arama

Karışık Köpek Konserve maması

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Karışık Köpek Konserve maması

Son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan bir konu köpek severleri oldukça yakından ilgilendirmektedir. Yaş mama ile kuru mama arasında çıkan farklı görüşler üzerine köpek severler ne yapacaklarını kestirememektedir. Bu konu çatışan uzman görüşleri ile köpek severlerin kafasını karıştırmaktadır. Yaş köpek mamaları diğer bir deyişle konserve köpek mamaları, köpek severler tarafından tercih edilen bir mama çeşididir.

 

Yaş mamalar görünüş itibariyle et şeklindedir. Bu sebeple güvenli görünmektedir. Tavuklu, ton balıklı, somonlu, kırmızı et çeşitli ve karışık köpek konserve maması sayılabilecek konserve mama çeşitleri arasındadır. Yaş mamanın zararlı mı zararsız mı olduğu konusunda çeşitli görüşler mevcut. Zararlı olduğunu düşünenler bu savlarını şu şekilde açıklamaktadır;

 

 1. Yaş mamanın üretiliş biçimi kuru mamadan oldukça farklıdır. Yaş mamalar içerik itibariyle et ve et yan mamulleri, sebze, meyve ve tahıl besinleri buharda yarı pişirilir ve elde edilen besin küp halinde doğranarak jöle ile korunarak paketlenir.
 2. Yaş mama üretim sürecinde yanlış olan bir şey yoktur. Fakat üretiminde kullanılan kalitesiz malzemelerden dolayı köpeğimizin ihtiyacı olan besin değerlerini sağlayamamaktadır. Üstelik pişirilme sürecinde besin değerlerini kaybettiği düşünülmektedir. Bilinen bir diğer şey ise konserve mamalara şeker katıldığıdır.
 3. Konserve mamaların köpeklerin diş sağlığını ve sindirim sistemini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.

 

Bu sebeplerden ötürü köpek bakımında önerilmeyen bir mama çeşididir. Yaş mamalar uzun süre basınçlı pişirme makinalarında pişirilir ve içinde çeşitli besin maddeleri bulunur. Bu süreçlerden geçen mamanın tam ve dengeli olarak üretilmesi çok zordur. Yaş mamaların takviye bir besin olarak verilmesi önerilmektedir. Kuru mama ile yaş mamayı karıştırmak gibi. Kaliteli bir yaş mama için köpek severlerin dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

 

 1. Kaliteli köpek konserve maması için öncelikle dikkat edilmesi gereken birincil gıdalarının et, balık, tavuktan olması gerektiğidir. İçlerindeki et oranları %25’ten fazla olmalıdır.
 2. İçeriğinde şeker olmamalıdır.
 3. Şeker köpeklerde ölümcül sonuçlara sebebiyet veren bir gıda maddesidir.
 4. İçeriğinde tahıl olan konserve mamaları almayınız
 5. Mümkünse hiç olmayan mümkün değilse az tahıl olan mamaları tercih edin.
 6. Buğday, mısır gibi besinler barındıran konserve mamaları almayın.
 7. İçeriğinde kimyasal olan yapay ya da suni ibaresi gördüğünüz mamaları kesinlikle almayınız.
 8. Koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı, lezzetlendirici gibi ibareler olan mamaları almayınız.
 9. İçeriğinde tuz olan mamaları almayınız.
 10. İçeriğinde glüten ve un olan mamaları almayınız.
 11. Mamanın kokusu mamanın içeriği hakkında izlenim sahibi olmanızı sağlayacaktır. İçerdiği et gibi kokuyorsa kalitelidir.
 12. Mamanın son kullanma tarihine önem gösterin. Konserve mamalar açıldığı günden sonra hemen tüketilmelidir. Mama yanında taze ve temiz su bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

Köpeğiniz için doğru mama seçimi yapmanız büyük önem taşır. Köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilmesi için en önemli şey beslenme şeklidir. Köpeğinize ne yedirdiğinize çok dikkat edin. Her mama paketinden bakıldığında güven verir. Fakat uzmanların üstüne basa basa söylediği bir gerçek var ise o da her mamanın kaliteli olmadığıdır. Bir mama pahalı diye kaliteli, tahıl içermiyor diye kaliteli gibi düşünceler oldukça yanlıştır.

Karışık Köpek Konserve maması

Mamanın köpeğiniz için uygun miktarlarda formüle edilmiş besin maddelerinden oluşması gerekmektedir. Konserve mamalarda da bu böyledir kuru mamalarda da. Köpeğinizin sağlığını gözetin ve onu ayda bir tartın. Bu bilgileri not edin. Köpeğinizin gereksiz kilo alımı da onun sağlığını kötü etkilemektedir. Köpeğinizi çok sık yıkamayın. Düzenli yürüyüşlere çıkarın ve hava aldırın. Diğer köpeklerle eğer bir sorun teşkil etmiyorsa etkileşime girmelerine izin verin.