arama

Premium Köpek Maması

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Premium Köpek Maması

Premium Köpek Maması

Her köpek sahibi köpeği için mama ararken Premium köpek mamalarını duymuştur. Hatta en çok önerilen mamalardan birileri olan Premium köpek maması nerdeyse her internet sitesinde, dükkânda reklam olarak karşımıza çıkar. Peki, nedir bu Premium köpek maması ve ne özelliği var ki çok kullanılıp öneriliyor?

 

Bir mamanın Premium köpek maması olması demek o mamanın uzman kişilerce kalite kontrolünün yapıldığı ve onaylandığı anlamına gelir. Yani gönül rahatlığıyla kullanılabilirsiniz. Bu kontrollerin merkezi Amerika’da bulunmaktadır. Testler ise gayet kapsamlı ve yoğundur. Yani eğer bir mama ancak bu testlerden geçerse Premium köpek maması olabilir. Peki, bu mamaların özellikleri nelerdir? Premium köpek mamalarının özelliklerine bakacak olursak:

 

 • Premium köpek maması kullanımında kullanılan malzemeler kalitelidir.
 • Premium köpek maması içerdiği malzemeler köpeklerin kolay sindirebileceği ve ona uygun olan malzemelerdir.
 • Sürekli kalite kontrol yapılır.
 • Premium köpek maması köpeklerin metabolizmasına yarar sağlar bu sayede köpeğiniz alerji ve diğer hastalıklara yakalanma riski oldukça azalır.
 • İçinde bol miktarda köpekler için protein, vitamin ve mineral vardır.
 • Premium köpek maması köpeklerin kullanması gereken temel besinlerini içerir.

 

Bunlar Premium köpek mamasının özellikleridir. Bir de neden kullanmanız gerektiğine değinelim biraz. Premium köpek maması kaliteli bir mamadır. Bu yüzden bu mamayı kullanan köpeklerde sağlıklı gelişimler görülür. Örneğin sağlıklı tüy gelişimi, tüylerinin dökülmemesi ve parlak görünmesi, köpeğinizin daha enerjik bir yapıya sahip olması, daha az mama tüketmesi ve daha az dışkılaması Premium köpek maması kullanan köpeklerde görülen gözle görülebilir değişikliklerdir. Sırf bunlardan birkaçı için bile almanız gereken bir mama olduğunu göstermektedir.

 

Türkiye’de Premium köpek maması bol miktarda bulunmaktadır. Herhangi bir petshop ya da veterinere gittiğinizde görebilirsiniz. Ayrıca isterseniz internet üzerinden bakabilir ve sipariş edebilirsiniz.

 

Diğer önemli bir konu ise diğer kalitesiz markalardır. Neden kalitesiz markaları kullanmayasınız? Premium köpek maması ile diğer kalitesiz mamalar arasındaki fark nedir? Bu soruya verilecek cevap elbette gayet basittir. Kalitesiz köpek mamalarının tercih edilme sebepleri sadece fiyatlarıdır. Piyasada daha çok bulunurlar ve çok daha ucuzdurlar. Bunun nedeni ise kullandıkları malzemelerdir. Örneğin etli ve kalitesiz bir köpek maması aldığınızda fark edeceğiniz ilk şey mamanın içinde etten çok başka maddelerin kullanıldığıdır. Bunlar: hayvansal yan ürünler diyebileceğimiz; kan, tüy, kemik, ayak, kafa gibi hayvanın normalde konmaması gereken malzemelerdir.

 

Bu maddeler mamaya konarak köpek için zarar teşkil etmektedir. Ayrıca kullanılan hayvansal yağ oranları da oldukça yüksektir. Kalitesiz köpek mamalarında ayrıca bol miktarda tahıl kullanılır. Etten daha ucuz olan tahıllar eğer mamada çok kullanılırsa zarar verebilecektir. Nerdeyse her mamada tahılları görebilseniz de oran olarak çoksa mama köpeğiniz için zararlı olmaya başlar.

 

Kalitesiz mama kullanan köpek sahipler bu mamaları ucuz oldukları için aldıklarını söylerler fakat bilmedikleri aslında çok daha fazla zarar ettikleridir. Neden mi? Çünkü kalitesiz köpek mamalarda kullanılan malzemelerin besin değerleri düşüktür. Bu yüzden köpeğiniz normalde tek kapla doyacakken üç kapla bile doymayabilir. Ayrıca kalitesiz köpek mamaları köpeğinizin metabolizmasını da kötü etkilediği için köpeğiniz daha çok hastalanacak ve veterinere bolca para vermek zorunda kalacaksınız. Köpeğiniz kalitesiz mama yediğinden sürekli bir uyuşukluk halde olacak ve sizinle oynamak bile istemeyecektir.

Premium Köpek Maması

Eğer sırf ucuz diye kalitesiz bir köpek maması alacaksanız köpeğinize hiç değer vermiyor demektir. Oysa evinize girdikten sonra tüm sorumlulukları size ait olmuştur. Bu yüzden yapmanız gereken bir Premium köpek maması almak ve köpeğinizi önemsediğinizi göstermek olacaktır.