arama

Köpek Maması Ucuz

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Ucuz

Köpekler şüphesiz dünyanın en sadık canlılarıdır. Sahiplerine olan sadakatleri ömürleri boyunca devam eder. Bu köpek besleyenlerin yakından bildiği bir durumdur. Bilhassa yavru iken sahiplenilen köpekler sahiplerine oldukça bağımlıdır. Yavruluk ve yetişkinlik süresince sahibi tarafından eğitilip beslenen köpekler elbette sahiplerine çok daha bağlı olacaktır. Tabi yetişkinken sahiplenilen köpeklerde yeni yuvaya alışma dönemi zaman zaman zorlu geçebilir. Yine de alışma sürecinde yaşanacak sorunların en aza indirgenmesi için sahibin büyük bir özveri göstermesi gerekmektedir.

 

Köpekler insanoğlu tarafından binlerce yıl önce evcilleştirilmeye başlanmıştır. Köpeklerin atası olan kurtlar ile evcilleştirilmeye başlanan bu ırk zamanla ve değişen yaşam koşulları ile yerini köpeklere bırakmıştır. İnsanoğluna büyük bir sadakat ve bağlılık gösteren köpek dostlarımızı daha yakından tanıyalım. Köpeklerin sadakati ve bağlılığından sıkça söz edildiğini duymuşsunuzdur. Doğru bakıldığında uzunca yıllar bizlere arkadaşlık eden bu sevimli canlılara doğru bakımı ve özeni gösterme hususunda üzerimize düşen çok şey var. Özellikle yavru iken sahiplenilen köpeklerin sizlerden birçok beklentisi olacaktır. Oyun, egzersiz, ilgi, sevgi, yemek ve bu liste daha da uzayacaktır. İsterseniz işe ilk olarak köpekleri tanıyarak başlayalım.

 

Can dostumuz köpeklerimizin etobur olduklarını bilmeyeniniz yoktur. Sindirim sistemleri oldukça basit bir düzenden mevcuttur. Bu sistem bir mide ve çok kısa bir bağırsaktan oluşmaktadır. Et ve et ürünlerini kolaylıkla sindirebilecek bir sindirim sistemine sahiplerdir. Yavru yani 11-17 aydan küçük köpekler ilk 4-6 haftalarında süt ile beslenilmektedirler. 2-3 aylık dönemlerinde süt ve süt ürünleri yerini yavrular için üretilen kuru mamaya bırakmalıdır. Bunun sebebi sağlıklı bir iskelet ve kas sistemi oluşturulabilmesi açısından gerekli ve kalsiyum, vitaminler, fosfor ile protein bakımından zengin aynı zamanda bu besin değerlerini köpeğinizin ihtiyaç duyduğu dengede sağlayan gıdaların köpeklere özel kuru mamalarda mevcut olmasıdır.

 

Köpeğiniz sütten kuru mamaya geçişte biraz zorlanabilir. Bu dönemi mamasına kısa bir süre olmak kaydıyla süt ile sonraları su ve et suyu ile karıştırarak verebilirsiniz. Süt ile kuru mama karıştırma döneminin kısa tutulma sebebi ise köpeğinizin yetişkinlik dönemlerinde süte karşı hassasiyet yaratabileceğidir. Burada bahsedilen çeşitli sindirim problemlerine yol açacak türden hassasiyetlerdir. Köpeğinizin yetişkinlik yani 11-17 aydan büyük oldukları dönemlerine baktığımızda ise artık yavaş yavaş yetişkin mamaya geçilmeye başlanılmalıdır.

 

Oldukça keyifli bir iş olan köpek bakımı tüm güzelliklerinin ve yaşattığı manevi hazzın yanı sıra zaman zaman çok maliyetli olabilmektedir. Bu noktada köpek beslemenin bir pazar günü sahilde turlamaktan fazlası olduğunu, çocuk sahibi olmaktan pek de farklı olmadığını hatırlatmakta fayda var. Beslenmesi için edindiğiniz mamalar bir hayli maliyetli olabilmekte ayrıca veteriner masrafları da zaman zaman sahipleri ekonomik anlamda zorlayabilmektedir.

 

Can dostunuz için mama seçiminde içeriğe dikkat etmelisiniz. Hatırlatılması gereken en önemli konulardan biri de bu. Bir köpek maması pahalı diye kaliteli, bir köpek maması ucuz diye kalitesiz olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir. Mesela köpeğiniz için kullandığınız bir x marka mama bütçenizi aşmaya başladı ve başka bir mamaya geçiş yapmak istediniz. Elbette can dostunuza çok değer verdiğiniz için bu köpek maması ucuz bunu alayım şeklinde bir yaklaşım sergilemeyeceğinizi biliyoruz. Bu noktada yapılabilecek en doğru hamle bu konu hakkında veteriner hekimlerden yardım almak olacaktır. Çünkü yapılacak bu mama değişikliğinde aynı zamanda köpeğinizin aldığı besin değerlerini de değiştirmektesiniz ve bu köpeğinizde alerjiye belki de başka sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Köpek Maması Ucuz

Piyasada birçok ithal köpek maması satılmaktadır. Bu mamalar içerikleri bakımından güven vaat etmektedirler. Fakat içerikleri incelendiğinde ucuz köpek mamaları ile pek de farklı değillerdir. Bu noktada yerli markalar bir hayli iddialı. Hem yerli üretim olması hem de köpek maması ucuz demek ki kalitesiz algısını yok edecek kalite ve fiyatta mamalar üretilmektedir. Özetle can dostlarınız için seçeceğiniz mamalarda öncelikle içeriğe dikkat etmelisiniz. Lezzet ve fiyat içerikten sonra gelmektedir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER