arama

Mama Köpek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Mama Köpek

Mama Köpek

Bakımını üstlendiğiniz köpeğiniz, zaman içinde evinizin bir ferdi oluyor. Sessiz dostlarımız hayvanlar, evde bakıldıklarında, eve neşe katıp, evin bir parçası haline geliyorlar. Hayatımızı bile bir süre sonra onlara göre planlamaya, onlara göre yaşamaya başlıyoruz. Köpeğimizin gezme saati, onu evde uzun süre yalnız bırakma sıkıntısı gibi birçok konu, köpeğimize göre yaşamamızı sağlıyor. Köpeğimiz için bunlar gibi birçok fedakârlıktan ve sorumluluktan kaçınmıyor, onun bakımını iyi bir şekilde yapabilmek ve ihtiyaçlarını sonuna kadar karşılayabilmek adına elimizden geleni yapıyoruz.

 

Bu özen tabi ki köpeğimizin beslenmesi anlamında da bizim için geçerli oluyor. Köpeğimizin beslenmesi konusunda da çok dikkat etmeye çalışıyoruz, ancak ne kadar iyi niyetli olursak olalım, bilgi eksikliklerimiz, köpeğimizin ihtiyaçları konusunda fikir sahibi olmamamız, onu doğru bir şekilde nasıl besleyeceğimizi bilmememiz gibi sebeplerle, ne kadar özenli davranmaya çalışırsak çalışalım, bu konuda hatalar yapabiliyor, yanlış seçimlere sebep olabiliyor, köpeğimizin yanlış ve sağlıksız beslenmesine neden olabiliyoruz. Bu nedenle piyasada bulunan mamalar hakkında ciddi araştırmalar yapmalı, köpeğimizin ihtiyaçlarını, yaşını, cinsiyetini, günlük hareket düzeyini belirleyerek, en doğru seçimi yapmamız gerekiyor.

 

Piyasada bulunan köpek mamaları o kadar çok marka ve çeşit içeriyor ki, hangisinin bizim köpeğimiz için faydalı olacağına, hangisinin köpeğimizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacağına bir türlü karar veremez ve çoğu zaman yanlış seçim yapar, köpeğimizin sağlığını ve beslenmesini tehlikeye atmış oluruz. Bu nedenle, köpeğimiz için en doğru mamayı seçmek için, veteriner hekime danışmalı ve köpeğimizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak ve köpeğimizin durumuna en uygun olacak doğru mamayı seçmeliyiz. Uygun seçimi yapmak aslında biraz bizleri zorlayan bir detay olarak karşınıza çıkacaktır. Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey, araştırıp kullanmaya karar verdiğiniz köpek mamasına başlamadan önce, veteriner hekiminde fikrini almak olacaktır.

 

Köpeğiniz için mama seçerken ilk dikkat etmeniz gereken, köpeğinizin yaşına en uygun mamayı seçmeniz olacaktır. Piyasada bulunan tüm mama markaları, köpeklerin yaşlarına uygun mamaları üretmektedirler. Mama seçiminde, köpeğinizin yaşı, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri anlamında önemli. Yavru bir köpekle, yetişkin köpeğin ve hatta yaşlı bir köpeğin ihtiyaç duyduğu besin içerikleri ve miktarları tamamen birbirinden farklıdır. Ayrıca, anne sütünden yeni kesilmiş olan yavru köpeklerin, mamaya ilk geçişleri de, mamanın içeriği anlamında önemlidir. Bu nedenle mama seçimi yaparken, köpeğinizin yaşına uygun bir mama seçmelisiniz.

 

Mama alırken, mutlaka mama kutusu üzerindeki etiketi kontrol etmeli ve besin içeriklerinin oran ve miktarlarını, veterinerinizin önerdiği şekilde değerlendirmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız mamada bulunan içerikler, köpeğinizin doğru beslenmesi için çok önemli. Alacağınız mamanın içeriğinin et yoğunluklu olmasına ve içeriğinde zeytinyağı, soya yağı gibi yağlar olmasına, kesinlikle mısır şurubu bulunmamasına çok dikkat edin. Köpeğinizin dışkısı, eğer kullanmaya başladığınız mamadan sonra ishal kıvamına gelmiş ise bu, aldığınız mamanın, köpeğiniz için doğru bir seçim olmadığı anlamına gelir.

Mama Köpek

Yeni başladığınız mama sonrası, köpeğinizin dışkısını kontrol etmeli ve böyle bir durum söz konusu ise, aldığınız mamayı hemen değiştirmeli, bir daha köpeğinizi bu mamayla beslememelisiniz. Alacağınız mamanın karbonhidrat, protein, yağ, fosfor gibi köpeğiniz için önemli besin içeriklerinin oranına mutlaka özen gösterin. Yine bu konuda da karar verirken, köpeğinizin özelliklerine yani yaşına, cinsiyetine gibi konulara dikkat ederek karar vermelisiniz. Mama alırken önemli bir ayrıntıda piyasada bolca bulunan GDO’lu mamalardan, kesinlikle sakınmanız gerektiğidir. Köpeğinize ciddi zararlar verecek GDO’lu mamaları asla tercih etmemelisiniz. Tüm araştırmayı bitirdikten ve karar verdikten sonra, kullanacağınız mamayı kesinlikle veteriner hekiminize danışmalısınız.