arama

İndirimli Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

İndirimli Köpek Maması

İndirimli Köpek Maması

Köpek sevgisi asırlar öncesinden insanoğlunun yüreğinde oluşmuştur. Bu durumdan oluşmasında şüphesiz ki; köpeklerin çok akıllı hayvanlar olmaları, insanlardan gelen etkilere kolayca tepkiler vermeleri, sadık birer dost olmaları ve konuşma dışında insana özgü davranışların birçoğunu sergileyebilmeleri etkili olmuştur. Köpekler, ilk zamanlar birer bekçi, birer koruma görevlisi, birer av gereci olarak kullanılırken; zamanla insanların dostu-arkadaşı olmuş ve insanların evlerine hatta odalarına kadar girmişlerdir.

 

İnsanoğlundaki bu köpek sevgisi; köpek besleme, büyütme tutkusu haline gelmiştir. İnsanlar yavruyken sahiplendikleri köpeklerini beslemiş, büyütmüş, onlarla dost olmuşlardır. Tabii ki bu tutkunun, yani köpek beslemenin olumlu ve güzel yanları olduğu gibi insanları olumsuz etkileyen yanları da olabilmektedir.

 

Bu olumsuz durumların en önemlilerinden biri de köpek beslemenin maddi açıdan pahalı bir uğraş olmasıdır. Köpekler eğer barınaktan sahiplenilmediyse zaten satın alınırken cinsine göre hatırı sayılır miktarda bir harcama gerektirir. Bunun dışında eve alınması gereken köpek besleme araç ve gereçleri, yapılması gereken aşılar, veteriner kontrolleri vb. durumlar harcamaları daha da artırır. Tüm bu saydığımız masrafların dışında, köpek beslemedeki en önemli masraf; şüphesiz ki mamalara verilen paralardır.

 

Köpek mamaları; nazik, naif birer canlı olan köpeklere özel üretildiğinden pahalı olarak nitelendirilebilir. Özellikle bizim ülkemiz gibi ülkeler de köpek beslemek bir lüks, bir zengin uğraşı olarak görüldüğünden mama fiyatları, diğer ülkelere oranla daha da pahalı olabilmektedir. Tüm bu durumların sonucunda köpek sahiplerinin aklına gelen ilk çare indirimli köpek mamalarını satın alabilmektir.Piyasadaki birçok köpek maması markası dönem dönem belirli indirimler yapabilmektedir. Tabi ki önemli olan; bu indirim dönemlerini kaçırmamak için köpek maması piyasasını sürekli olarak takip etmektir.

 

İndirimli köpek mamasına ulaşmanın bir diğer yolu; mama alımlarının internet üzerinden yapılmasıdır. Çünkü internet üzerindeki alışveriş ve evcil hayvan sitelerinde, dışarıdaki pet shoplara ve mama satıcılarına nazaran indirim olanakları daha sık ve daha fazladır.Akla gelen bir diğer yol; köpek mamasının toplu şekilde alımının yapılmasıdır. Köpek sahibi mamayı bozulmadan muhafaza edebileceğine inanıyorsa 10-15-20 kg gibi küçük çuvallarda satılan köpek mamalarından satın alabilir. Çünkü bu mamalar 5 kg gibi diğer küçük boyuttaki mamalardan daha ucuza gelmektedir. Mama üreticileri ve markaları, büyük boyuttaki mamalarda daha fazla indirim avantajı sağlamaktadır.

 

Bazı köpek sahipleri ise yurtdışındaki markaların daha indirimli olduğunu düşünerek ve bu düşüncelerine kanıtlar göstererek, yurtdışındaki üreticilere mama siparişi vermektedirler. Bakıldığında yurtdışı kargo masrafı gibi taşıma ücretleri eklendiğinde bile, yurtdışından getirtilen mamanın ülkemizdeki mamalara göre bariz şekilde indirimli ve ucuza geldiği görülmektedir.

 

Bazen de indirimli köpek mamalarına denk gelinmesine rağmen, köpek sahipleri bu indirimli mamaları satın alamamaktadır. Çünkü köpeklerinin sahip olduğu beslenme alışkanlığı ile indirime giren mamanın içeriği farklı olmaktadır. Örneğin; bir kişinin sahip olduğu köpeği daha çok et ve tavuk içerikli mamalar tüketirken, indirime giren mamanın içeriği tahıl, sebze ya da meyveli olabilir. Bu durumda köpek sahibinin yapması gereken; sık sık indirime giren mama markalarını ve bu mamaların içeriğini tespit ederek, köpeğine bedeni ve ruhi anlamda zarar vermeden köpeğinin beslenme alışkanlığını değiştirmektir. Tabi bunu yaparken mutlaka veterinerine danışmalı ve bazı cinslerin bazı mama içeriklerine alışamayacağını bilmelidir.

İndirimli Köpek Maması

Tüm bu alternatifleri düşünmesi ve uygulamaya çalışmasına rağmen mama masraflarını kısamayan bir köpek sahibi, her konuda en etkili çözümlerin bunulabileceği yolu kullanmalı ve bir bilene danışmalıdır. Bu bilirkişi; uzun yıllar köpek beslemiş bir hayvansever, özellikle köpekler üzerinde uzmanlaşmış bir veteriner ya da güvenilir bir pet shopçu, bir mama satıcısı olabilir. Bunların dışında her mamanın bazı dönemler indirimli bazı dönemler çok pahalı olabileceğini, indirimli mamaların her zaman kalitesiz mamalar olmadığını, önemli olanın köpeğin damak tadı ve sindiriminin mama ile uyum sağlaması olduğunu unutmamak gerekir.