arama

Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması

Dünyadaki her canlının değeri vardır ve hak ettiği biçimde yaşamalıdır. İnsanın hiçbir canlıya kötü davranma hakkı bulunmaktadır. Yapılaşmayla hayvanların doğal yaşama alanları kısıtlanmış, özellikle kediler ve köpekler mahallelerde, sokak aralarında yarı aç yarı tok yaşamaya çalışmaktadırlar. İnsanların yaşamlarında farklı özellikler taşıyan evreler olduğu gibi köpeklerin de yavru, genç, yetişkin ve yaşlılık dönemleri vardır. Evlerin dostu olan köpeklerde yavru adı verilen dönemleri ırklarına göre uzun ya da kısa sürmektedir. 2 yaşına geldiklerinde genellikle bütün köpek ırkları yetişkin sayılmaktadır. Yine cinslerine göre de ömürleri farklılık göstermektedir.

 

Genellikle küçük ırklar 10 yıl, büyük ırklar ise 20 yıla yakın yaşamaktadır. Evlerde yaşayan köpekler ailenin bireyleri gibidir ve her dönem ilgi görmekten hoşlanacaktırlar. 7 veya 8 yaşın üzerinde olan köpekler yaşlı köpekler grubuna girmektedir. Köpekler yaşlandıkça aktiviteleri azalmakta, yavaşlamaktadırlar. Bu dönemlerinde kilo alıp çabuk yorulabilirler. Sağlık kontrolleri veterinerlerine düzenli olarak yaptırılmalı, yaşına uygun beslenmelidirler. Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması köpeklerinizin bu dönemde sağlıklı kalabilmeleri için rahatlıkla kullanılabilecek bir mamadır. 7 yaş üzeri besin ihtiyacını maksimum karşılayan, dengeli beslenmesini sağlayan mamalarla kilo alması önlenmiş olacaktır.

 

Yaşlanan köpeklerde neler değişir?

 

Sadık dostlar olan köpeklerin yaşlanmasıyla birlikte koku alma duyuları ve iştahları azalmakta, bazıları kilo kaybederken bazıları da aktivitelerinin düşük olmasıyla kilo almaktadırlar. Eskiden kıpır kıpır, enerji dolu olan ve dışarıya çıkmaya can atan köpekleriniz yaşlanınca daha çok evde, sahiplerinin yanında olmak isteyecektirler. Kilo kaybetmişlerse kalitesi ve besin değeri yüksek mamalar verilebilmekte, kilo almaları durumunda da yine özel düşük enerjili fakat kas yapılarını koruyacak olan protein değeri yüksek mamalar tavsiye edilmektedir. Koku duyusu azaldığından dolayı severek yemelerini sağlayacak, kokuları cezbedici, hazmı kolay gıdalar verilmesi yerinde olacaktır. Veteriner kontrolü de sağlanarak yaşlı ve kilolu köpeklerle ilgili tavsiyeler de alınmalıdır. Beslenmesine dikkat edildiği kadar temiz kapta bulunan sularının da eksilmemesine, devamlı tazelenmesine de dikkat edilmesi iyi olacaktır.

 

Yaşlı köpeklerde görülebilecek hastalıklar

Yaşlanmış köpeklerde aktivite azalacağı gibi beslenmedeki yanlışlıklar nedeniyle bazı eklem, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları da görülebilmektedir. 6 veya 7 yaşından sonra beslenmesi kötü ise organları başka köpeklere göre daha çabuk yıpranacak, çeşitli problemler görülmeye başlanacaktır. Bu tür problemlere karşı önlem olarak yaşlı köpekler için özel içerikli, vitamin ve mineral dengesi oluşturulmuş Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması tavsiye edilecektir. Yaşlı köpeklerin yakın takibiyle hastalıkları önlemek, düzgün beslenmesini sağlamak mümkündür. Yaşlanmak, sağlıksız yaşamak zorunda kalmak değildir.

 

Yaşlı köpeklerde beslenme

 

7 veya 8 yaşından sonraki köpeklere, kalitesinden emin olunan, yaşlı köpekler için üretilmiş dengeli mamalar verilmelidir. Yaşlanan köpeklerdeki aktivite düşüklüğü göz önüne alınarak hazırlanan mamaların yağ oranı düşüktür, karaciğer ve böbreklerinin sağlıklı kalabilmesi için besin takviyesi yapılmıştır. Kilosuna uygun miktarda Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması mama kabına koyulmalı, yememişse 24 saatten fazla bekletmemeli, bozuk gıda tüketmesi önlenmelidir. Kullanılacak mamaların son kullanma tarihlerini kontrolü de ihmal edilmemelidir.

Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması

Yaşlı Köpekler için olan Pro Choice Düşük Aktiviteli Yaşlı Kuzulu Köpek Maması protein, vitamin, mineral değerleri dengelidir ve 7 yaşından sonraki köpekler için kullanıma uygundur. Mamalar sindirim sistemlerinin sağlıklı çalışmasını da desteklemektedir. Kuzu etinden başka az miktarda tahıl ve yağ, sindirimi kolaylaştıran sebzeler de yer almaktadır. Bağışıklık sistemlerinin desteklenmesini sağlayan özel formüllü mamalar köpeklerinizin reddedemeyeceği kadar lezzetli ve kolay sindirilme özelliğindedir. Mamaların köpeklerinizin aktivite durumuna ve kilolarına göre birkaç öğüne bölünerek verilmesi önerilmektedir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER