arama

Gümüşhane Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Gümüşhane Köpek Maması

Köpek beslenmesi dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Bunun sebebi köpeğin ihtiyacı olan besinleri alması gerekmesidir. Eğer köpek alması gereken besinleri alamazsa gelişimi sekteye uğrar ve vücut yapısı bozulur. Vücut fonksiyonları görevlerini tam olarak yerine getiremez. Bu yüzden de vücut yapısı çökmeye başlar. Tüyler daha hızlı dökülür, köpeğiniz daha fazla hastalanmaya başlar. Bu yüzden yapmanız gereken köpeğinizi en iyi şekilde beslemektir. Bunu ister güzel bir şehrimiz olan Gümüşhane’de ister başka bir yerde yapabilirsiniz.

 

Köpek beslenmesi hakkında sadece birkaç önemli noktayı bilirseniz köpeğiniz için en iyi beslenmeyi sağlayabilirsiniz. Peki, köpek maması Gümüşhane nasıl olmalıdır ve içerisinde hangi içerikler bulunması gerekir? Bir köpek beslenmesi için önemli beslenme kaynaklarının başında mamalar gelmektedir. Bazı köpek sahipleri uygun mamayı bulamadığından veya başka sebeplerden ötürü ev yemekleri veya ev yapımı mamalar vermeyi uygun görür. Fakat ev yapımı yiyecekler köpeklerin alması gereken içerikleri tam olarak karşılamaz. Bu uzmanlık gerektiren bir konudur.

 

Bu yüzden köpeğiniz için uzmanlarca hazırlanmış mamaları tercih etmeniz gerekir. Ev yapımı mamalar deneme yanılma yoluyla tercih edilir. Yani uygun mamayı bulana kadar köpeğinize sürekli farklı mamalar yaparsınız. Ancak bu durumda köpeğinize zarar verme ihtimaliniz de vardır. Bunun için güvenilir mamalardan almanız gerekir. Bir köpek mamasında bulunması gereken içerikleri bilirseniz piyasada bulunan yüzlerce marka ve ürün arasından en iyisini seçebilirsiniz.

 

Bir köpek mamasında önemli olan içeriklerdir. Bu yüzden fiyattan önce içeriğe bakılması gerekilir. Alacağınız mamanın ithal ye da yerli bir ürün olması fark etmez. Yapmanız gereken sadece mamanın içerik bölümüne bakmaktır. İçerik bölümünde en önemli besin köpekler için ettir. Köpekler etçil canlılardır ve aldığınız mamada bol miktarda et olması gerekir. Ayrıca mamada kullanılan etin gerçek et olması da önemlidir. Bazı mama markaları maliyeti düşürmek için et yerine et yan ürünleri kullanırlar.

 

Ancak bu kötü bir yoldur. Çünkü et yan ürünlerinin herhangi bir besin değeri yoktur. Bunlar normalde çöpe atılması gereken: kanat, kan ve kemik gibi içeriklerdir. Bu içerikler mamada sadece boşlukları kapatıp ağırlık yapar. Ayrıca içerik bölümünde tahıl oranı da önemlidir. Tahıl oranı az olan mamalar tercih edilmelidir. Tahıllarda yüksek miktarda glisenik endeksi denilen içerik bulunur ve bu bir etçil canlı için iyi değildir. Bu yüzden tahıl oranı fazla veya tamimiyle tahıldan oluşan köpek mamalarını sakın almayın.

 

Bir köpek mamasında içerikler kadar besin değerleri de önemlidir. Her köpek ırkı, yaşı ve hassasiyetleri doğrultusunda farklı besin değerlerine ihtiyaç duyabilir. Örneğin sütten sonra mama alacak olan yavru köpekler için en uygun içerik bol kalsiyum minerali, A ve E vitamini ile bol proteindir. Ancak iri ırk bir köpek için ise bol demir minerali, bol D vitamini ve bol proteindir. Ayrıca tüy sorunu olan köpekler içinde E vitamini önemlidir. Bu yüzden besin değerleri büyük bir önem taşımaktadırlar. Bir köpek mamasında vücudu bir zırh gibi koruyan protein içeriğinden en az %7,5 kadar olmalıdır. Ayrıca bol vitamin, mineral ve biraz da yağ içeriği olmalıdır.

Gümüşhane Köpek Maması

Bunlara dikkat ederek köpeğiniz için en iyi mamaları alabilirsiniz. Ayrıca aldığınız mama sonucu köpeğinizde hızlı kilo artışı, uyuşukluk, tüy dökülmesinin artması ve tüylerin mat bir görünüme bürünmesi gibi durumlarda mamayı değiştirmeniz gerekir. En uygun mamayı bu uyarılara uyarak bulabilirsiniz. Gerektiğinde veterinerlere başvurabilir ve fikirlerini de alabilirsiniz. Bu sayede ister Gümüşhane’de olun ister başka yerde; köpeğiniz için en uygun beslenmeyi sağlamış olacaksınız.