arama

Köpek Maması Kahramanmaraş

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Köpek Maması Kahramanmaraş

Güneydoğu illerimizden biri olan Kahramanmaraş güzel illerimizden biridir. Kurtuluş savaşı efsaneleri ve yemekleri ile ünlüdür. Bu güzel şehrimizde köpek sahibi olanlar bilmelidirler ki köpek beslenmesi dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Köpekler sevimli sadık dostlarımızdır. Hem iyi hem de kötü zamanlarımızda yanımızda olurlar. Onları sahiplendiğimiz anda tüm sorumluluklarını da sahiplenmiş oluruz. Bu yüzden onların beslenmesi ve bakılması sizin sorumluluğumuza girer. Yapmanız gereken köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlamak ve ona uygun içerikler barındıran mamaları ona vermektir. Bu sayede köpeğinizin sağlıklı bir hayat sürmesine katkıda bulunabilirsiniz. Köpek beslenmesi konusunda bilinmesi gerekilen birkaç husus vardır. Bunları sıralarsak:

 

 1. Bir köpek mamasında olması gereken içerikler
 2. Bir köpek mamasında olmaması gereken içerikler
 3. Bir köpek mamasında az oranda olması gereken içeriklerdir.

 

Bunları bilerek köpeğiniz için en uygun mamayı alabilir ve köpeğinizin sağlıklı yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz. Köpek maması almak isteyenlerin merak ettiği bazı konulara açıklı da getirmek gerekilir. Örneğin köpek maması Kahramanmaraş almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri Premium ya da süper Premium köpek mamalarının ne olduğu ve diğer mamalardan ne gibi farkları olduğudur. Premium veya süper Premium köpek mamaları ithal olan ürünlerdir. Kullandıkları terimin anlamı kalite onayından geçtikleri şeklindedir. Bizde bulunan ISO 9001 gibi örnek gösterilebilir. Bunlar Amerika’da uzman bir ekip tarafından kontrol edilmiş ve kalite onayı almışlardır.

 

Ancak ithal olduklarından biraz pahalı olmaktadırlar. Belirtelim ki fiyat bir ürünün iyi ya da kötü olduğunu göstermez. Önemli olan mamada bulunan içeriklerdir. Bu yüzden hem ucuz hem de iyi mama almanız mümkündür. Sadece birkaç püf nokta bilmeniz yeterlidir. Bir köpek maması hakkında bilmeniz gereken ilk şey hangi içeriklerin mama içerisinde olacağıdır. Bu içeriklerden en önemli olanı ettir. Köpekler etçil canlılardır ve hayatları boyunca beslenme de bolca et yemeleri gerekir. Et onlar için lezzetli, doyurucu ve sağlıklı bir besindir. Olması gereken bir diğer içerik minerallerdir. Mineraller vücuda dirençlik veren içeriklerdir. Örneğin yavru bir köpek için önemli bir içerik olan kalsiyum ve iri ırk bir köpek için lazım olan demir birer mineraldir.

Köpek Maması Kahramanmaraş

Bir diğer içerik vücut fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlayan vitaminlerdir. Yokluklarında vücut tam olarak işlemez ve çökmeye başlar. Örneğin E vitamini eksikliğinde tüyler dökülmeye, A vitamini eksikliğinde gözler bozulmaya başlar. Son içerik ise vücuda enerji veren yağlardır. Yağ hem vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar hem de organları sararak korur. Son ve en önemli içerik ise elbette proteindir. Protein bir hayvan vücudunu kalkan gibi koruyan içeriktir. Vücudu onarır, yapılandırır ve daha iyi hale getirir. Bolca alınması gerekilir. Bir köpek mamasında olmaması gereken içeriklere bakıldığında bunların başında et yan ürünleri ve mısır glüteni gelir.

 

Et yan ürünleri normalde bir mamada olmaması gereken ama maliyet düşsün diye mamaya konan kan, tüy, kemik gibi içeriklerdir. Mısır glüteni ise zarar verici bir içeriktir. Az oranda kullanılması gereken içerikler ise tahıllardır. Tahıllar az kullanıldığında yararlı olurken çok kullanıldıklarında zararlı olurlar. Özellikle sadece tahıldan oluşan köpek mamalarında uzak durulmalı ve kesinlikle denenmemelidir. Bu yüzden oran olarak çok ya da mamanın çoğunluğunu kaplayan tahıllı mamaları sakın almayın. Görüldüğü gibi bir köpek mamasında olması ve olmaması gereken içerikler son derece basit içeriklerdir. Bu hususları bilerek siz de köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilir ve vücut yapısına destekte bulunabilirsiniz. Ayrıca son olarak eğer aldığınız mama sonucu köpeğinizde olumsuz etkiler, hızlı kilo artışı görürseniz mamanızı gözden geçirmelisiniz.