arama

Pedigree Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Pedigree Yavru Köpek Maması

Dünyanın en sevimli ve en cana yakın canlıları arasında hiç kuşkusuz başı köpekler çeker. Hele yavru dönemlerinde sahiplendiyseniz en güzel dönemlerine şahit olacak ve büyümesini büyük bir keyifle seyredeceksiniz demektir. Uzun zamandır sahiplenmek istediğiniz yavru köpeği sahiplendiniz. Yumuşacık ve parlak tüyleri, sevimli bakışları, oyuncu karakterleri ile gönlünüzü her geçen gün daha fazla fethediyor. İsmini de verdiniz. O artık aileden biri. Peki, bu sevimli canlının sağlıklı, uzun ömürlü ve mutlu bir köpek olması için size düşen sorumluluklar nelerdir? Çünkü bu minik köpeğin sizden çok beklentisi olacak. Oyunlar, egzersizler, sevgi, ilgi, yiyecek.

 

Köpek beslemek sanıldığının aksine çok kolay değildir. Bilhassa yavru köpek sahibine bağımlıdır tıpkı bir bebeğin annesine bağımlı olması gibi. Bu noktada yavru köpek sahiplerinin bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar rutin veteriner ziyaretlerinde veteriner hekimler tarafından öğrenilebilir fakat önceden kendi bilgi birikiminizi yapmanızda fayda var. Yavru köpek besleyecek olan kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta yavru köpeklerin yetişkin köpeklere nazaran daha hassas olduklarıdır. Yavrular daha çok hastalanır ve yemek seçmeye daha çok meyillidir. Zahmetli bir süreç sizi beklese de öğreneceğiniz birkaç püf nokta ile köpeğiniz uzun ve sağlıklı bir hayat sürecektir.

 

Bir köpeğin sindirim sistemi tek bir mide ve kısa bir bağırsaktan oluşmaktadır. Bu sebeple eti daha kolay sindirebilirler. Ayrıca yavru bir köpeğin sütten kesilmesi 4-6 hafta arası bir zaman almakta ve bir köpeğin yavruluktan yetişkinliğe geçme süresi ortalama 11-17 aydır. Sağlıklı bir iskelet ve kas sistemi oluşması için yavru köpeğimizi çok iyi beslemeliyiz. Peki, bunu nasıl yaparız? Öncelikle yavru köpeklerin yetişkinlere nazaran daha çok besin takviyesine ihtiyaç duyduğunu anımsatalım. Bu bağlamda seçeceğiniz mamanın yüksek protein, kalsiyum ve vitaminler içermesi gerekmektedir. Yavru köpeğimizin ilk dönemlerine tekabül eden 4-6 haftalığa kadar süt ile beslenirler. 6. haftayı aştıkları zaman artık kuru mama alışkanlığı kazandırılmaya başlanılmalıdır.

 

Elbette yavru köpeğiniz bu durumu yadırgayabilir. Bu çok doğal bir tepkidir. Değişikliğe direnen bir köpeğiniz var ise ilk olarak mamasını ıslatıp kıvamını yumuşatmaya çalışın. Çünkü yavru köpekler için bu işlem mamanın çiğnenmesini ve sindirimini kolay bir hale getirecektir. Böylelikle köpeğinizde oluşabilecek gaz ve mide şişkinliğinin önüne geçilmiş olacaktır. 2-3 aylıktan itibaren mamayı süt ile karıştırarak beslemeyi deneyebilirsiniz. Fakat bunu çok kısa bir süreliğine yapabilirsiniz. Çünkü köpeklerin büyük bir çoğunluğunda süt ve süt ürünleri ileriki yaşlarda sindirim problemlerine yol açmaktadır. Süt yerine su ya da et suyu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yavru köpeğiniz için mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım unsurlar vardır. Bunların en başında köpeğinizin kolay çiğneyebilmesi açısından mama tanelerinin küçük olmasıdır. Pedigree Yavru Köpek Maması bu hassasiyetlere uygun bir şekilde üretilmiş bir mamadır. İncelendiğinde görüleceği üzere sindirimi oldukça kolaydır. Uzmanların görüşleri köpekleri evden beslemenin zararlı olduğu yönünde…

 

Bunun sebebi evdeki besinlerin köpeğinizin sağlıklı gelişimi için gerekli olan vitamin, kalsiyum ve protein dengesini sağlayamayacak olmasıdır. Pedigree Yavru Köpek Maması kalsiyum, vitamin, fosfor ve protein ile zenginleştirilmiştir. Sağlıklı bir iskelet sistemi ve diş yapısı için kalsiyum ve fosfor, sağlıklı kaslar için zengin protein, köpeğinizin bağışıklık sistemi için E, mide sağlığı için zengin ve doğal lifler içeren Pedigree Yavru Köpek Maması sütten kuru mamaya geçişte rahatlıkla tercih edilebilir.

Pedigree Yavru Köpek Maması

Pedigree yüksek standartlarda mamalar üretmekte olup fabrikaları insan gıda üretimi fabrikaları ile aynı ölçütlerdedir. Eksiksiz besin değerleri, kimyasal ve yapay renklendici içermeyen mamaları, şeffaf içerik bilgisi ve yüksek standartlarda fabrikaları ile köpeğiniz için doğru tercih olabilecek nitelikte. En hassas dönemleri olan yavruluk dönemleri ve geçiş aşamalarında Pedigree Yavru Köpek Maması minik dostlarımıza ihtiyacı olan besin değerlerini sağlayabilecek nitelikte olsa da yaşanacak sıkıntıları en aza indirgemek için bir mamada karar kılmadan önce uzman görüşü almanızda fayda var.