arama

Reflex Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Reflex Köpek Maması

Evcil olsun ya da olmasın tüm köpekler ile insanlar arasında, diğer tüm hayvanlara oranla daha fazla bir bağ bulunmaktadır. Duygusal açıdan karşılıklı oluşan bu bağ ile insanların köpekleri sahiplenmeleri dışında köpekler de insanları sahiplenmektedir. Sahibini savunma, koruma içgüdüleri bundan kaynaklanmaktadır.

 

Köpek Cinsleri

 

Dünya’da 400 kadar köpek çeşidi bulunmaktadır. Hepsi farklı cinlerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Sahiplenmek için özellikle değişik cinsler talep görmekte ve özellikle bahçesiz küçük evlerde beslenmek üzere küçük köpekler tercih edilmektedir. Maltese, Boston Terrier, Pug, Pomeranya köpeği, Chihuahua, Shih Tzu, Pekinez, Dachshund, minyatür Schnauzer, minyatür Poodle gibi tüy sorunu çok fazla olmayan, aşırı büyümeyen ve bakımı kolay olan küçük köpekler, özellikle apartmanda yaşayanların tercih ettikleri köpek cinsleridir. Büyük cins köpekler tercih edenler için başta Golden Retriever cinsi köpekler gelmektedir.

 

Cinsleri arasında en zeki olarak bilinen, eğitimi kolay ve insanlarla iletişimi güçlü olan bir cinstir. Tüy ve salya sorunu olabilir ve belli bir büyüklüğe ulaşacağından küçük evlerde bakımı oldukça zordur. Bahçeli evleri olanlar için daha uygun olan diğer büyük cins köpeklerden bazıları şunlardır; Alaskan Husky, Bulldog, Çoban Köpeği, Alman Pointeri, Terrier, Afgan Tazısı, Boxer, Dalmaçyalı, Danua, Kangal, Labrador Retriever, Rottweiler gibidir.

 

Köpeklerin Bakımı

 

Diğer evcil hayvanlardan olan kedilere göre bakımı zor bir hayvandır. Sahipli köpekler, sokakta yaşayan köpeklere göre şanslı hayvanlardır. Çünkü sokak köpeklerinin bakım şansları yoktur.

 

Köpeklerin temizliği hem köpek için, hem evin genel hijyeni, hem devde yaşayan diğer birey veya hayvanlar için önem taşımaktadır. Köpekler yılda en az 2 kez tüy değiştirirler. Bu aşamada etrafta uçuşan tüylerin yiyecek ve içeceklerimize karışması muhtemeldir. Bu dönemlerinde sabah ve akşam tüylerini fırçalamak gerekmektedir.

 

Evde yaşayan köpeklerin sık sık yıkanmaları gerekmemektedir. Özellikle küçük cins kedilerin ter bezleri yoktur. Bu hayvanların gebelikle patileri terler. Sıklıkla yıkanan köpeklerin derileri üzerinde bulunan koruyucu yağ tabakası kaybolur, derinin Ph’ı değişir. Bunun sonucu olarak da mantar ve uyuz gibi hastalıklara duyarlı hale gelir. Bu nedenle her köpek, iç ve dış parazitlere karşı düzenli olarak muayeneden geçirilmeli, hastalıklara karşı aşıl andırılmalıdır.

 

Köpekler evde yalnız bırakılmaması gereken, insanlara muhtaç birer evcil hayvanlardır. Gün boyunca evde yalnız kalan köpeklerin psikolojilerinin olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle en fazla 1 ya da 2 saatlik zaman diliminde yalnız bırakılmalıdır.

 

Köpeklerin tuvalet ihtiyacı küçük köpekler için evdeki kum uygundur. Ancak büyük boyutlarda bir köpek için yapılacak kum alanı oldukça geniş bir yer kaplayacaktır. Ayrıca bahçeli evlerde köpek beslemenin bir avantajı da budur. Bahçede gezdirilerek tuvalet ihtiyacı karşılanabilir.

 

Köpeklerde Beslenme

 

Yetişkin köpekler için beslenme önerisi, aynı saatlerde olacak şekilde özellikle öğle saatlerinde günde bir öğündür. Köpekler katı gıdaları 9 saatte sindirdiklerinden öğünler sıklaştırılmamalıdır ve saat aralığı genişletilerek en fazla 2 öğün verilmelidir. Ayrıca mutlaka mamasının yanında taze su bulundurulması gerekmektedir. Peynir, süt ve yoğurt gibi gıdalar özellikle gelişim çağında bulunan köpeklere verilmelidir. Kemiklerinin şekillenmesi için gerekli kalsiyumu bu gıdalardan alabilmektedir. Ancak köpeklere verilmemesi gereken gıdalar da bulunmaktadır. Bunlar şekerli gıdalar ve çikolatadır. Bu tür gıdalar köpeklerin en fazla gözlerde olmak üzere genel sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Reflex Köpek Maması

Evde beslenen köpeklere, veterinerler tarafından yaş veya kuru olarak Refleks köpek maması önerilmektedir. Her yaş ve her ırka ayrı olarak üretim yapan Reflex markası ürün çeşitliliği şu şekildedir; kuzu etli- pirinçli- sebzeli, kuzu etli ve pirinçli, biftekli ve yüksek enerjili, balıklı ve pirinçli, tavuklu ve sadece biftekli mamalar bulunmaktadır.