arama

Hakkâri Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Hakkâri Köpek Maması

Güneydoğu’nun güzel ve dağlık şehirlerinden biri olan Hakkâri’de beslenme önemli bir hal almaktadır. Kışın sert geçen günler özellikle sağlam vücut yapısı ister. Bu yüzden beslenme önemli bir hal almaktadır. Bu beslenme hem insanlar için hem de insanın sadık dostları olan köpekler için geçerlidir. Peki, köpek beslenmesi nasıl olmalıdır? Bir köpeğin beslenmesini nasıl köpekten köpeğe değiştirmektedir?

 

Bilinmelidir ki köpek beslenmesi dikkate alınacak bir konudur. Köpeğin beslenmesi köpeğin yaşına ve ırkına uygun olarak hazırlanması gerekilmektedir. Çünkü her köpeğin alması gereken besin değerleri aynı olsa da oran olarak değişmektedir. Örneğin yavru köpeklerin gelişim dönemlerinde oldukları için özellikle gelişimlerine katkıda bulunacak olan demir ve kalsiyum içerikleri çok önemlidir. Ayrıca alacakları besin değerlerinde onlar için bol miktarda besleyici ve doyurucu besin olmalıdır. Eğer köpeğiniz iri bir ırk köpeği ise o zaman kas yapısının korunması ve eklem, kemik yapısının daha sağlam olması için D vitamini, bol protein ve demir içerikleri alması gerekmektedir. Ama eğer köpeğiniz küçük ve tüylü bir yaratıksa o zaman da tüylerinin ve daha sağlıklı ve parlak olması için özellikle A ve E vitaminlerini içeren mamalar alınmalıdır.

 

Köpekler için mamalar çok önemli besin kaynakları olduğu bilinmesi gerekilen bir konudur. Köpekler her ne ırktan ve yaştan olursa olsunlar onlar için en uygun mama uzmanlarca hazırlanmış olan mamalar olmaktadır. Köpekleri için bazı köpek sahipleri ev yemekleri ya da ev yapımı mama vermektedirler. Fakat bu uygun bir beslenme şekli değildir. Bunun nedeni ise köpeklerin ihtiyaçlarını bu besinlerin tam olarak karşılayamamasıdır. E yapımı yemekler köpeklerin beslenmesine uygun olarak hazırlanmaz ve köpekler de bizden farklı sindirim sistemine sahip canlılardır. Bu yüzden bizim için faydalı olan kimi besinler onlar için zararlı olabilmektedirler.

 

Ev yapımı mamalar ise uzmanlarca hazırlanmamış mamalardır. Üstelik deneme yanılma yoluyla bulunurlar. Bu yüzden bu deneme yanılma aşamalarından birinde köpeğinize zarar verme ihtimaliniz vardır. Bu yüzden yapılması gerekilen köpeğiniz için en iyi mamayı bulup almaktadır. Fakat her mama alınıp kullanılamaz. Bir köpek mamasında olması gereken ve olmaması gereken içerikler bulunmaktadır. Eğer bunlar bilinirse o zaman en uygun mamayı alabilir ve köpeğinizi Hakkâri’nin soğuk havalarından, sıcak güneşinde koruyabilirsiniz.

 

Bir köpek mamasında olması gereken birincil içerik ettir. Köpekler kurt soyundan gelen canlılardır ve etçillerdir. Bu yüzden et onlar için hem besleyici hem de lezzetli bir içerik olmasının yanında çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Bir köpek maması alacaksınız mamadaki et oranına dikkat etmelisiniz ve kesinlikle et içeren mamalar almalısınız. Bir mamada olmaması gereken içeriklere değinirsek bunlar tahıllar, mısır glüteni ve et yan ürünlerdir. Tahıllarda yüksek miktarda Glissenik endeksi bulunur. Bu tahıllar pirinç, mısır ve buğdaydır. Pirinç içinde yüksek protein olduğundan sıkça kullanılır. Diğer ürünlerde az kullanıldığında yararlı olabilir. Ancak tahıl oranı çok olan ya da tamamıyla tahıldan oluşan köpek mamalarından kesinlikle uzak durulmalıdır. Et yan ürünleri ise bir mamada kullanılmaması gereken: tüy, kan, kemik, boynuz, kanat gibi içeriklerdir. Herhangi bir besin değerleri yoktur. Bu yüzden alınmamalıdır.

 

Bir köpek mamasında olması gereken başlıca besin değerleri protein, vitamin ve minerallerdir. Ayrıca enerji dengesini sağlamak için yağ da önemli bir içerik olmaktadır. Protein içeriği bedeni bir zırh gibi koruyan içerik olmasından dolayı önemlidir. Vücudu onarır ve yapılandırır. Bir mamada en az %7,5-12 arasında olmalıdır. Mineraller ( demir, kalsiyum, fosfor… ) vücuda direnç veriri ve daha sağlam olmasını sağlar. Vitaminler ise vücut yapısının daha iyi çalışmasını sağlarlar. Bu yüzden alınması gerekilir.

Hakkâri Köpek Maması

Görüldüğü gibi bir köpek mamasında olması ya da olmaması gereken içerikler bellidir. Sizde bunları bilerek en iyi mamayı alabilir ve köpeğiniz için en iyi besini sağlayabilirsiniz. Ayrıca son olarak eğer köpeğinizde kullanılan mama sonucunda hızlı kilo artışı, kötü ağız sağlığı ve mat bir görünüm varsa mamayı derhal değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede Hakkâri’de köpeğiniz için en uygun beslenme sağlanmış olacaktır.