arama

Köpek Maması Mardin

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Mardin

Taştan evleri, tarihi eserleri ve güzellikleriyle dinlerin ve ırkların toplanma yeri olan Mardin insanının iyi huyluluğu ve yardımseverliği meşhurdur. Eğer Mardin’de yaşıyorsanız ve bu güzel kentte köpek besliyorsanız bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlar öncelikle bir köpek maması alınırken fiyata bakmaksızın önce içeriklere bakılması ve yeterli olduğunun anlaşılması gerekilmektedir. Bir köpek mamasında olması gereken ve olmaması gereken içerikler vardır. Bu yüzden öncelikle size uzak durmanız gereken mamalardan ve içeriklerden bahsetmek, daha sonra ise olması gereken içerikler değineceğiz.

 

Köpek beslenmesin önerilmeyen bir durum ev yapımı köpek mamalarıdır. Kısa süreli fayda sağlasa da uzun süre kullanılmamalıdır. Köpek mamaları köpeklerin ihtiyacı olan besin ve besin değerlerini tam olarak içermesi gerekmektedir. Bunu bir ev yapımı mamada bulamazsınız. Ev yapımı mamalar beslenme hakkında bilgisi olmayan kişilerce hazırlanır. Fakat beslenme konusu uzmanlık gerektiren bir iştir. Köpeğin ihtiyacı olan besinler, besin değerleri, vitaminler, protein gibi içeriklerin karşılanması önemlidir. Bir en yapımı köpek maması deneme yanılma yoluyla yapılmış bir mamadır.

 

Yani köpek için mama yapılırken genel olarak sevdiği yiyecekler ya da bilindik yiyecekler alınarak ev yapımı mama hazırlanır. Fakat en uygun besinler bilinse dahi bunların oran olarak nasıl olması gerektiği uzman olmayan kişilerce bilinemez. Bu yüzden köpeğinizin zarar görmemesini istiyorsanız ve bir uzman değilseniz hazır mama kullanmanız tavsiye edilir.  Kullanılmaması gereken bir diğer mamalar ise sadece tahıl içeren mamalardır. Tahıllar az kullanıldığında yararlı olsalar dahi çok kullanıldığında zararlı olmaktadırlar.

 

Bunun nedeni köpeğinizin ihtiyacı olan değerlerin karşılanmaması ve etçil olan köpekleri için tahılların besleyici bir besin olmamasıdır. Bu yüzden alacağınız mamadaki tahıl oranına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mümkünse tahılsız mamaları kullanın. Tahıl oranı çok olan mamalar ucuz oldukları için alınırlar. Fakat ne kadar ucuz da olsa hem size hem de köpeğinize zarar verecektir. Öncelikle köpeğiniz tahıllardan ötürü doymayacağından aşırı yer. Bu da hızlı kilo artışına neden olur.

 

Hızlı kilo artışı da obeziteye davet çıkarır. Ayrıca çok yediğinden mamalarınız erken bitecek ve daha fazla alacak ve maddi olarak da bir kazanç elde etmeyeceksiniz. Sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlar ortaya çıkacak. Ağız sağlığı bozulacak ve sık sık hastalanacak. Bu da veterinere verilen fazla paralar demektir. Bu yüzden az tahıllı ya da tahılsız mamalar kullanılmalıdır. Tahılların az kullanıldığı mamalarda köpeğiniz için yararlı besinler olduğu ve pirinç içeriğinin protein desteği sağladığı için daha fazla kullanılabilir olduğuna da değinmek gerekilir.

 

Bunlar bir mamanın olması gereken özellikleri içermektedir. Olması gereken içeriklere bakıldığında bunların başında protein gelmektedir. Bir köpek mamasında olması gereken en az miktar %7,5 ile 12 arasındadır. Bu kuru mamalar içindir. Konserve mamalarda daha da az olmaktadır. Protein köpek vücudu için en önemli içeriklerden biridir. Hücreleri onarması ve yenilemesi, antikor üretmesi, vücut yapısını koruması ve desteklemesi yönünden önemli bir içeriktir. Yaraların enfeksiyon kapmasını ve vücut içinde mikrop barınmasını önler.

 

Diğer önemli içerikler vitamin, mineral ve yağdır. Vitaminler vücut yapısının daha iyi çalışmasını sağlamak için vücut yapısına katılan besin değerleridir. Her vitaminin ayrı görevleri vardır. Özellikle A, E vitaminler tüy ve deri sağlığı; D vitamini kemik, kas ve eklem sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda bağışıklığı kuvvetlendirir. Mineraller ise vücuda dirençlik veren içeriklerdir. Örneğin kalsiyum ve demir birer mineraldir ve vücut için büyük öneme sahiptirler.

Köpek Maması Mardin

Son olarak yağ içeriği ise köpeğinizin ihtiyacı olan enerjiyi verir. Bu dört içerik olmadığı takdirde vücut tam olarak gelişmez. Son olarak köpek beslenmesinde önemli bir yeri olan et içeriği vardır ve mamada bolca olmalıdır. Köpeğinizin iyi beslenesi için bir mamada olması ve olmaması gereken içerikler dikkate alınarak mama alınmalı ve köpeklere verilmelidir. Bu sayede güzel ve şirin Mardin’de köpeğiniz için en iyi beslenmeyi sağlanmış olacaksınız.