arama

Köpek Mama Markaları

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Köpek Mama Markaları

Köpek Mama Markaları

köpek mama markaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bu yazımız da öncelikle evcil hayvanların kedi köpeklerin alması gereken vitaminlerden proteinlerden ve karbonhidratlardan bahsedeceğiz.

 

Bir köpek için karbonhidrat

 

karbonhidratlar, karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinin tümü ile oluşan organik bileşenlerdir. Hayvan beslenmesin de mama içeriğinde bulunan bitkisel ürünler yaklaşık olarak 2/3 karbonhidratlar kullanılarak elde edilir. Karbonhidratlar hayvanlar ve canlıların tümün de vücut içerisin de ısı ve enerji kaynağı olarak kullanılır. Karbonhidratların fazlası vücutta belirli bir zaman sonra yağ şeklini alarak depolanır. Hayvan vücudunda karbonhidratların miktarı çok azdır. Bunları bir kısmı kanda bir kısmı şeker olarak yer alırken bir kısmı da karaciğer de glikojen olarak yer alıp depo edilmektedir. Bir hayvanın karbonhidrat gereksinimi oldukça fazladır. Tüketilen sıvı ve enerji tüketimi göz önünde bulundurularak bu değer değişkenlik gösterir.

 

 Bir Köpek İçin Proteinler

 

Bütün canlıların beslenmesin de en önemli etken proteinlerdir. Bu proteinler beslenme açısından çok büyük rol oynarlar. Proteinlerin içeriğin de çok fazla sayıda amino ait birleşmesi ile oluşmuş yüksek moleküllü besin maddeleri yer alır. Ayrıca bazı proteinler demir, kükürt, çinko bakır ve fosfor gibi çeşitlilik gösteren elementleri de içermektedirler. Proteinler kimyasal özelliklerine göre üç ana grupta incelenirler. Basit proteinler, Bileşik proteinler ve protein niteliğin de olmayıp azotlu bileşiklerdir. . Tek mideliler de ,mamaların da alınan proteinlerin sindirimi, mide sıvısı içerisin de proteini sindiren enzimlerle karşılaştığın da başlamış olur. mamalar da bulunan protein oranlarına dikkat edilmelidir.

 

 Bir köpek için vitaminler

 

vitaminler, gerek insan hayatının gerek se hayvanlar aleminde yaşamlarını sürdürebilmek için canlıların büyümesi ve çeşitli verim performansların da bulunabilmeleri için çok düşük miktarlar da bulunan organik bileşiklerdir. Bu terim ilk kes Polonyalı bir biyokimyacı tarafından bazı besin faktörlerinin amino asit kapsadığı düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. hayvanların yaşamsal işlevlerini sürdürebilmesi için çeşitli verimler de bulunabilmeleri için vitaminlerin dengeli bir biçim de hazırlanan radyanlarla düzenli bir şekilde hayvanlara verilmesi gerekir. vitaminler genel özellikleri bakımından iki ayrı grupta incelenir. Yağda eriyenler( A, D, E, K vitaminleri) , Suda eriyen (B grubu vitaminler ve c vitamini) dir.

 

Tüm bu vitamin özellikleri ve değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak hayvanların günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için alması gereken vitamin türleri proteinler, karbonhidratlar veteriner hekimlerin onayları ile değişkenlik gösterecektir. Bir köpek yaşlı ise ona göre uygun değerleri, ile eşleşen mamalar kullanılması gerekir.

 

 Köpek Mama Markaları

 

Hills ,Advance, Proplan, happy dog, Eukonoba, Goody, body, acana, cool dog,pedigree, champıon, eco dog, royalıst, buddy,

 

bonnie, koys dog, advance, Arden Grange, bosch, Proline , ND, Mr. Dog, ROyal canın, zippy, lavital, appette, Dog chow, astor, ıams, Dr. Sacchi, selection, frikskies, Joker, Dog, Bonnie, Chappi, Reflex, Bon Dog, Formix, Golosi, Petit, petdog, Petline, zippy, appetite, Better, Brit care, Naturals, maxi sol, bona cibo gibi bir çok marka yer almaktadır.

Köpek Mama Markaları

Bu mamaların bir çoğu her markette bulunmakta olup bir çoğu ise özel mama grubunda ise sadece sipariş ile getirtilebilmektedir. Örneğin köpeğinizin bir rahatsızlığı var sa sindirim sistemi ile alakalı bu mama tercihini veteriner hekimlerin seçimine bırakmanız en doğru seçimdir. Sebebi ise onların kendi işlerinin bu şekil de olmasıdır. bir veteriner hekim köpeğinizin ne kadar mama tüketmesi gerektiğini ve ne kadar süre ile vitaminlerden yararlanması gerektiğini çok iyi bilir. Siz köpeğinizin seveceği mamadan önce veteriner hekim onayından geçiriniz. veteriner hekim kendisi ayarlaması en doğru seçim olacaktır.