arama

Köpek Maması İstanbul

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Köpek Maması İstanbul

Sahiplendiğiniz köpeklerin en temel ihtiyacı olan şey mamalardır. Piyasa da bir bu konu üzerinde birçok mama markası yer almaktadır. Hepsinin içeriği, besin değerleri, vitaminler ve mineralleri kendi uzman veteriner hekimleri ile hazırlanarak köpeklerimiz için uygun hale getirilmişlerdir. Köpek mamalarında ilk başlar da çıkan markalar arasında tek çeşit mamalar yer almaktaydı. Yetişkin, yavru, yaşlı köpek olsun hepsine bir örnek mama verilirdi. Ancak uzman veteriner hekimlerinin de çalışması sonucunda, insanoğlunda ki bebekler, yaşlılar ve yetişkinlerin mide hassasiyetine göre nasıl yiyecekler hazırlanıyorsa, hayvan dostlarımız için de aynı özveri ile mamalar hazırlanmaya başlanmıştır.

 

Köpek maması markası denildiğin de aklımıza gelen bazı markalar;

 

 • Nutro, Beneful, Canidae, Natural Balance, Blue Buffalo, Purina, Pedigree, IAMS, Ol Roy, Goody, Champion, New Dog, Royal Canin, Acana, La Vital ve Orijen gibi markalar gelmektedir.

 

Fiyat olarak incelediğimiz de ülkemiz de en pahalı köpek maması sıralamasında, Orijen ve Acana markalarının olduğunu görüyoruz. Daha açıklayıcı olarak fiyatlarına baktığımızda 12-13 kg’lık bir köpek mamasının 300 Türk Lirası civarında olduğunu görmüş oluyoruz. Merak edenler için diğer köpek mamalarının yaklaşık 15 kg’lık fiyatı 40 ile 50 Türk Lirası arasında değişmektedir.

 

Peki, köpeğimiz için en iyi mama hangisidir?

 

 • Bu sorunun cevabını maalesef köpeğimize çeşitli mamalar yedirerek ulaşabileceğiz. Bu seçeneği denemeden forum sitelerinden araştıran kullanıcılar elbette olacaktır. Ancak her köpeğin cinsi, midesi, mamayı hazmetmesi kendisine özel bir durumdur. Araştırmalarımız sonucunda köpeğimize aldığımız mama, eğer köpeğin dışkısını katı hale getirdiyse iyi bir mama olarak listemize ekleyebileceğimiz bir marka olacaktır. Aksi halde köpeğinizde, ishal, kusma, halsizlik, gibi durumlar oluştuysa bu mama seçiminden kaynaklanmış olacaktır. Türkiye’nin birçok yerinde köpek mamalarının markalarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak genel olarak Köpek Maması İstanbul şehrinde ki nüfus kalabalığına ve beslenen köpek cinsine, sayısına göre diğer illere nazaran çok daha çeşit ve seçeneğin bulunduğu yerler arasında yer almaktadır.

 

Köpek maması alırken içeriğinde neler olmasına dikkat etmeliyiz?

 

 • En önemli besin değerleri olan kırmızı etin köpek maması içeriğinde olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra beyaz etin de olması büyük önem taşımaktadır.

 

Köpek maması içeriğinde olmaması gereken maddelere bakacak olursak; mısır, soya, tahıl ve tahıl ürünleri, tavukayağı, deri, bağırsak ve çeşitli soslarla tatlandırılmaya çalışılan köpek mamaları almamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bazı köpek mamalarının içeriğine koydukları gereksiz besinler köpekler de tüy dökme, fazla dışkılama, huysuzluk, sivilce çıkarma gibi olumsuz etkenler gözlenmektedir. Bu durumlarda kullandığınız köpek mamasını hemen bırakmanız gerekmektedir. Köpeğinize hemen başka bir marka arayışına girmeden önce siz kendiniz ne yiyorsanız, ona da aynı besinden yedirerek birkaç gün için de düzelmesini bekleyiniz.

 

İlk kez köpek sahibi olacaklar için, köpeklerini yeme alışkanlıklarını nasıl kazandıracakları hep merak konusu olmuştur. Köpeğinizin cinsi ırkı yaşı ne olursa olsun, düzenli bir yeme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız yaş köpek mamalarını tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Peki, yaş köpek mamasını köpeğinize ne kadar vereceksiniz?

Köpek Maması İstanbul

 • Köpeğinizin cinsine göre en az 2 aylık olana kadar yaş köpek maması vermeye devam edeceksiniz. Daha sonra kuru köpek mamalarına geçiş yapabilirsiniz, ancak köpeğiniz yaş mamaya alıştığı için kuru mamayı ilk etaplarda yemeyi ret edecektir. Bu süre zarfında sabırlı ve sakin olmanız gerekmektedir. Farklı bir bakış açısı olarak köpeğinize kuru mamadan az bir miktar yediğin de ödül maması olarak sevdiği kurabiyelerden verebilirsiniz. Onu bu şekil de ödüllendirerek kuru mama yeme istediğini daha fazla artırmış olabilirsiniz.