arama

Irk Köpeklerde Beslenme

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Irk Köpeklerde Beslenme

Irk Köpeklerde Beslenme

Evimizde her zaman dostumuz olan ırk köpekler ile birlikte hayatımız sürdürmekteyiz. Yetişkin köpeklerin bakımı çok problemli olmaktadır. Köpeklerimiz için sağlamış olduğumuz güvenli ve sıcak bir yuva kurmak onlar ile sıcak ilişki kurmak bizim elimizdedir. Köpeklerimize evimiz de dengeli ve düzenli beslemek için uygun ve kaliteli mama tüketmek gerekmektedir. Köpeklerimizin sağlıklı uzun bir ömür sürmesi kaliteli ve protein katkı mamalar ile beslemek gerekmektedir. Köpekler evimizde bakımında sorumluluk almak ve onunla kurmuş olduğumuz bağ ile dostumuzun sağlığını düşünmek bir sorumluluktur.

 

Evcil hayvan bakımında, çocuklara sorumluluk bilinci aktarmak ve merhamet duygusunu kazdırmak için hayvan sevgisini öğretmek çok önemlidir. evimiz de evcil köpek beslemek gerçekten sorumluluk almak demektir. Köpeğimizin tüm ihtiyaçlarını ve eğitimlerini karşılamak gerekir. Köpeklerde beslenme birçok mama ile yapılmaktadır. Bu mamalarda önemli olan protein ve vitamin destekli olmasıdır. Köpeklerin yaş ve ırkına göre beslenme alışkanlığı değişmektedir. Bundan dolayı mama çeşitlikleri vardır, yaş ve ırk özelliklerine göre bu mamalar değişmektedir. Köpeklerimizde kaliteli mamalar kullanmak gerektiğini hep söylüyoruz. Proplan kuzu eti maması kalitesi düşük bir mamadır. İnceleyelim.

 

Proplan kuzu etli mama, içeriği ile başlayalı; Mama %19 kuzu eti, mısır,  kurutulmuş kanatlı protein, mısır grizi, mısır gluten unu, %8 pirinç, kepekli buğday, kurutulmuş pancar küspesi, kurutulmuş yumurta %1, 5. İçeriğin ilk kısmına bakacak olursak % 19 kuzu etidir. Bu oran çok düşük bir orandır. Nedeni ise, et pişirildikten sonra dehidrasyona uğramaktadır ve %80 oranında su kaybı olmaktadır. Su kaybı etin miktarını düşürmektedir. Mama firmaları etin oranın taze pişmemiş oranı yazmaktadır. Doğru olan etin pişmiş oranını yazmaktır.

 

İçeriğin ikinci kısmına baktığımız da kurutulmuş kanatlı protein görülmektedir. Kurutulmuş kanatlı proteini kuzu etli köpek mamasında bulunması uygun olmayan son derece kalitesiz bir mamadır. Kanatlı proteini tavukların iç organlarından ve tüyünden elde edilmektedir. Sindirebilirdik oranı son derece az olmasından köpeklerde kullanımı çok uygun değildir. Sadece maliyeti azalmak açısından kalitesiz bir köpek maması olarak üretilmiştir. Yaz aylarında köpeğini, tavuklu mama dışında beslemek istemeyen köpek sahibi bu mamadan uzak durmalıdır.

 

İçeriğin diğer kısmında, %8 oranında pirinç bulunmaktadır. Pirinç tahılı mamalarda sıkça kullanılan bir tahıldır. Pirinçte arsenik yüksek miktarda bulunmaktadır. Zehirli ne kanserojen madde içermektedir. Bu mama köpeğinizde karaciğer ve mesane kanseri riskini artırmaktadır. Ayrıca mısır grizi ve mısır gluten unu bulunmaktadır. Bu köpeklerde alerjik reaksiyonlar yaratmaktadır. Bu ürün kalitesiz ve ucuz ürün grubuna dâhildir.

 

İçeriğin başka bir Kısımın da, kepekli buğdaydır. Buğday köpeklerde alerjik reaksiyon için çok tehlikeli bir tahıldır. Tüketilmesi son derece yanlıştır. İçeriğin son kısmında ise kurulmuş pancar küspesi bulunmaktadır. Pancar küspesi besicilikte kullanılan bir üründür. Köpeklerde kullanıldığında sindirim sisteminde sağlığını olumsuz etkiler. Köpek beslenmesin de gelen bir ürün değildir.

 

Proplan kuzu eti maması genel olarak kalitesiz ürünler kullanılarak maliyet düşürmek amaçlı üretilmiş bir köpek mamasıdır. Mamanın 3, 5 kg paketli satışı bulunmaktadır. 60 ila 70 TL arasında satılmaktadır. Bu fiyat bile mama için çoktur. Köpek beslenmesinde et çok önemli bir katkıdır. Tahıl ürünleri mamalarda bulunmaması gerekmektedir. Protein çok önemlidir. Sebze ve meyve katkısı mutlaka olmalıdır. Köpeklerimiz beslenmesi için bu tür mamaları seçmek çok uygun olmaz. Bunlara dikkat etmek ve maliyet için köpeğimizi hasta etmememiz gerekmektedir. Bu konuda gerçekten çok dikkatli olmalı mama seçiminde hassas davranmalıyız.

Irk Köpeklerde Beslenme

Çok daha kaliteli bu fiyatlara alabileceğimiz mamalar bulunmaktadır. Protein ve vitamin miktarı yüksek ve et oranı uygun içinde tahıl bulundurmayan mamalar bulunmaktadır. Mama alımında ambalaj üzerinde içreğini kontrol etmeniz yeterlidir. Proplan kuzu etli mama, kuzu eti içeriğinde bulundurmasın rağmen tahıl ve kurutulmuş tavuk türevleri bulundurması ile mama kalitesini düşürmüştür. Bu kalite düşürmesi maliyet acısından olsa da köpeğimizin sağlığı için kabul edilir bir durum değildir. Alerjik reaksiyon göstermelerde köpeğiniz için çok sağlıklı durum olmayacağından köpeğinizin huyu ve davranışları değişeceğinden huysuz olmasından oluşacak risklere kadar her şey olur. Bundan dolayı bu mamayı kullanmamak gerekmektedir.