arama

Köpek Maması Üretimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Üretimi

Günümüzün en popüler işlerinden biri de hazır mama üretimidir. Evcil hayvan bakanların sayısının her geçen gün biraz daha artmasıyla hazır mama sektörü de bir hayli gelişmiştir. Çünkü birçok evcil hayvan bakıcıları kendileri hazırlamak yerine hazır mamaları almayı tercih etmektedir. Hazır mama üretimi olan hayvan sektörlerinden biri de köpeklerdir. Zaten evcil hayvan seçiminde ağırlıklı olarak köpekler tercih edilmektedir. Yani on evden biri köpek sahibidir. Yabancı ülkelerde bir hayli yaygın olan bu köpek sevgisi bizim ülkemizde de giderek artış göstermektedir. Bu durum sonucunda da köpek maması üretimi de hızla artmaktadır. Çünkü tüketim de bir o kadar fazladır. Ülkemizdeki insanların büyük çoğunluğu çalıştığı için köpeklerine özel bir yemek hazırlayacak zaman bulamamaktadırlar ve bu nedenle hazır mamalardan satın alarak bu sorunu çözmektedirler.

 

Köpek Bakımında Hazır Mamanın Önemi?

 

Eğer evinizde köpek bakacaksanız öncelikle onun çok iyi şartlarda yaşaması ve beslenmesi gerektiğini bilmesiniz. Çünkü o mükemmel bir canlıdır ve evinize getirdiğiniz an itibariyle size emanettir. Bu nedenle sizin ona en iyi şekilde bakmanız gerekir. Köpeklerin beslenmesinde taze ve kaliteli gıdalar olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Köpeğinizi kendi yemek artıklarınız ile besliyorsanız hiç de doğru bir davranış sergilemiyorsunuz demektir. Çünkü onların da kendilerine özel bir yemek yemeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle onlara yemek artıkları yerine onlar için özel olarak hazırladığınız bir yemeği verebilirsiniz. Ya da bunu yapacak vaktiniz yoksa çok daha kolayı var, hazır mamalar! Evet hazır köpek mamalarından satın alabilir ve köpeğinize bu mamalardan yedirebilirsiniz. Köpeğiniz için aslında en ideali de bu hazır mamalar olabilir.

 

Hazır köpek maması üretimi neye göre olur?

 

Hazır köpek maması üretilirken ilk olarak dikkat edilen şey köpeğin cinsidir. Her köpek etçil olsa da yedikleri et türleri farklı olabilir ya da bazı köpekler sebze de yiyebilir ancak bazıları sade ve et yerler. Bunu düşünerek üreticiler mamaların içeriklerini her cinse göre ayrı yapmaktadır. Bunun yanı sıra dikkat edilen bir diğer konu da köpeklerin vitamin, protein ve yağ ihtiyaçlarıdır. Mamalar hazırlanırken köpeklerin bu ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanır ve her köpeğin ihtiyacına yönelik mama çeşitleri vardır.

 

Köpek maması üretiminde köpeklerin, cinsi, yaşı, boyu, kilosu, bünyesi ve sağlık durumu son derece önemlidir. Çünkü her meme her köpek için uygun ve yeterli olmayabilir. Bu nedenle köpeklerin bazı özelliklerine göre farklı şekillerde mamalar üretilir. Bazı köpekler gereğinden fazla kilolu ya da bazıları gereğinden fazla zayıf olabilir. Bu sebeple kilolu köpeklerin yiyeceği mama ile zayıf köpeklerin yiyeceği mamanın içeriği farklı olmalıdır. Kilosu fazla olan köpeklerde kalorinin ve yağ oranının daha düşük olması gerekir ancak kilo oranı az olanlarda ise protein ve vitamin değerleri yüksek bir mama hazırlanır. Yani mamalar onların her türlü hali düşünülüp değerlendirilerek hazırlanmaktadır.

Köpek Maması Üretimi

Köpek maması üretimi son derece sağlıklı koşullarda yapılır. Köpeklerin sağlıklı besinler tüketebilmesi için kuru ve yaş olmak üzere çeşitli mamalar hazırlanır. Köpek sahiplerine düşen kendi köpeğinin bünyesine en uygun olan mamayı seçmektir. Dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da mamanın kalitesidir. Yani oradan buradan duyduğu, ne olduğu belli olmayan mamaları almamaya özen göstermelidir. Mama seçimini veteriner tavsiyesi ile yapmaları çok daha doğru olacaktır. Veterineriniz köpeğinizi muayene ederek onun için e n doğru olan mamayı belirleyecektir. Çünkü muayene sonucunda köpeğinizin ihtiyacı olan şeylerin ne olduğunu tespit edecek ve bu ihtiyaçlarını hangi mama ile karşılayacağını kolaylıkla belirleyebilecektir.