arama

Köpek Ve Köpek Mamaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Ve Köpek Mamaları

Köpeğimize uygun mama seçerken köpeğimizin cinsine, yaşına ve kilosuna uygun mama seçmeye özen göstermeliyiz. Piyasada çok sayıda köpek maması bulunmaktadır. Uygun, ekonomik, sağlıklı ve güvenilir olması, birinci sınıf kalitede olması önem taşımalıdır. Köpek maması seçerken sadece dış görünüşüne, reklamına ve kulaktan dolma bilgilere inanmayınız. Gidin araştırma yapın, veterinerden veya bir uzmandan yardım alın, içeriğini okuyun, köpek maması kitabı alın ya da köpek maması dergilerinden, bloklardan, müşteri deneyim, öneri ve şikâyetlerini takip ederek bilgi alabilirsiniz.

 

Değerli köpek dostlarımız bu araştırmaya değer. Köpeğin yaşına göre köpek mamalarını inceleyelim. Piyasadaki mamaların sadece %5’i güvenilir durumda, geri kalan %70’i ise riskli ve içeriği belirsiz. Satılık köpek maması ve içeriği ile ilgili biraz bilgilendirme yapalım. Bu sonuçlar sadece genel düşüncelerdir. Her köpeğin kendine özgü beslenme şekli vardır. Cinsi, yaşı, ırkı, boyu ve kilosu, mama seçiminde önemli rol almaktadır. Uzman bir veterinerden ya da araştırma sonuçlarınızdan sonra mama seçimi yapmalısınız. Sürekli mama değiştirilmesi tavsiye edilmez. Köpeğin mama seçme ve beğenmeme, seçici davranma durumu varsa mutlaka veterinerden ya da bir uzmandan yardım alın. En güvenilir köpek mamalarından bazıları şunlardır:

 

Acana ve orijen köpek mamaları: Diğer köpek şirketlerine göre en iyi konumda olan bu markaların içeriğinin çoğu et ve proteinden oluşmaktadır.

 

Royal Canin: İçeriği zengin ve bol lif barındıran bu mamaları köpeğinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Seçici ve iştahsız köpekler için tadı güzel hazırlanmış mama çeşitleri de bol miktarda bulunuyor.

 

Proplan: Çoğu veterinerin önerdiği ve temini kolay olan bu mama ilk 3 sırada yer almaktadır. Eukanuba köpek maması zengin et içerikli ve çok lezzetli. İlk sıralamalarda yer alan bu mama hem müşterinin hem köpek dostlarımızın beğenisini kazanmış durumda. Kemik ve kas gelişimine yardımcı oluyor.

 

Hill’s Puppy: Piyasada pahalı olmasına rağmen çok kaliteli bir mama. Güvenle kullanabilirsiniz. Zengin et çeşidiyle kas sisteminin gelişimine yardımcı yüksek protein oranına sahiptir.

 

Köpeklerde beslenme ve gelişim süreçleri şöyledir;

 

  1. Yeni doğan: İlk anne sütünün verilmesi yavruyu hastalık ve mikroplardan koruyacaktır.

 

2.Süt emme dönemi: 5-6 haftalık olan yavruya azar azar katı gıdalar vermeye başlanabilir. Yavrunun gelişimi için ek gıda alması gerekir.

 

3.Sütten kesilme: Yavrular sütten 8 haftalık olduğunda kesilebilir. Yavruların direkt katı gıdaya geçirilmesi iyi olmayabilir. Su ile yumuşatılmış ya da yaş mama verilmelidir.

 

4.Gelişme ve büyüme: Yavru köpeklerin yüksek besin değeri olan hayvansal gıdalarla beslenmesi onların gelişimi için çok önemlidir. Fakat yetişkinler için bu durum yağ ve karbonhidrata dönüşebilir. Yetişkin köpeklerin ağırlıklı olarak çiğ et, sebze ve meyve ile beslenmesi, hareket, oyun ve spor aktiviteleri yaptırılması kas ve kemik gelişimlerini koruyacaktır.

 

Köpeklerde beslenme yaş aralığı;

Köpek Ve Köpek Mamaları

2 aylık köpeğe günde 4 kez, 5 aylık köpeğe 3 kez, Ergin yaşa gelince 2 kez yemek verilir. Yaşlı köpeklerde beslenme; köpeklerde yaşlılık başlangıcı büyük ırklarda 5, küçüklerde 7 yaşından başlamaktadır. Bu yaştaki köpeklerin düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaşlı köpekler için uygun diyet mamaları kullanılmalıdır. Yaşlı köpekler böbrek sorunu yaşamaya meyillidir ve böbrek yetersizliği yaşayabilirler. Çok tuzlu yiyecek verilmemeli, bol su içirilmelidir. Su vücudu ve hücreleri canlandırır, yeniler. Hamile köpekler için; yüksek enerjili besinler ve mamalar kullanmalıyız. Öğünleri az ama sık verin. Hamileliğin son dönemlerinde mama miktarını arttırabilirsiniz. Mamanın yavrunun gelişimine uygun seçilmesi gerekir. Bol su verilmelidir.