arama

Köpek Maması Konya

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Köpek Maması Konya

İnsan ruhunun bir parçası, hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz demiş ‘Mahatma Gandi’ Bu söylemin net bir şekilde doğru olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Evlerimizde bizimle yaşayan, sürmeli gözleri ile kömür kömür gözlerimizin içine bakan, bize olan sevgi ve sadakatinden mutluluğunun derecesini ayarlayamayan dostlarımız. Uyurken yanımızda yatan, sıcak nefesini, ıslak burnunu yüzümüzde hissettiğimiz bu sevimli dostlarımıza öylesine alışırız, öylesine bağlanırız ki, zaman içinde evimizin değerli bir ferdi kıvamına gelerek, hayatımızın önemli bir kısmını işgal etmeye başlar.

 

Tatilimizi, sabah kalkmamızı, akşam yatmamızı hatta hafta sonu gezmemizi dahi kendisinin tuvalet ve gezme – oyun saatlerine göre ayarlarız. Aradaki bağ bu derece güçlü, sevgi bu derece yoğun olunca, onun sağlığını düşünmek de elzem hale gelir. Sağlığını korumak, hastalıklardan korumak, kazalardan korumak vb. için bizzat kendimiz, alınabilecek en geçerli önlemleri almaya çalışırız.

 

 1. Aşılarını tam yaptırmak
 2. Pire ve iç parazitlerinden temizlemek
 3. Hayvanın yaşamında hijyeni önemli bir yere oturtmak
 4. Egzersizlerine dikkat etmek, her gün yürütmek (kalbinin yağ bağlamasını engellemek için) ve her gün düzenli tuvaletini yaptırmak
 5. En iyi, en doğru ve en faydalı mamalarla beslemek

 

Köpek Maması Konya başlığı altındaki bu yazımızda, sahibi olduğumuz köpeği beslemek ile onun karnını doyurmak arasındaki nüansı irdelemek isteriz. Köpeğe bakmak demek yukarıdaki paragrafta ki, ilk 4 maddeyi uygulamak demek değildir. Aynı zamanda onu, doyurucu, besleyici ve birtakım bazı hastalıkları önleyici, kaliteli mamalarla beslemek demektir. Kilosu 3-5 TL olan mamalarla da köpeğinizin karnı tıka basa doyar. Ancak, kaliteli ve markalı mamaların sağladığı faydaları alması söz konusu bile değildir.

 

Kısacası köpek bakımında, tam ve dengeli beslenmesini sağlamak son derece mühimdir. İhtiyacı olan tüm mineral, vitamin ve enerjiyi alabileceği, yaşına, kilosuna ve özel durumuna(kısırlaştırılmış, gebe, diyabetik kedi vs. )en uygun mama markasını ve çeşidini tespit etmek biz, hayvan sever, hayvan sahiplerine düşer.  Kaliteli ve besleyici bir mama ile köpeklerimizin;

 

 • Köpeğiniz hangi evrede ise(yetişkinlik, yaşlılık, Junior vb. ) o evrenin kaliteli geçmesi sağlanır
 • Köpeğin içinde bulunduğu dönemden, bir diğerine geçerken sağlıklı gelişimi sağlanır
 • Canlı, enerjik ve dinamik yapıda kalması sağlanır
 • Yaşlanması geciktirilir
 • Ömrünün uzaması sağlanır.

 

Bu yetileri kazanmak için mama seçerken, mama tercihi esnasında dikkat etmemiz gereken noktaları kısaca özetlememiz gerekirse; Hayvanın tüylerinin canlılığı ve İmmun sistemlerinin yüksek tutulması için, seçilecek mamada Vitamin A, E ve C ile bir takım antioksidanlar ve amino asitlerin olmasına özen gösterilmelidir. Duyu organları, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının gelişim için TAURİN VE DHE maddelerini bulunmasına özenle önem verilmelidir. Böbrek ve üriner sistem dostu olması açısından içindeki tuz oranı az olmalı, enerji kapasitesini karşılayabilmesi için protein oranı (et oranı)yüksek olmalı ve kas sisteminin gelişimini sağlayıcı nitelikte bir mama seçilmesi gereklidir.

 

İçinde mutlaka kalsiyum fosfor bulunmalı(diş ve kemik yapısının gelişimi için) ayrıca içeriğinde tahıl da bulundurmalıdır. Mısır ve Mısır gluteni ile soya yağında GDO miktarının 1000 de bir seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak mamanın kalp dostu bir mama olmasına özen gösterilmeli ve sindiriminin de kolay olduğu bir mama çeşidinde karar kılınmış olunması gereklidir. (Mama hayvana gaz yapmayacak, ishal ya da kabız yapmayacak)

 

Köpek Maması Konya için önerebileceğimiz mama markaları;

 

 • Orijen
 • Akana
 • Royal Canin
 • Hills

Köpek Maması Konya

Proplan en sağlıklı, besleyici ve popüler köpek mama markalarıdır. Yaş ve kuru formlarda satılan bu mamalar için çok ucuz olduğu söylenemez, ancak kimi insanla kimi insan arasındaki uzaklık, kimi insanla kimi hayvan arasındaki uzaklıktan çok daha büyüktür’ sözünü düşünürsek. Onların sağlığını korumak için ödeyeceğimiz rakamın bir önemi yoktur.