arama

Köpek Maması Kırıkkale

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Maması Kırıkkale

Son günlerde sosyal medyada sık rastlanan bir cümle paylaşım rekorları kırmaya başladı. Dünya insanlar için yaratılmış ise Nuh’un gemisinde hayvanların işi ne? Evet, gerçekten sayıları giderek azalsa da halen çevremizde hayvanlara eziyet eden, hayvan severliği tavuk kanat veya kuzu pirzola severlikle karıştıran insanlar var. Etinden, sütünden, yününden, derisinden faydalandığımız havyaları elbet korumalı, çoğaltmalı ve hatta gözümüz gibi bakmalıyız. Ancak bir de hizmetinden veya dostluğundan faydalandığımız hayvanlar var. Kediler, köpekler, kuşlar, kaplumbağalar, süs balıkları ve buna benzeyen evde beslenebilen hayvanları da korumalı, kollamalıyız.

 

Bu koskoca dünyada hem insanlara hem de hayvanlara fazlasıyla yaşam alanı vardır. Belki etinden sütünden faydalanılmıyor ama evcil hayvanların onları besleyenlere oldukça faydası vardır. Nedir bu faydalar? Öncelikle otomatikleşen, robotlaşan ve yalnızlaşan insanlara dostluk sağlar kediler, köpekler. Köpek sahipleri, köpeklerini gezdirmek için çıktıklarında kendileri de sıkı bir yürüyüş yaparlar. Egzersiz için ideal arkadaştır köpekler. Her ne kadar evcil hayvan bulunan evdeki çocukların alerji olabileceğine ilişkin yaygın kanı var ise de gerçekte uzmanlar, köpek ve kedi bulunan evlerdeki çocukların alerji, astım gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğuna ilişkin kanıtlar tespit etmişlerdir.

 

Yetişkinlerin kullandığı tansiyon ilaçlarından daha etkili bir tansiyon düzenleyicidir evcil havyanlar. Çağın hastalığı stres ve buna bağlı ruhsal sorunların azaltılmasında ve moralin yükseltilmesinde de etkilidirler. Son yıllarda yaşlılığa bağlı unutkanlık ve bunamaya da iyi geldiği anlaşılmıştır evcil hayvanların. Herkesin evcil hayvan sahibi olmasını beklemek gerçekçi bir istek değildir. Ancak en azından sokak hayvanlarına herkesin iyilikle yaklaşması önemlidir. Evin önüne konulacak bir kap su, mama dünyanın süsleri olan hayvanları mutlu edecektir. Kedi köpek sahiplerinin bu dostlara iyi bakmaları, sağlıkları ile beslenmeleri ve barınmaları ile yeterince ilgilenmeleri için yardım alabilecekleri kurumların çoğalması gerekir.

 

Büyük şehirlerde veteriner kliniklerine ve pet shoplara sıklıkla rastlanmaktadır. Ancak Anadolu’nun birçok yerinde mama, ilaç, oyuncak, kulübe, taşıma çantaları satan yerler henüz yeterince yaygınlaşmamıştır. Ankara’ya oldukça yakın olan Kırıkkale bu konuda şanslı illerden biridir. Hem Kırıkkale merkez, hem de ilçe Belediyelerin veterinerlik hizmetlerine ek olarak, pet shoplarda da köpek maması bulmak mümkündür. Çoğu insan köpeklerini yemek artıkları, kasap veya mezbaha artıkları ile besleme eğilimindedir. Oysaki köpeklerin, onlar için özel olarak ihtiyaçları doğrultusunda üretilmiş mamalarla beslenmesi hem köpeğin hem de sahibinin sağlığı bakımından önemlidir.

 

Köpeklere verilen kemiklerin onların ağzına, boğazına takılması, pişirilmeden verilen et, tavuk benzerinin bağırsak parazitlerine sebep olması ihtimaldir. Bu sebeple köpek maması Kırıkkale ve diğer her yerde, özel üretilmiş mamalardan sağlanmalıdır. Köpek mamaları ayrıca internet üzerinden online satış yapan firmalardan da temin edilebilmektedir. İnternet üzerinde yapılacak kısa bir araştırma ile köpek için uygun olan mama tespit edilip; çoğu zaman ücretsiz kargo ile satın alınabilir. Kırıkkale ilinin hayvan maması konusunda önemli bir özelliği vardır. O da; 2014 yılı itibarı ile Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesinde bir firmanın yerli mama üretmek üzere fabrika kurma çalışmalarına başlamış olmasıdır.

Köpek Maması Kırıkkale

Köpeklerin sevdiği, iştahla yediği ve aynı zamanda hayvanın durumuna uygun bir mama bulmak ve köpeğin bununla beslenmesi; köpeğin mutlu ve sağlıklı olması için almazsa olmazlardan biridir. Zaten yaradılışında sadakat olan köpeklerin mutlu ve sağlıklı olması sahiplerini daha çok sevmelerine ve onları daha fazla mutlu etmelerine zemin hazırlar. Evde hayvan beslemenin getirdiği sorumlulukla baş edebilecek insanların kedi, köpek, kuş, balık sahiplenmesi, özellikle eve bir kere alışan kedi ve köpeklerin sonrasında sokağa salınmasının, o hayvancığa vereceği zararın boyutlarının bilinmesi gerekir.