arama

Goody Yavru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Goody Yavru Köpek Maması

Goody markası, üretimi Türkiye Tuzla bölgesinde yapan ilk ve en kapsamlı Türk firmasıdır. Üretim teknolojileri birçok üretici firmadan daha yüksek ve yeni olan firma, üretimden analizine, paketlemesinden satışına kadar Goody markası altında tüm işleri yapmaktadır. ISO9001 ve EU gibi uluslararası belgeleri sayesinde ihracat yapabilmektedir. Öyleyse üretim faaliyetleri böylesine büyük olan ve profesyonel olan bu markanın ürünlerini “Niçin veterinerlerde değil de ağırlıklı olarak büyük marketlerde görüyoruz?” sorusu mutlaka ki akılları kurcalamaktadır. Birçok tüketicinin kullanım sonucu verdiği yorumlarından anlaşıldığı üzere, markanın ürünlerinin tercih edilmesi ya da edilmemesi tamamen evcil hayvanların mamaya karşı verdiği tepkilerdir.

 

Yavru köpeklerin beslenmesinde önemli olan bazı faktörler bulunmaktadır. Köpeğinizin yetişkinlik dönemine (1-4 yaş) girene kadar alması gereken besinleri, genellikle verilen süt ve süt ürünleri, ev yemekleri kemik ve diğer et ürünleri kesinlikle karşılamayacak, üstelik hayvanınızın sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Alması gereken besinler, köpeğinizin anne sütünden kesilmesinin (ortalama 4 ay) hemen ardından, onun enerjisini, protein, mineral ihtiyacını, kemik ve sindirim sisteminin gelişimini sağlamalıdır. Tüm bunların karşılanması için en genel ifadeyle taurin, niacin, esansiyel yağ asitleri ve çinko gibi besinlere ihtiyaçları vardır. Taurin eksikliğinde körlük ve üreme ile ilgili sorunlar, niacin eksikliğinde tüy dökümü, solunum bozukluğu ve iştahsızlık gibi etkiler, esansiyel yağ asitleri, karaciğer sirozu ve deri hastalıkları etkileri görülmektedir.

 

Tüm bunların ışığında, Goody yavru köpek maması içeriği incelenirse; esansiyel yağ asitleri olan omega-6 ve omega-3 miktarlarının standartlara uygun olduğu görülmektedir. Bu yağlar özel beslenme amaçlı mamalarda bulunması açısından önemlidir. Bazı durumlarda ise, hayvanların özel durumlarında diyetetik yemlerde karşılaşılabilir. Esansiyel yağ asitlerinin kullanımı için yasal mevzuatlar (özel durumlar göz önünde bulundurularak) en az 3 ay en fazla 8 ay kullanımın uygun olduğunu belirtiyor. Tavuk, et ve et ürünlerinin açıklaması ve miktarı için ise yeterli açıklama etiket üzerinde bulunmamaktadır.

Eğer Goody yavru köpek maması belirtmediği et ve tavuk bileşimlerini yeterli miktarda bulunduruyorsa, köpeğinizin kemik ve kas gelişimini, ilgili vitaminleri alıyor demektir. Ürünün analizleri incelendiğinde ise; nem, ham protein, ham kül, ham selüloz, kalsiyum, sodyum, fosfor, HCL’ de çözünmeyen kül, vitamin A, vitamin D, vitamin E değerlerinin uygun olduğu görülmektedir. Yine de söylemekte fayda olan bir husus bulunmaktadır. Büyük ve köklü firmalarda analiz laboratuarlarının sonuçları hususunda, hatta yurtdışından gelen ürünlerin gümrüklerdeki analizlerinde dahi farklı uygulamalar görülmektedir. Üstelik bu tür uygulamalar, birçok markada kendini göstermektedir.

 

Gerek mama içeriği, gerekse mamanın markası, Goody yavru köpek maması hakkında yapılan yorumlar ve incelemelere dayanarak, ürünün kullanım için tüketiciye yeterli güveni vermediği görülmektedir. Ancak gerek markaya ait tüm ürünlere gerekse Goody yavru köpek maması seçeneğine bakıldığında satış oranının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Satışların fazla olmasını fiyatının diğer markalarla karşılaştırıldığında daha düşük olması ve ortalama olarak beklenen değerleri karşılıyor olması etkilemektedir. Ancak Goody ürünlerinin hayvan türleri için aynı etkiler yapmadığı görülmektedir. Aynı tür ve cinsten evcil hayvanlar üzerinde farklı etkiler bıraktığı gözlemlenmiştir. Üretici aynı zamanda Goody yavru köpek maması ürününün anne köpek içinde kullanılabileceğini beyan etmektedir. Elbette bu da satışı konusunda etken bir durumdur.

Goody Yavru Köpek Maması

Tüketici ürün seçerken ne yazık ki birden fazla etkeni göz önünde bulundurmalıdır. Elbette mamanın verildiği canlı bir insan olmadığından ve ülkemiz standartlarında hayvanları detaylı olarak inceleyecek kurumlar olmadığından bu etkenleri ve ister istemez mali durumunuzu da gözeterektir. Mamayı alıp denemeniz gerekecektir. Sonuçların iyi olup olmadığını köpeğinizin genel durumunu inceleyerek gözlemleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, bu incelemenin en belirgin hali dışkılama sıklığıdır.