arama

Köpek Maması Kars

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Köpek Maması Kars

Kars Doğu Anadolu bölgemizin dağlık ve güzel şehirlerinden biridir. Kışları sert geçen, yazları ise çetin olan bu bölgemizde vücut yapısının iyi olması gerekmektedir. Bu da ancak uygun şekilde beslenme ve yaşama şeklide olabilir. Bu durum hem insanlar hem de köpekler için geçerlidir. Eğer vücut yapısı yeterli değilse ve ortam zorlu bir ortamsa kazanan her zaman ortam olacaktır ve vücut sürekli hastalanacak, yorgun düşecektir. Bu yüzden uygun beslenme son derce önemlidir. Bu bir insan için bal, kaymak ve temiz besinler demektir. Ancak köpekler için durum farklıdır ve onların uygun beslenmesi için gerekli beslenme şekiller farklıdır.

 

Bir köpeğin beslenmesinde önemli olan köpeğin ihtiyacı olan besin ve besin değerlerini tam olarak alması gerektiğidir. Bu besinler elbette köpeğin yaşına ve ırkına göre değişmektedir. Öncelikle beslenmenin uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu bilmemiz gerekir. Uygun beslenme sayesinde köpeğinizin yaşam süresi ve yaşam kalitesi artacaktır. Ayrıca vücut yapısı daha iyi olacak ve hem dış görünüş bakımından hem de hareketleri bakımından sağlıklı olduğunu belli edecektir. Uygun beslenme sayesinde daha az hastalanacak, mikrop kapmayacak ve hızlı iyileşecektir. Ayrıca sağlam kemik, kas ve eklem yapılarına da kavuşacaktır. Ama eğer uygun olmayan şekilde beslenirse bu durumda saydığımınız tüm durumların tam tersi gerçekleşecektir. Bu yüzden uygun beslenme oldukça önemlidir.

 

Bir köpek için beslenme üç şekilde olabilir. Bu şekiller: mama alınması, ev yemeklerinin verilmesi, ev yapımı mamaların verilmesi şeklindedir. Ancak bu durumlardan en uygun olanı elbette mama verilmesidir. Bunun nedeni ev yemeklerinin köpekler için uygun olmaması, çünkü köpeklerin sindirim ve beslenme şekilleri bizden oldukça farklıdır ve ev yapımı mamaların köpekler için yeterli besin değerine sahip olamamasıdır. Ev yapımı besinler uzmanlar tarafından değil acemi kişilerce deneme yanılma yoluyla yapılmaktadır. Bu yüzden yaptığınız mamanın köpeğinize zarar verme ihtimali vardır. Yapmanız gereken güvenilir bir köpek maması almaktır.

 

Bir köpek mamasında olması gereken içerikler bellidir. Bunlar bol et, bol protein, mineral ve yağdır. Olmaması gereken içerikler ise: bol tahıl, mısır glüteni ve et yan ürünleri, koruyucular, kimyasal maddelerdir. Et etçil olan köpekler için lezzetli ve doyurucu bir içeriktir. Protein ise vücudu onarıp koruyan bir besin değeridir. Bir mamada en az %7,5 oranında olmalıdır. Mineral vücuda direnç verir, yapılandırır ve onarır, daha sağlam yapar. Vitaminler vücut organellerinin yapısına katılarak organellerin görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi için çalışır. Yağ ise vücut içinde olması gereken enerjiyi sağlar. Bir mamada olmaması gereken içerikler bakıldığında bol takıl ve kimyasal içerikler ilk başta gelir. Tahıllar az oranda kullanıldığında yararlıdır. Hatta pirinç protein desteği sağlamak için sık sık kullanılır. Ancak çok kullanıldığında zararlıdır. Et yan ürünleri bir mamada olmaması geren tüy, kanat, kemik gibi besin değeri olmayan içeriklerdir. Ayrıca koruyucularda mamaya zarar verir.

 

Bir köpek mamasının içerikler köpeğin yaş ve ırkına göre değişebilir. Örneğin bir yavru köpek için bol kalsiyum ve demir mineralli, bol protein gerekir. Yetişkin için ise bol vitamin desteği gereklidir. Büyük ırklar için %20’den fazla protein gerekirken, küçük ırklar için daha azı bile yeterlidir. Ayrıca bol tüylü köpekler için de E ve A vitamini verilebilir.

 

 Aldığınız bir mamanın köpeğinize uygun olmadığını anlamak kolaydır:

 

 

 • Hızlı kilo değişimi ( çok yeme, hiç yememe )
 • Alerjinin ortaya çıkması
 • Sürekli dışkılama
 • Sürekli hastalanma ve geç iyileşme
 • Tüylerinin sararması, parlaklığını kaybetmesi ve hızlı dökülmesi
 • Kötü ağız sağlığı
 • Eklem ve kemik ağrıların başlaması

Köpek Maması Kars

Bu ve bunlara benzer değişimleri görürseniz mamayı değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca uzmanlarca onaylanan Premium, süper Premium köpek mamalarını da kullanabilirsiniz. Bu sayede Kars ilimizde köpeğinizin en iyi şekilde beslendiğinden emin olabilirsiniz.