arama

Isparta Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Isparta Köpek Maması

Türkiye’de çeşitli hayvanların bakımını üstlenen çok sayıda kişi bulunuyor. Hayvan severler bazen bakıma muhtaç olduklarını gördükleri için, bazen kendilerini daha mutlu ettikleri için, bazen de güvenliklerini sağlamak için özellikle köpekleri sahiplenerek onlara özenli ve dikkatli bir şekilde bakmaktadır. Isparta’ da köpek bakımı konusunda oldukça etkili olan şehirlerden birisidir. Kentte farklı cinsteki köpeklerin bakımını üstlenen çok sayıda kişi bulunuyor.

 

Köpek bakımında şüphesiz köpeklerle ilgili çok farklı konulara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü köpekler sadece önlerine yemek verilerek bakılan hayvanlar değildir. Elbette mama konusunda da özenli olmak gerekiyor ancak köpek bakımlarıyla da ilgili birçok ayrıntı bulunuyor. Köpek bakımının önemli bir bölümünü oluşturan beslenme hakkında da hayvan severlerin dikkatli davranması gerekiyor. Isparta köpek maması konusunda mamanın cinsi, türü, miktarı ve kalitesi gibi ayrıntılar yer alıyor. Bu etkenlerin tamamı köpeklerin mama ihtiyaçları için değerlendirilmesi gereken şeylerdir.

 

Köpeklere Ne Kadar Sıklıkla Ve Hangi Miktarda Mama Verilmesi Gerekir?

 

Köpeklerin beslenmesi için sürekli olarak ihtiyaç duyulan mamaların satın alınması sırasında dikkat edilmesi gerekenler kadar, satın alındıktan sonra verilmesi gereken miktar ve öğün sayısı da çok önemlidir. Birçok köpek sahibi köpeğine gereğinden fazla mama verdiği için köpeklerinin çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaştığını görmektedir. Birçok köpek türünde bu durum aynı şekildedir. Belgesellerde köpeklerin buldukları tüm yiyecekleri tüketmeleri sonucunda uzun süre hareket edemediklerini ve sabit bir şekilde kaldıklarına şahit olmuşsunuzdur. Çünkü köpeklere gereğinden fazla yemek mama vermek köpeklerin yedikleri mamaların içerikleri ne olursa sindirim sistemlerini olumsuz olarak etkiler.

 

Fazla mama tüketimi köpeklerin midelerindeki mamaları çok zor sindirmelerine neden olur. Köpeklerin sindirim sistemleri bozulduğunda ise ihtiyaç duydukları enerjileri yakalayamazlar ve gün boyunca rahatsız bir şekilde olurlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum köpeklerin tamamı için geçerlidir. Köpeklerin beslenme düzenlerinin olması ve yeteri kadar mama tüketmesi gün içinde daha çok güzel vakit geçirmelerini ve gerek kendi kendilerine, gerekse sahipleriyle eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlar. Peki, köpeklerin mama tüketme sıklığı ne kadar olmalıdır?

 

Köpeklerin beslenme düzenlerini belirlemek için ilk olarak köpeklerin kaç aylık olduğuna, yani yaşına bakmak gerekiyor. Çünkü köpeklerde de yaş farkına göre tüketilmesi gereken mama miktarı aynı değildir. Yaşlı olan köpeklere bakıldığında bu köpeklerin günde bir kez mama ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz. Köpeğin beslenme alışkanlıklarına, bağırsak durumuna ve türüne göre günde bir kez verilmesi gereken öğün iki parçaya bölünerek verilebilir. Örneğin sabah saatlerinde bir öğünün yarısı verilirken, akşam saatlerinde ise geriye kalan kısmı verilebilir.

 

Bu şekilde bir beslenme düzeni olduğunda köpeklerin tükettiği mamalar çok daha kolay bir şekilde sindirilebilir. Yeni doğmuş olan köpeklerin ise beslenme düzeni yetişkin ve yaşlı köpeklere göre daha farklıdır. Yeni doğan bebeklerin özellikle ilk üç ay boyunca sık sık ve az miktarlarda beslenmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerin bu süre zarfında günde dört ya da beş kez beslenmesi gerekir. Bu miktarlar üç aydan sonra azaltılmalıdır. Örneğin üç aydan sonra altıncı aya kadar günde üç kez, daha sonra iki kez ve günde bir kez şeklinde beslenmeleri sağlanabilir.

Isparta Köpek Maması

Köpeklerin her anlamda sağlıklı bir şekilde yaşaması için beslenme periyodu ve miktarına çok dikkat edilmesinde fayda vardır. Aksi halde köpekler yedikleri mamaları rahat bir şekilde sindirmedikleri için rahatsız olurlar ve bu rahatsızlık köpekleri gün boyunca etkiler. Bu nedenle Ispartalı vatandaşların bakımını üstlendikleri köpeklerin Isparta köpek maması ile ilgili tüm ihtiyaçlarını özenli bir şekilde karşılamaları gerekmektedir.