arama

Kopek Mamaları Ve Bilinmesi Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kopek Mamaları Ve Bilinmesi Gerekenler

Kopek Mamaları Ve Bilinmesi Gerekenler

Köpeklere, günlük yaşantılarında beslenebilmeleri için çeşitli gıdalar verilmektedir. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerinde yedikleri ve içtikleri çok önemlidir. Yolda bulduklarını yemek veya ayrım yapmadan her türlü yemeği vermek özellikle eğitimli köpekler için mutlaka sorun teşkil etmektedir. Köpeklerin de birer canlı olduğunu unutmadan yemelerine ve içmelerine dikkat etmelisiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz köpeklerinizin yeme ihtiyaçlarını da en güzel şekilde yapmalısınız.

 

 

Köpeklerin gıda takviyeleri için piyasa da birçok mama bulunmaktadır. Beslenme alanında köpeklerin ihtiyaçları olan vitaminlerin olduğu bu mamalar, çok çeşitli olmaktadır. Yapacağınız araştırmalar ile köpeklerinize hangi mamaları yedirebileceğinizi bulabilirsiniz. Köpek mamaları, ücretlerine göre sınıf sınıf kategorilere ayırılmıştır. Ucuz köpek mamalarından üst sınıf marka mamalar da bulunmaktadır.

 

 Köpek mamalarının içerisindekiler

 

Köpek mamaları hazır olarak üretildiğinden içerisinden farklı maddeler bulunmaktadır. Mama içerisindeki gıdalar genel olarak etli ürünlerdir. Tavuk eti, hindi eti, dana eti gibi et ürünleri ile üretilen mamalara bazı takviye edici besinler eklendikten sonra satılmaktadır. Köpeklerin gerek duyduğu tüm vitaminlerin mama yolu ile alması da mümkün hale gelmektedir. Mamalara koyulan diğer hammaddeler arasında mısır, pirinç ve tahıl bulunmaktadır.

 

Mamalara takviye olarak koyulan pirinç unu, mısır unu gibi ve tahıl genel olarak köpeklerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Mamalarda da dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Güvenilir olmayan ürünler kesinlikle alınmamalıdır. Mamaların içerisinde bulunan ürünlerin değerleri mamanın kutusunda mutlaka yazılmalıdır. Mamanın içerisine hayvan gıdalarının yerine hayvansal atıkların kullanmasından dolayı alacağınız mamalarınıza markanın ve kalitenin olmasına da dikkat etmelisiniz.

 

 Köpek mamaları hakkında bilinmesi gerekenler

 

Köpek mamaları içerikleri bakımından köpeklerin ihtiyaç duydukları vitaminler ile dolu olmalıdır. Köpek mama üreticileri de sahte ve kalitesiz ürünler de üretmektedir. Bu nedenle kaliteli ve içeriğini bildiğiniz köpek mamalarını tercih etmelisiniz. Köpek mamaları markaları arasından en kalitelisini tercih etmelisiniz. Köpek mamaları arasında Acana, Brit care, orjien, petit, organic, ol roy gibi köpek maması markaları bulunmaktadır. Köpek mamalarının içerisinde olmaması gereken madde ise tahıldır.

 

 Köpekler neden mama yemelidir?

 

Köpekler, insanların artıkları ile geçinen hayvanlar değillerdir. Cinslerine, yaşlarına ve kilolarına göre köpeklerinde alması gereken çeşitli gıdaları bulunmaktadır. Özellikle yavru olan köpeklerin annelerinden aldıkların sütlerin haricinden en az 6 ay kadar mama tüketmeleri gerekmektedir. Yavru olan bu köpeklerinde gıda takviyelerine ve vitaminlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu anlamda köpeklerin ihtiyaç duydukları vitaminlere uygun olarak çok çeşitli köpek mamaları üretilmektedir. Kalitesi bakımından birçok köpek maması bulunmaktadır.

 

 Hangi köpek maması daha iyidir?

Kopek Mamaları Ve Bilinmesi Gerekenler

Köpek mamaları arasında tercih edilmesi gereken bir mama belirlenmelidir. Bu konuda veteriner hekimlerden gerekli görülen desteği alabilirsiniz. Köpeğinizin cinsi, yaşı ve kloşuna uygun olarak üretimi yapılmış olan genel olarak tahıl olmayana mamalar tercih edilmelidir. İçerisinde tahıl bulunmayana her mama da kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bilmediğiniz konularda mutlaka uzman veteriner hekimlere danışmalısınız. Alacağınız mamanızı önceden belirledikten sonra bazı araştırmalar da yapabilirsiniz.

 

Mamaların üzerinde bulunan besin değerlerine bakarak vitamin açısından en zengin olan mamaları tercih edebilirsiniz. Köpeğinizle emsal olan başka bir köpeğin yediği mamaları araştırabilirsiniz. Köpeğinizin hangi mamayı seveceğini de bilmelisiniz. Kaliteli olsun diye çok fazla maliyetli olan köpek mamaları da tercih edilmemelidir. Kimi mama üreticileri içerisinden tahıl yok diye fahiş fiyatlar ile köpek maması satmaktadır. Fiyatı çok yüksek olmayan fakat vitaminler bakımından yeterli olan köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Köpeklerinizin beslenmesine dikkat etmeli ve onlara gerekli duydukları vitaminleri vermelisiniz.