıklı beslenme yöntemi, hazır köpek mamalarıdır. Hazır köpek mamaları, yaş mama ve kuru mama olmak üzere iki türlüdür. Yaş mamaların üretim süreci oldukça farklı ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte mamanın içeriğine katılan ürünlerin, pişirilme esnasında besin değerlerini kaybetmesi söz konusudur. Bu nedenle, kuru mamalar, yaş mamalara göre daha sağlıklı ve besin değeri daha yüksek mamalardır. Köpeklerin beslenmesinde çok önemli bir payı olan protein değeri, kullanılan mamada yüksek değerde olmalıdır. Mamadaki protein değerinin yüksek olması, protein kalitesinin iyi olduğu anlamına gelmez. Eğer mamadaki protein oranı, et yan ürünleriyle sağlanmış ise, protein kalitesinin düşük olmasından söz edilir. Katkı maddeli, kimyasal içerikli ve renklendiricilerin bulunduğu mamalarda zararlıdır. Tahıl ağırlıklı mamalarında, köpekler için zararlı olan tahıllar nedeniyle, çok iyi mamalar olduğu söylenemez.

 

Rokus Geyik Etli Köpek Konservesi, köpek sağlığını koruyan, yeterli ve dengeli beslenme sağlayan bir mama değildir. İçeriğinde az bir oranda gerçek et vardır ve bu oran bir köpeğin ihtiyacını karşılayacak düzeyde değildir. Kullanılan et ürünleri ise mamanın kalitesini iyice düşürmüştür. Yüksek tahıl oranıyla, köpeklerin sindirim sistemi sorunları yaşamasına neden olabilecek mama, ayrıca yüksek karbonhidrat oranıyla da, aşırı kilo alımına sebep olabilecektir. Rokus geyik etli köpek konservesi, köpeklerin sağlıklı beslenmesine katkı sağlayacak bir mama değildir.