arama

Köpek Mama Markaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Mama Markaları

Köpek Mama Markaları

Köpeğiniz size ilk annesinden ayrılıp geldiği andan gözlerini yumuncaya kadar hep sizin sadık dostunuz olarak kalacaktır. Bunun için köpek sahipleri iyi bilirler köpekleri kısa süre de onların adeta yeni doğan bir bebekleri gibi olur ve kendi bebekleriymişçesine değer verip şefkat göstermek onları iyi şartlar da yetiştirmek ve beslemek için ellerinden geleni yaparlar. Temizliğinin nasıl yapıldığını araştırıp gün içerisin de kendi günlük yaşantısından fırsat bulup köpekleri ile saatlerce ilgilenirler. Bunun yanı sıra köpeklerinin beslenmesi deyince kendi yediklerinin onlar içinde yararlı olabileceğine inanırlar.

 

Bazı besinler hariç köpekler hem etçil hem otçul olduğu için sizin kendi yediğiniz tükettiğiniz ve ya tabağınız da kalan kemik parçacıklarını köpeğiniz severek tüketir. Fakat aslında hiçbir veteriner hekim bunun uygun olduğunu söylemez. Çünkü siz ona aslında zarar vermektesiniz. Köpekler yemek konusunda insanlara benzese de her zaman her tükettiğiniz yiyecek onlar için uygun değildir. Bunun yerine sadece günlük yaşantısında belirli aralıklarla tüketebileceği bir maması kendine özgü ve alabilmesi gereken tüm vitaminlerin proteinlerin karbonhidratların olduğu bir mama tüketmeleri onların sağlıkları açısından uygun olacaktır.

 

Köpekler annelerinden ayrıldıktan ilk 6 ay içerisin de yavru köpek maması tüketmeleri daha uygun olacaktır. Bunun sebebi ise annesinden alması gereken vitaminlerin çoğunun yavru köpek maması içerisin de olmasıdır. Küçük bir araştırma ile siz de o vitaminleri alabildiğini kısa bir zaman da göreceksiniz. Diğer mamalara göre yavru köpek maması fiyatları bir miktar daha pahalıdır. Bunun sebebi vitamin değerlerinin yüksek olmasıdır. Yavru köpek maması markaları içerisin de kendini kanıtlamış ve bir çok hastalığa bile imza atmış köpek mamaları yer almaktadır. Bu köpek maması fiyatları kalitesine göre değişmektedir.

 

Köpek mama markaları hakkında

 

Yapılan araştırmalara göre köpek mama markalarını ve özelliklerini sizlere aktaracağız.

 

Champion, Canidae, natural balance, nutro, beneful, hills, blue buffalo, purına, pedigree, ol roy, proplan, kırkland, orıjen, welness core grain, kırklan, fromm family, lavital, Newman’s own organic the honest kitchen organic, goody, royal canin, açana gibi birçok Türkiye sınırları içerisin de ve yurt dışında mama markaları mevcuttur.

En iyi köpek mamasını nasıl ayırt ederiz?

 

En iyi köpek mamasını bulabilmek için öncelikle veteriner hekimden yardım almanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise veteriner hekim ona hem en uygun mamayı verecek hem de alması gereken tüm vitamin mineral karbonhidratlar, proteinler hakkında size istediğiniz bilgiyi verecektir. Bunun yanı sıra hayvanınızın gün içerin de ne kadar mama tükettiğini sizin takip etmeniz gerekmektedir. Bunun belirleyen bazı faktörler vardır. Bunlardan ilk ve en önemlisi yaşıdır. Sebebi ise belirli bir yaş aralığından sonra köpeğinizin iştahı azalmakla beraber kilo alımı da yaşaması söz konusudur. Bunun önüne geçebilmek adına sizin de öncelikli olarak kilosunu ve yaşını bilmeniz ve ona göre mamalar tüketmesini sağlamanız gerekir.

Köpek Mama Markaları

Ne kadar hareketli olduğu da alması gereken besin değerleri ile orantılı olması gerekir. Çünkü çok fazla hareketli olan bir köpeğin ortalama bir gün boyunca diğer köpeklere göre daha fazla besin tüketmesi gerekir. Dağıttığı harcadığı enerjiyi geriye toparlayabilmesi için bir günde belirli aralıklarla sık sık yemesi gerekir. Fakat evde oturan çok fazla hareket etmeyen bir köpek ise köpeğiniz bu durum sizin için az alt seviyelere inmesi de olasıdır. Çünkü hareket etmediği için bir enerji kaybetmeyen köpek her hangi bir besin ihtiyacı belirli bir yaş ve kilodan sonra gerek duymaz.