arama

Köpek Maması Nevşehir

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin önemli illerinden bir tanesi olan Nevşehir’de yaklaşık olarak üç yüz bine yakın kişi yaşamaktadır. Yüz ölçümü oldukça küçük olan kette çok fazla insan yaşamasa da evcil hayvan bakımı konusuna önem veren ve evlerinde ya da evlerinin dışarısındaki müsait olan alanlarda evcil hayvan besleyen birçok kişi Nevşehir sınırları içerisinde yaşamaktadır. Nevşehir ülkemizin diğer şehirleri gibi evcil hayvan bakımı konusunda oldukça titiz davranan bir halka sahiptir. Öyle ki kentin birçok noktasında evlerinde ve bahçelerinde evcil hayvan besleye hayvan severler bulunmaktadır. Nevşehir köpek bakımı konusunda oldukça uygun bir şehirdir.

 

Çünkü kentin büyük bir bölümünde yer alan evler müstakildir ve evinin bahçesinde hayvan beslemek isteyen herkes rahat bir şekilde istediği cinsteki köpekleri sahiplenerek bakımları üstlenmektedir. Nevşehir’de hayvan sahibi olan hayvan severler köpek maması Nevşehir konusunda da oldukça titiz davranmakta ve köpeklerinin beslenme ihtiyaçları için satın aldıkları köpek mamalarına oldukça büyük özen göstermektedir. Çünkü köpeklerin sağlığı için köpek maması seçimi önemlidir ve köpek mamaları rasgele bir şekilde alınamaz. Aksi halde hem hayvan severler köpek maması için gereksiz ücretler ödemiş olur, hem de köpekler için uygun olmayan mamalar köpeklerin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, gelişiminin olumsuz bir şekilde etkilenmesi ve çeşitli bağırsak sorunları gibi problemlere yol açabilir.

 

Köpek Maması Seçerken Dikkatli Olun

 

Köpek sahiplerinin köpeklerinin beslenmesi için kullandıkları mamalara büyük önem vermesi gerekir. Çünkü köpek maması konusunda o kadar fazla seçenek bulunuyor ki bu nedenle köpek maması almadan önce mutlaka doğru karar vermek gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken farklı kıstaslar bulunuyor. Köpeklerin cinsi, yaşı ve ırkı gibi faktörlerden başka mamanın kaliteli, markası, içeriği ve satılma şekli gibi farklı kriterlerin tamamına bakılarak mama seçiminin yapılması gerekiyor. Bu faktörlerin tamamı köpeklerin sağlıklı olarak beslenmesini sağlıyor. Eğer bu etkenlerden bir tanesine bile olumsuz olursa köpeklerde başta sindirim olmak üzere birçok sağlık sorunu meydana gelebilir.

 

Dışarıdan bakıldığında köpek mamasının bu kadar ciddi bir konu olduğunu düşünmeyen kişiler olabilir ancak işin içine girdiğinizde gerçekten köpek maması seçiminin çok önemli olduğunu görebilirsiniz. Köpekler her köpek mamasından hoşnut olmayabilirler. Bu durumda köpeğinizin mamasını değiştirmeniz gerekebilir. Köpeğinizin mamasını bir kere de ya da bir öğünde değiştirmek doğru bir uygulama olmayabilir. Çünkü köpekler sevmeseler de alıştıkları mamalardan bir kerede vazgeçemezler. Bu yüzden belirli bir süre eski mama ile yeni mamayı bir süre karıştırarak vermekte fayda bulunmaktadır. Böylelikle köpeğin hem eski mamadan vazgeçmesi daha kolay olur, hem de köpekler yeni mamalarına daha kolay bir şekilde alışmış olurlar. Köpek sahipleri de bundan sonra köpeklerinin beslenmesi için ihtiyaç duyulan mamaları aynı şekilde almaya devam ederler.

 

Köpeklerin Yaşına Göre Mama Seçiminin Önemi

Köpek Maması Nevşehir

Köpeklerin mama seçiminde etkin bir şekilde rol oynayan ve önemli olan başka bir konu ise köpeklerin yaşıdır. Köpekler mama konusunda üç farklı aşamada değerlendirilmelidir. Yeni doğmuş yavru köpekler, gelişmiş köpekler ve yaşlı köpekler için tercih edilen mamalar da farklı özellikleri taşır. Bu durumun açıklaması ise oldukça basittir. Küçük olan köpeklerin mama içerikleri daha çok protein ve mineral ağırlıklı içeriklere sahip olması gerekir ki sağlıklı bir şekilde büyüyebilsinler. Daha büyük olan orta yaşlardaki köpeklerin ise orta seviyede protein ve mineral içeriğindeki köpek mamalarını tüketmeleri gerekir. Daha yaşlı olan köpeklerin mama içerikleri ise genelde arpa, yulaf, tavuk, keten tohumu ve sebze gibi besinlerden oluşmalıdır.