arama

Irklara Özel Mamalar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Irklara Özel Mamalar

Her evcil hayvan türü için geçerli olan kendi içinde birbirlerinden belirli farklarla ayrımı yapılabilen birçok ırk bulunmaktadır. Bir tür içinde ortak karakterleri olan ve bu karakterlerin kalıtım yolu ile yavrularına geçiren hayvan gruplarına ırk denmektedir. Türlerin hayvan yetiştiriciliği tarafından farklı coğrafi bölgelerde evcil hayvan olabilmeleri için ve sonrasında kendileri ile beraber farklı yerlere göç etmeleri adaptasyon sonucunda görülen bir takım morfolojik ve fizyolojik farklılıklar yeni ırkların oluşmasındaki diğer etkenlerdendir.

 

Bu durumlar her türlü özel duruma göre değişmek ile birlikte Yeni ırkların meydana gelmesinde ki diğer bir faktör ise, oluşturulan bu saf hayvan gruplarının sahip oldukları özelliklerin bir araya getirilmesi amacı ile iki veya daha fazla ırkın birleştirilmesi yapılmıştır. Bu birleştirmenin diğer adı melezlemedir. Melezleme ile meydana getirilen popülasyonlarda oluşan genetik çeşitliliğin fazla olması, ortaya farklı tiplerde bireylerin çıkmasını sağlayarak istenen karakterlere sahip hayvanların seleksiyonuna imkân yaratmaktadır.

 

Bugünün şartları ile birçok kedi köpek ırkı olmasından dolayı mama firmaları da kendi kazançlarını artırmak için v aynı zamanda kedi ve köpeklerin daha kaliteli beslenmesi için birçok ırk maması çıkartmışlardır. Bu durumda birçok ırk olduğu için birçok ırka göre de kedi köpek maması geliştirilmiştir. Her köpeğin köpek maması konusunda birçok ırk özelliği taşıyıp da aynı zamanda birçok ırk için geliştirilmiş köpek maması vardır.

 

Irklara Özel Mamalar kullanmanın yararları?

 

Köpeğinizin yaşı ve kilosu alacağı mama miktarı konusunda çok büyük rol oynar. Aynı zamanda mamaların ırk özellikleri olmasından dolayı küçük ırk köpeklerin mutlaka küçük ırk köpekler için üretilmiş olan mamaları yemesi, büyük ırk köpeklerinde mutlaka büyük ırk köpekler için üretilmiş olan mamaları yemesine dikkat edilmesi gerekir. Bunun sebebi ise her zaman aynı mamayı tüketmenin doğru olmamasıdır. Küçük ırk köpekler için üretilen mama içerisinde vitamin ve mineraller oldukça fazladır. Aynı zamanda bu vitaminlerin fazla olması sonucunda birde küçük ırk köpeklerin ağız yapısı küçük olduğundan dolayı bu mamanın taneleri de küçüktür. Küçük olan taneler sayesinde rahatlıkla mamalarını tüketmektedirler. Bu durum ağız ve çene aynı zamanda diş sağlığı için oldukça önem taşır.

 

Büyük ırk köpekler için üretilen mamalarda ise aksine yaşı itibari ile yağ oranı ve besin değerlerinin bazılarının hayvan sağlığı için daha az kullanımı olacağından dolayı azdır. Bunun sebebi gereksiz yere herhangi bir yağlanma olmamasından dolayıdır. Yaş ilerledikçe büyük köpeklerde yağlanma söz konusu olur. Bu yağlanma ileri ki yaşlarda ona herhangi bir sorun çıkarmaması için önceden tedbir alınmalıdır.

 

Hangi mama markaları ırk özelliklerine göre mama üretir?

 

Proplan, Hills, Royal Canin, Happy Dog, Advance, Acana, Sanabelle, Happy Cat, Iams, Dog Cat, Dog Chow, Purina Gibi birçok kalite konusunda birçok işlere imzasını atmış olan uluslararası standartlar doğrultusunda doğru bir şekilde mama kullanımı yapan markalar için geçerlidir. Bu markalarda bulabileceğiniz mamalar sayesinde köpeğinizin ya da kedinizin ırk özelliklerine göre beslenme ve gelişimini göreceksiniz.

Irklara Özel Mamalar

Irklara Özel Mamalar konusunda bilgi ve araştırmalarınıza öncelikle köpeğinizin ya da kedinizin evcil dostunuzun daha önce hangi mama ile beslendiği, size yeni gelmiş ise ırkının özelliğine göre mama seçimi yapıp onu kullanmanız doğru bir karar olacaktır. Bu durumda sizin de köpeğinizin gelişiminin nasıl ilerlediğini görmeniz kalacaktır. Irka özel mamalar kullanmak sonucunda zamanın nasıl geçtiğini anlamadan köpeğinizin ya da kedinizin ne kadar sağlıklı olduğuna tanıklık edeceksiniz. Irklara özel mamalar konusunda daha önce evcil hayvan bakmış bir arkadaşınızdan ya da genellikle veteriner kliniklerinden yardım almanız gerekecektir.