arama

Propac Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Propac Köpek Maması

Hayvan severlerin en çok sahiplendiği evcil hayvan türü köpeklerdir. Köpekler insanlarla çok yakın dostluklar kuran canlılardır. Sevecen yapıları ve ciddi bir zekâ seviyeleri vardır. Özellikle bazı türlerin zekâları bir hayli yüksektir ve bu köpekler eğitilerek birçok amaç için kullanılabilirler. Köpekler kişiden kişiye değişiklik gösteren amaçlarla sahiplenilirler. Kimisi arkadaş olsun diye alır, kimisi evi korusun diye, kimisi av için kullanır, kimisi hayvan bekçiliği yapsın diye, kimisi spor amaçlı alır, kimisi de yalnızca sevdiği için alır. Yani herkesin köpek bakmak için mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Köpekler sevgi dolu olduklarından ne amaç için kullanılırlarsa kullanılsınlar, sahiplerine karşı hep bağlıdırlar.

 

Köpek Almaya Karar Vermeden Önce

 

Eğer evinize köpek almak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

 

– Bir kere nasıl bir tür alacağınızı çok iyi bilmelisiniz, golden gibi uysal bir oyun hayvanı mı rootweiler gibi güçlü bir savaşçı mı?

 

– Ne amaçla köpek alacağınıza karar verin. Yani arkadaş olsun diye mi alıyorsunuz yoksa bekçilik yapsın diye mi? Bu sizin hangi tür cinsi seçeceğiniz konusunda önemli bir ayrıntıdır. Çünkü alış amacınıza göre de alacağınız cins farklılık gösterebilir. Amacınıza uygun olan cinse almanız çok önemlidir.

 

– Köpeğinizin yaşayacağı ortam onun yaşam koşullarına elverişli olmalıdır. Yani evinizde bir bahçeniz olmalı, bahçeniz yoksa da evinizin bir köşesinde köpeğinize ayırdığınız bir yer olmalıdır.

 

– Köpek bakımında en önemli olan şeylerden biri köpeğin ne ile ne şekilde beslendiğidir. Köpeğinizi onun ihtiyacın olan gıdalarla beslemelisiniz.

 

– Köpek bakımı için mutlaka ayrıca bir zamanınız olması gerekir. Köpek bakmak özel bir zaman ister ve sizin böyle bir zamanınızın olması gerekir. Yeterince zamanınız yoksa köpeğinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazsınız, onunla dolaşmaya çıkamaz, oyunlar oynayamazsınız. Bu durum da onun psikolojisini derinden etkiler ve mutsuz bir köpek olmasına neden olur.

 

– Dışarıya bir faaliyet için gideceğiniz zamanlarda köpeğinizi de yanınıza almalısınız. Her zaman değilse bile uygun olan ortamlara onu da götürmeniz onun kendisini daha mutlu ve değerli hissetmesini sağlayacaktır.

 

– Ve tabi ki olmazsa olmaz, bütçe. Yani köpek bakımı için de bir bütçenizin olması gerekiyor. Sonuç olarak onu kuru ekmekle besleyemezsiniz öyle değil mi? Onun da et, balık gibi besinlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle onun beslenmesi ve genel bakımı için bir bütçeniz olmalı. Yani yeterince bütçeniz yoksa köpek bakmamalısınız, çünkü onun ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır, hatta karşılayamaz ve onun mutsuz olmasına sebep olursunuz. Yeterince bir bütçeniz yoksa köpeğinizin beslenmesi de yetersiz olur ve bu durum onun sağlığını da olumsuz olarak etkileyecektir.

 

Köpeği aldıktan Sonra Ne yapmalı?

 

Evet, tüm bunlara göre bir değerlendirme yaptınız ve bir köpek almaya uygun olduğunuzu düşündünüz ve evinizde bakmak üzere bir köpek sahiplendiniz. Şimdi yapmanız gereken tüm bu maddeleri ve daha fazlasını tek tek uygulamaktır. Evet köpek bakımına başlamadan önce aldığınız köpeğin yavru mu ya da yetişkin mi olduğu da önemlidir. Eğer yavru bir köpek aldıysanız çok daha titiz ve dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yavru köpekler tıpkı bebekler gibidirler, dertlerini sadece ağlayarak anlatmaya çalışırlar ve bu onlar için oldukça zor bir durumdur.

Propac Köpek Maması

Köpek bakımının en önemli unsuru olan beslenme için bütçe ayırmanızı önermiştik. Bütçeniz propac köpek maması gibi köpeğiniz için gayet faydalı ve kaliteli bir mamayı almaya yeterli olmalıdır. Yani köpeğinizi düzenli olarak bu mamalarla beslerseniz köpeğinizin tüm vitamin ve protein ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz.