arama

Kartal Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kartal Köpek Maması

İstanbul’un kartal ilçesinde ve yakın ilçesindeyseniz, köpeğiniz için uygun mama arıyorsanız hemen almanız önerilir. Köpek beslenmesinde köpek mamasını yeri önemlidir. Mamalar köpekler için özel olarak hazırlanır ve bunun uzmanlarca kaliteli besinlerle yapılması gerekilir. Ayrıca bir köpek maması seçilirken dikkatli olunması gerekilir. Her köpek maması alınmaz. En iyisini almalısınız. Bu da Kartal Köpek Maması ürünüdür. Mama alırken bilinmesi gerekilen şeyler vardır. Örneğin mamanın içeriğinin önemli olduğu bilinmelidir. Bu mamanın fiyatından daha önemli bir konudur. Mamayı alırken içeriğin bir köpek için uygun olması ve gereken besin değerlerine sahip olması önemlidir.

 

Aldığınız köpek maması eğer köpeğiniz için uygun değilse bu hemen fark edilecektir. Bunu köpeğinizin davranışlarından ve dış görünüşünden bile anlayabilirsiniz. Örneğin kalitesiz bir mama aldığınız da: Köpeğinizde tüy dökülmesi artacak ve tüyler mat bir renk alacak. Köpeğiniz daha fazla ya da hiç yemeyebilir. Fazla çok yediğinde bunun nedeni alması gereken besin değerlerini almadığındadır ve bunun sonucu olarak fazlaca şişmanlamaya başlar. Ayrıca sindirim alışkınlıkları bozulduğu için daha fazla dışkılayacaktır. Sürekli uyuma istediğinde olacak ya da az hareket edecektir.

 

Derisinin sağlıksız oluşu uzaktan bile fark edilecektir. Bağışıklık sistemi kötü yönde etkilenecek ve daha sık hastalanacaktır. Bu değişimler gözle görülebilir değişikliklerdir. Elbette köpeğinizin vücut yapısı da kötü etkilenecektir. Bu yüzden eğer köpeğinize verdiğiniz mama sonucunda bu değişiklikleri görürseniz mamayı değiştirmeniz önerilir. Bazı köpek sahipleri mamalara güvenlerini yitirdiklerinden ev yapımı mama yapmaya çalışırlar. Ama bu uzmanlık isteyen bir konudur ve bu yol geçici bir çözümdür.

 

Çünkü köpeklerin alması gereken besin değerleri ve besinler onların ırkına, kilosuna, yaşına göre değişmektedir. Bu yüzden yapacağınız mamayı bunlara dikkat ederek yapmalısınız. Diğer bir konu ise deneme yanılma yoluyla yapılan ev yapımı mamaların köpeklere zarar verebilmesidir. Çünkü hayvan beslenmesi konusun da tecrübesi olmayan kişiler ara sıra yararlı olmayan ve olmaması geren içerikleri bilmeden kullanırlar. Bu yüzden mama almak daha iyi bir yoldur. Peki, bir mama nasıl olmalıdır? Bir mamanın içerisinde neler olmalıdır?

 

Köpekler etçil canlılardır. Bu yüzden öncelikle et oranları iyi olan mamalar alınabilir. Ayrıca tahıl oranı az olan mamaları da tercih edebilirsiniz. Tahıllar sıkılıkla mamalar da kullanılırlar. Özellikle protein kaynağı olan pirinç sık sık kullanılır. Ama az oranda yararlı olan tahıllar çok kullanıldıklarında zararlı olabilmektedirler. Bunun nedeni tahıllar da bulunan yüksek Glisenik endeksidir. Yani çok et az tahıl içeren mamalar daha iyi olacaktır. Ayrıca besin değerleri de unutulmamalıdır. Bir kepek mamasında olması gereken protein içeriği özellikle çok önemlidir. Protein oranı en az %7,5 – 12 arasında olmalıdır bir kuru köpek mamasında. Proteinin önemli bir içerik olması nedeni onarma ve yapılandırma görevlerindendir. Hücreleri onarması, yenilemesi, antikor üretmesi, vücut yapısını koruması ve desteklemesi yönünden protein önemlidir. Özellikle mikropların vücut için yer edinmemesi için ve yaraların enfeksiyon kapmaması için önemlidir.

 

Bir köpek mamasında olması gereken diğer içerikler de demir, fosfor, demir, manganez gibi değerlere sahip mineraller ve vitaminlerdir. Vitaminler ve mineraller vücut yapısını korumak için çalışırlar. Yokluklarında vücut çökmeye başlar. Bu yüzden mamada olması gereken içerikler arasındadır. Son orak ise yağ içreğidir. Bir mama da %3,3 – 7 arasında olması gereken yağ miktarı köpeğinize enerji veren ve koruyan bir içeriktir.

Kartal Köpek Maması

Köpek maması alırken fiyat veya ithal olup olmadığına bakmadan öncelikle içeriklere bakınız. Ayrıca veterinerlerin tavsiye ettiği mamalara bakabilirsiniz. Unutulmaması gereken son bir durum daha vardır. O da köpeğinizin hassasiyetidir. Bazı besinlere karşı köpeğiniz hassas olabilir. Bu yüzden öncelikle köpeğinizi tanımanız ve onun kilo, yaş, ırk ve özelliklerine göre mama alınız. Kartal ilçesinde ve diğer ilçeler de size en uygun mamaları bulabilir ve alabilirsiniz.