arama

Goody Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Goody Köpek Maması

Goody Köpek Maması

Hayatta kalabilmek, enerji ihtiyacını karşılayabilmek için her canlı beslenmelidir. Beslenme şekilleri canlıdan canlıya farklı olabilmektedir. İnsanlar, kediler, köpekler gibi canlılar heterotrof yani hazır organik besin alarak yaşayan canlı grubundadır. Heterotroflar da kendi arasında kullandıkları besin kaynağına göre otçul, etçil, hem otçul hem etçil ve çürükçül beslenme olmak üzere dört alt gruba ayrılmaktadır.

 

Besin kaynağına göre canlılar

 

Otçullar (herbivorlar) yaprak, meyve, tohum gibi sadece bitkisel besinlerle beslenmektedir. Koyun, inek, keçi, deve, at, geyik, fil otçul hayvanlara örnek verilebilir.

 

Etçil beslenenler (karnivorlar) ise besin ihtiyacını başka hayvanları yiyerek karşılamaktadır. Bağırsakları otçullardan daha kısadır. Kedi, köpek, aslan, tilki, timsah, bazı balıklar, etçil hayvanlara örnek olarak gösterilebilir. Etçil hayvanların yani etoburların avlanmada kolaylık sağlayan koku ve işitme duyuları, etleri parçalamak için köpek dişleri gelişmiştir.

 

Hem ot hem et yiyerek beslenen (omnivorlar) hayvanlar da 3. Grubu oluşturmaktadır. İnsanlar, tavuk, domuz, kaplumbağa ve kurbağalar bu gruba girmektedir.

 

Diğer grup olan çürükçüller (saprofitler) ölen canlıların organik artıklarını inorganik besinlere çevirirler yani madde döngüsünde önemli bir yere sahiptirler. Mantarla, bazı bakteriler bu gruba girmektedir.

 

Köpek beslenmesindeki esaslar

 

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi insanların yaşamlarında hep yakınlarında olan köpekler etçil beslenmektedir. Vahşi doğada iken başka hayvanları avlayarak beslenen köpekler, yaşamlarımızdaki sevimli şirin dostlar uzun zamandır insanlarla yaşamaya uyum sağladığı için her şeyi yiyerek beslenmeye alışmışlardır. Köpekler de insanlarda olduğu gibi yavru dönemdeyken daha farklı beslenmelidirler. Evlerde bulunan bizlerden kalan herhangi bir besinle beslenebilecek olsalar da gerekirse veteriner tavsiyesi alınmalı, bakımları ihmal edilmemelidir. Mümkünse yavru köpekler annelerinden ayrılmadan dört hafta kadar emzirilmelidir. İnsanlar kendi yavrularının düzenli, dengeli beslenmesine nasıl önem veriyorsa aynı şey yavru köpekler için de geçerlidir ve önemsenmeli, anneleri yoksa dönemlerine uygun beslenmelidirler. Dört hafta anne sütü emen yavruların bağışıklığı güçlenecektir. Dört haftadan sonra ilave mamalar hazırlanabilir. İnek sütü verilecekse laktoz sindiriminde güçlük yaşayacakları için yarı süt yarı su şeklinde verilmelidir.

 

Hazır mamalar

 

İki aylık olan yavrular artık köpek mamaları ile beslenebilirler. Yavru köpeklerin de, yetişkin ve yaşlı köpeklerin de gerek duyacakları besinleri yeterince içeren özel mamalar üretilmektedir. İhtiyaç duyulan tüm besinleri içeren dengeli beslenmelerini sağlayacak olan goddy köpek maması kuru ve yaş türleriyle köpek sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Mamalardan başka ödül bisküvileri de bulunmaktadır. Köpeklerin eğitimi sırasında ödül bisküvilerinin yeri önemlidir. Yavru bir köpeğin eğitilip sosyalleştirilmesi, komutlara alıştırılması sırasında doğru davrandığında ödül bisküvileri verilmelidir. Bu ufak aperatifler çiğnemeyi sağlayan kasların da güçlenmesine yardımcı olacağı gibi dişlerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

 

Goody köpek mamaları içinde yavrulara, yetişkinlere, yaşlı köpeklere özel hazırlanmış olan kuru ve yaş mamalarda karbonhidrat, yağ ve protein dengelenmiştir. Fosfor ve kalsiyum içerikleri de diş ve kemik yapılarını geliştirecek orandadır. Proteinlerle kas yapıları, bağışıklık sistemleri gelişecek, içeriklerdeki yağlarla da enerji kazanacaklardır. Yaş mamalar protein ihtiyacını karşılayacak olan tavuk, hindi ve kuzu eti kapsamaktadır. Kuzu ve pirinç içerikli goody köpek maması kuru bir mamadır, yetişkin ve sindirim sistemi hassas olan köpekler için tercih edilmektedir. Mamalar uygun miktarda lif içermekte, sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Balık içerikli kuru mamalar da oldukça besleyici yetişkin köpek maması çeşididir

Goody Köpek Maması

Etçil dostlarımız severek yiyeceği mamalarla sağlıklı büyüyecekler, güçlenecekler, parlak tüylere sahip olacaklar, kolay hasta olmayacaklardır. Uygun içerik ve özel formüllere sahip goody köpek maması ile köpek beslemek sizler için de kolay ve zevkli olacaktır.