arama

Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması

Köpekleri olan kişilerin daha olumlu karaktere sahip oldukları gözlenebilen bir özelliktir. Çocuklu evlerde de köpekler ve diğer ev hayvanları çocukların psikolojik gelişimini olumlu etkilemektedir. Heveslenerek bir evcil hayvan sahibi olanlar işin sorumluluğunun farkına varmalıdır. Uzun seyahatlere çıkan, günün büyük bir kısmını çalışarak geçirenler de bir evcil hayvanın sorumluluğunu elbet alabilirler ancak görev paylaşımı yapacak, kendilerinden başka onların sorumluluğuyla ilgilenebilecek başka kişiler olmasında yarar görülmektedir. Sadık dostlarımız köpeklerin ırklarına göre ihtiyaçları farklı olabilecektir. Yetişkin bir köpeğiniz varda Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması sizi mama hazırlama derdinden kurtaracak, köpeklerinizin de dengeli beslenmesini sağlayacaktır.

 

Doğru beslenmenin önemi

 

Evlerde kendiniz için pişirilen her yemeğin köpeğinize verilmesi uygun olmayacaktır. Karın doyurmakla dengeli ve sağlıklı beslenmek farklı kavramlardır. Şarküteri ürünleri, tuzlu besinler makarna pilav gibi sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin köpeğinize bir yararı olmayacaktır. Kemikli tavuk eti verildiğinde de kemikler kırılıp iç organlarına batarak zarar verebilmektedir. Evde pişen yemeklerin artıklarıyla beslerim düşüncesi maddi olarak külfet getirecek hatalı bir düşüncedir. Dengesiz beslenme ev hayvanlarında obeziteye de yol açabilmektedir.

 

Beslenmede liflerin yeri

 

Kabızlığı ve ishali önlemeye yardımcı özellikleriyle lifli besinler kuru mamalarda olması gerekenlerdendir. Çözünebilen liflere sahip mamalar kan şekerinin dengeleyecek, kolesterolü azaltacaktır. Elma ve yulaf bu özelliktedir. Çözünemeyen liflere sahip mamalarla şirin dostlarınızın bağırsakları çalışacak, sıkıntı yaşamayacaklardır ancak yeterince su da içmelidirler. Hayvansal besinlerde lif bulunmadığı için mamalarda lif ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda sebze ve meyve bulunmalıdır. Havuç, patates, muz gibi besin ilaveleri köpekleriniz için uygun olacaktır. Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması protein, karbonhidrat ve lif oranı bakımından dengeli bir mamadır.

 

Yavru ve yetişkin köpekler aynı mamayla beslenebilir mi?

Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması

İnsanların bebeklik dönemlerinde yetişkinlerin yediği her besini yiyememesine benzer şekilde yavru köpekler de en az 4–6 hafta anne sütüyle beslenmelidir. Kolay hastalanabilme ihtimallerinden ve yemek seçmelerinden dolayı yavru köpek beslenmesinde dikkatli olunmalıdır. Sütten kesildikten sonra yaş mamalara ve 2 aydan sonra kuru mamalara geçiş yapılabilmektedir. Yavru bir köpekle yetişkin bir köpeğin gereksinimi farklı olacağından aynı mamalarla beslemek doğru olmayacaktır. 11–17 aydan sonra yetişkin bir köpek olduğunda yetişkin köpek mamalarına geçiş yapılması uygundur. Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması 1–7 yaşa kadar olan tüm ırklara ait yetişkin köpekleriniz için kullanılabilecek dengeli ve sağlıklı içeriğe sahip bir konserve mamadır.

 

 Hazır mamaların yararları

 

Hazır mamalar öncelikle güvenilen bir yerden alınmalıdır. Çok sayıda köpek maması markası arasından en doğrunun seçildiğinden emin olmak gerekmektedir. Yetişkin köpeğiniz için Pedigree Tavuk Ve Havuçlu Konserve Köpek Maması iyi bir seçim olabilir. Kuru mamalarda en önemli özellik içeriğidir. İçerik yeterliyse besin değeri yüksek olacaktır. Pedigree hazır köpek mamalarındaki etler kaliteli ve yüksek oranda bulunmakta, kimyasal koruyucular içermemektedir. Mamalar açıldıktan sonra dışarıda bekletilmemeli, buzdolabında korunmalı, 3 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

Mama seçimi neye göre yapılmalı?

 

Güvenilir firmaların ürünleri ve mama içeriği mama seçiminde dikkat edilecek iki noktadır. Hazır mamalarda koruyucu madde olmamalıdır. Paket üzerinde yer alan içerikte ilk yazılanın et ürünleri olması kalitesi hakkında fikir vermektedir. Az miktarda sebze ve tahıl olmasının bir sakıncası yoktur hatta enerji gereksinimleri karşılanacağı için ve sindirim sistemlerini rahatlatıcı olduğundan uygundur. Daha ekonomik olması için besin değeri düşük maddelerin olup olmadığı mama içeriğine bakarak anlaşılabilecektir. İçeriğinin yarıdan fazlası tahıldan oluşuyorsa bol bol bağırsakları çalıştıracak, köpeğinizin dışkılama sayısı ve dışkı miktarı çok olacaktır. Tercih edilecek mamalarda aranacak özellik et miktarının daha fazla olmasıdır. Soya ve ürünlerini içeren mamalar tavsiye edilmemektedir. Az tahıl içermesi kabul edilebilse de glisemik indeksi yüksek pirinç, mısır gibi tahıl ürünlerinin fazla olması da obezite gibi sağlık sorunları yaratabilmektedir.