arama

Reflex Balıklı Ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Reflex Balıklı Ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Reflex Balıklı Ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Her köpeğin bakımı ve beslenmesi, kendine özgü ve kendine özel olmalıdır. Her yaşta, her cinse yapılacak bakım ve uygulanacak beslenme büyük farklılıklar gösterir ve köpeğinizin sağlığını tehlikeye atmamak ve köpeğinizi korumak için, bu farklılıkları bilmeli ve mutlaka uygulamalısınız. Bebeklik döneminden, yetişkinlik dönemine giren köpeğinizin bakımı ve özelliklede beslenmesi ile ilgili detayları öğrenmek için, veteriner hekiminize danışmalı ve mutlaka önerilerini dinlemelisiniz.

 

Yetişkinliğe geçen köpeğinizin, üzerinizde yarattığı sorumluluklarda artık farklılıklar gösterecektir. Artık yetişkin olan köpeğinizi ve sizi en çok yoran ayrıntıda, köpeğinizin çiftleşme dönemi olacaktır. Çiftleşme dönemine giren köpeklerde bu süreç yaklaşık 15 gün sürer ve köpeğiniz bu dönemde çok agresif, saldırgan ve çekilmez olacaktır. Eğer köpeğinizin çiftleşmesini istemiyorsanız 15 gün boyunca bu duruma göz yumup, onu alttan alacaksınız ya da çiftleşmesine izin vereceksiniz. Bu durumu kökten çözmek istiyorsanız, köpeğinizi zamanı geldiği an kısırlaştırıp, tüm bu sorunları çözme şansını yakalayabilirsiniz. Kısırlaşan köpeğiniz, yaşadığı hormon seviyesindeki değişiklikler nedeniyle, oldukça uysal ve sakin olacaktır.

 

Yetişkinliğe geçen köpeğinizin beslenme düzeni de, yetişkinliğe geçmesiyle beraber, tamamen değişime uğrayacaktır. Her köpek cinsinin, bebeklik döneminden, yetişkinliğe geçişi farklı zamanlarda oluşur. Eğer bunu siz tam olarak fark edeme diyeceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bu konuda veteriner hekiminizin fikirlerine başvurmalısınız. Çünkü kullandığınız köpek mamasını zamansız değiştirmeniz, yetişkinliğe geçtiğini düşündüğünüz köpeğinizin beslenmesini tam anlamıyla karşılamayabilir. Ayrıca yetişkinliğe adım atmış köpeğinizin kullandığı yavru köpek mamasını değiştirmez iseniz, artık yetişkin olan köpeğiniz bir süre sonra kilo sorunuyla karşılaşabilir. Yavru köpek mamaları, yavru köpeklerin yüksek enerji ihtiyaçlarından dolayı, yavru köpeğe yüksek enerji verecek nitelikte hazırlanırlar. Bu kadar yüksek enerjiye ihtiyacı olmayan yetişkin köpeklerin bu mamaları tüketmesine devam edilirse, kilo sorunu oluşacak ve beraberinde birçok ciddi hastalığa davetiye çıkaracaktır.

 

Köpeğinizin yetişkinliğe geçişiyle mama değişimi yapacağınızda, kullanacağınız yetişkin mamasına geçişi bir anda yapmanız köpeğiniz için bazı sakıncalar doğurabilir. Mama değişimini aşamalı yapmalı, köpeğinizin yeni mamaya uyum sağlamasına izin vermelisiniz. Aksi takdirde yeni mamaya köpeğinizin sindirim sistemi tepki verecek ve sindirim sorunları ile alerjik durumlar ortaya çıkabilecektir. İlk aşamada, köpeğinizin eski mamasını daha azla kullanmak şartıyla, iki mamayı birbirine karıştırarak, mama değiştirme sürecine başlayabilirsiniz. Bu dönemde, köpeğinizin bir sorun yaşayıp yaşamadığını da kontrol altında tutmalısınız. Genel olarak sağlıklı köpekler mama değişimine 3 haftalık bir sürede alışırlar. Eğer köpeğinizin bu süreyi aştığı halde, yeni mamasına uyum sağlayamadıysa, bir sindirim sorununun olmadığından emin olmak için, köpeğinizi veteriner hekimin kontrolünden geçirmelisiniz.

 

Bazı mama firmalarının mama geçiş süreçlerini kolaylaştırmak adına piyasaya sürdüğü geçiş mamalarından kullanıyorsanız, yaşama ihtimaliniz olan sorunları en aza indirgemiş olursunuz.

 

Artık bir yetişkin olan köpeğinize mama seçimi yaparken de, bilmeniz gereken temel kurallar, her çeşit köpek mamasında aranan özelliklerle aynıdır. Köpek maması seçimi yaparken, alerjik durumları engellemek ve kilo sorununa yol açmamak için tahılsız mamaları tercih etmelisiniz. Et ve tavuk ürünleri içeren mamaları almamalı, kimyasal, katkı maddeli mamaları asla köpeğinize yedirmeyi düşünmemelisiniz.

Reflex Balıklı Ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Reflex balıklı ve pirinçli yetişkin köpek maması, piyasada bulunan sayısız köpek mamasından bir tanesi. Reflex balıklı ve pirinçli yetişkin köpek mamasının içeriğini incelediğinizde, yetişkin köpeğiniz için çok tercih edilir bir mama olmadığını göreceksiniz. Bu mamada bulunan hayvansal yağların anlamı, mamanın içeriğinde et yan ürünlerinin kullanıldığıdır. Yine mamanın içeriğinde bulunan, balık unu, mamanın et ürünlerinden meydana geldiğinin göstergesidir. Mamanın içeriğini incelemeye devam ettiğimizde, mamada bulunan, mısır, mısır gluteni ve buğday, bir köpek mamasının kalitesini ciddi anlamda düşüren bir içeriktir.