arama

Köpek Maması Muş

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Muş

Köpek Maması Muş ilinden ve diğer illerden internetten kargo ile mama alabilirsiniz. İstediğiniz mama ve içeriğindeki bilgilere ulaşabilir, güvenilir bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Kuru köpek maması ve yaş köpek maması olarak iki çeşit mama türü vardır. Genç köpekler için yetişkin köpek maması almalı, yaşlı köpeğiniz için yaşlı köpek maması ve yavru köpeğiniz için yavru köpek maması almalısınız. En iyi mama yaş mamadır. Ucuz köpek mamasından pahalı köpek mamasına kadar pek çok ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Uygun ve içeriğindeki vitamin, protein ve yağ dengesi tam olan mama seçmeye özen göstermelisiniz. Et oranı yüksek, tahıl oranı düşük mamalar tercih edilmelidir.

 

Köpek Beslerken Nelere Önem Vermeliyiz?

 

Köpek beslerken köpeğimizin yiyecek, içecek, sağlık, aşı, giyim, barınma ve güvenliğine hassasiyet göstermemiz gerekir. Yiyecek: Köpek yaşlı köpek mamamızın sağlıklı beslenmesinde süt ve et çok önemlidir. Yavru köpeklerde 6-7 haftalık olana kadar etle beslenmesi gerekir. Yetişkin köpeklerde en faydalı besin çiğ ettir. Çiğ etin olmadığı durumlarda yaş mama, kuru mama ve konserve mama kullanılabilir. Çiğ et ekonomik olarak her bütçeye uymayabilir. Yiyecek olarak köpeğe meyve ve sebze ile gerekli vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Günlük yiyeceği iki öğün olarak verilmelidir. Köpeğinizin cinsine göre bu oran artırılabilir ya da azaltılabilir. Köpeğin sevmediği ve hoşlanmadığı yiyecekler zorla yedirilmeye çalışılmamalıdır. Bu durumda hayvan mutsuz ve hasta olabilir. Yedirmeye çalıştığınız besine karşı alerjisi olabilir.

 

Yavru köpekler için süt seçimi önemlidir. Mümkünse anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün bulunmadığı durumlarda köpek süt tozu ile beslenilmelidir. Yavru köpeğe 4 haftalık olduktan sonra yavaş yavaş mama vermeye başlanabilir. Mama sadece ek gıda olarak verilmelidir. Ana yemeği süt olmalıdır. İçecek: Köpeğimizin sıvı alımı temiz içme suyu olmalıdır. Yeterli bir şekilde günlük olarak verilmelidir. Köpeğimizin kas ve iskelet oluşumu, yaşamını devam ettirebilmesi için su hayati bir önem taşır. Köpeğimizin yediği mamanın iki katı kadar su verilmelidir. Su kabı derin, temiz ve ağır olmalı, suyu dökmeyecek sağlamlıkta olmalıdır. Sağlık: Köpeğimizin en önemli hayati önem taşıyan konularından biri de sağlıklı bir vücuda sahip olmasıdır.

 

Köpeğimiz sağlıklı olduğunda tüyleri parlak, enerjisi yüksek, kas gelişimi iyi durumda olur. Sağlıksız olması durumunda ise tüyleri mat, zayıf ve çelimsiz olur, mikrop kapmaya müsait olur. Köpeğimizin ilaç ve aşılarını zamanında ve veteriner hekim kontrolünde yaptırmalıyız. Barınma: Köpeğimize güzel bir yuva hazırlamalı ve ona ait olduğunu hissettirmeliyiz. Yuva ne sıcak ne de soğuk olmalıdır. Isı ve nem dengesi korunmalıdır. Yuvaya battaniye ve yastık koyabiliriz. Köpeğiniz uyurken rahatsız edilmeyecek bir odada olmasına özen gösteriniz. Sessiz ve sakin bir yer olmalıdır. Yemeği ve suyu erişebileceği bir yere koyun. Mümkün mertebe yuvasına yakın olmalıdır. Köpek beslerken tuvalet eğitimi de çok önemlidir. Köpekler tuvalet eğitiminde kediler gibi kuma yapmayı çok kolay öğrenemiyorlar. İyi bir eğitim vermek gerekiyor. Kafese zorlamadan sokmak gerekiyor.

Köpek Maması Muş

Sonra tuvaletini yuvasına yapmayacağı için dışarı çıkarıp uygun bir şekilde yapmasını sağlıyor ve tebrik ediyoruz. Bu şekilde tuvalet eğitimine alıştırmış oluyoruz. Köpeğimizin gezmesine önem ve özen göstermeliyiz. Her gün en azından yarım saat yürüyüş ve oyun saati olmalıdır. Köpeğimizin diğer hayvanlarla sosyalleşmesi için onlarla tanıştırma faslı sağlamalı, gelen misafirlerle de tanıştırmalısınız. Kilo almaması için egzersiz yaptırmalısınız. Yeni ve farklı oyunlar köpeğinizin beynini geliştirmesine yardımcı olur. Köpeğin cinsine ve yaşına göre eğitim vermelisiniz. Her köpek aynı eğitimle kavrayamayabilir.