arama

Happy Dog Medium Junior 28 Orta Irk Genç Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Happy Dog Medium Junior 28 Orta Irk Genç Köpek Maması

Köpek beslemek uzaktan çok güzel, tatlı ve basit gelebilir ancak sorumluluğu gerçekten çok büyüktür. Bu aşamada köpek beslemek isteyene kişilere şu ilk 3 soru sorulmaktadır.

 

1 ) Köpeğe bakabilecek maddi gücünüz var mı?

2 ) Köpeği besleyeceğiniz uygun alanınız var mı?

3 ) Köpekle zaman geçirmek için vaktiniz var mı?

 

Bu konularda kendinizi yeterli görüyorsanız bir köpek sahiplenebilirsiniz. Dikkat ederseniz satın alabilirsiniz değil sahiplenebilirsiniz diyorum, çünkü köpek alıp satmak gerçekten dostlarımız için çok acı bir durumdur. Köpeğimizi aldıktan sonra ilk yapmamız gereken işlemlerden bir tanesi veteriner ( yakın çevremizde olmasında avantaj vardır ) bulmaktır ve belirli periyotlarda olan aşılarının yapılmasıdır. Bulmanız gereken veterinerin güvenli olmasında fayda var çünkü vuracağı aşılar belirli bir sıcaklık derecesinin üstünde saklanmışsa hiçbir etkisi olmaz ve vurulan aşılar köpeğimize acıdan başka bir şey vermez. Bazı köpek ırklarına veteriner kontrolü altında diyet yaptırmamız gerekmektedir, çünkü obaziteye yatkın ırklar mevcuttur.

 

Köpek denilince aklımıza ilk gelen şeylerden bir tanesi nasıl beslememiz gerektiği olmuştur. Piyasada 3 farklı mama türü vardır ; Küçük ırk köpek maması , orta ırk köpek maması , büyük ırk köpek maması. Çoğu köpek sahibi piyasada o kadar çok mama markası vardır ki hangisini alacağına karar veremez. Aslında hangi mamayı kullanmanız gerektiğini köpeğiniz size söyleyebilir. Nasıl olacağını soracak olursanız sadece gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Köpeğinizin mamayı nasıl bir iştahla yediğine göre karar verebilirsiniz. Kaliteli mama ile dostunuzu beslemeniz sağlığı açısından çok önemlidir. Mamanın kalitesine göre tüylerinin dökülmesini %90 oranla durdurabilirsiniz, tüylerinin parlak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Karar verip dostunuzun mamasını değiştirmeye karar verdiyseniz hemen acele etmeyin bu onların zararına olabilir. Yeni mamanızı aldıktan sonra eski kullandığınız mama ile aşamalı olarak karıştırarak verilmelidir.

 

 

 

 

Mama Değişim Aşaması

 

– 1. Aşama –

Süre : ( 3 gün )

Eski Mama : % 25

Yeni Mama : % 75

 

– 2. Aşama –

Süre : ( 3 gün )

Eski Mama : % 50

Yeni Mama : % 50

 

– 3. Aşama –

Süre : ( 3 gün )

Eski Mama : % 25

Yeni Mama : % 75

 

– 4. Aşama –

Süre : ( Yok )

Eski Mama : % 0

Yeni Mama: % 100

 

Yeni mamayı aşamalı olarak eklemeye başladığınızda köpeğinizin enerji seviyesini, dışkısını, olası alerjik ve gastrointestinal rahatsızlık belirtileri olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Köpeğinizde ishal, gaz ve alerji problemleri baş gösterirse hemen süreçleri 3 günde bir geçmek yerine 4-6 güne uzatın.

 

 

Peki can dostumuza mama alırken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Happy Dog Medium Junior 28 Orta Irk Genç Köpek Maması

1 ) Köpeğimizin yaşına ırkına göre mama tercihi yapmalıyız.

2 ) Mamanın taze olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir uzun süre raflarda bekleyen mamalar köpeğimizin hoşuna gitmeyebilir.

3 ) Demir, Fosfor, Kalsiyum, İyot, Bakır gibi maddeler içermelidir.

4 ) A, B1 ve D gibi vitaminler ve mineraller içermelidir.

5 ) İçeriğinin büyük bir oranının et olması gerekmektedir.

6 ) GDO’lu mamalara dikkat edilmeli kesinlikle alınmamalıdır.

7 ) Mamanın içerisinde sindirim sistemi, eklem gelişimi vb. için chondritin, glucosamine, 1-carnitin vb. gibi doğal ek takviyeler olmak zorundadır.

8 ) Mama doğal antioksidanlar içermelidir ve katkı maddesi kesinlikle bulunmamalıdır.

9 ) Günde 1 veya 2 öğün beslenmelidir.

10 ) Aktivitelerden hemen önce veya hemen sonra verilmelidir.

11 ) Kalsiyum ve fosfor oranının dengeli olmasına dikkat edilmelidir.

12 ) Sindirebildiği yüksek gıdalar tercih edilmelidir.

13 ) Mamanın içeriğinde yeterli oranda selüloz bulunmalıdır. Böylece bağırsaklarının rahat çalışması sağlanacaktır.