arama

Goody Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Goody Köpek Maması

Köpeklerin gelişim süreleri yeni doğan, süt emme dönemi, sütten gelişme dönemi ve gelişme & büyüme olmak üzere dört döneme ayrılır. Köpeklerin bu dört dönemde ihtiyaç duydukları besinler farklı olabilmektedir. Anne köpek doğum yaptıktan hemen sonra memelerinde kolostrum adı verilen bir madde salgılanır. Bu maddenin içeriğinde bulunan antikor ve diğer bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler yavru köpeklerin bağışıklık sistemin güçlendirerek hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

 

Bu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavru köpeklerin bağırsaklarından emilebilmektedir. Bu nedenle yavru köpekler doğar doğmaz annesi tarafından emzirilmesi köpeğin ileriki dönemlerindeki bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu döneme yeni doğan dönem denmektedir. Köpeklerde süt emme dönemi doğumdan itibaren 2 aylık süreyi kapsar. Yeni doğan köpekler 3-4 haftalık olana kadar annesi tarafından günde en az 4-6 kez emzirilmelidir.

 

Yavru bir köpeğin 5 haftalık olana kadar annesinden emdiği süt gelişimi için yeterli olmaktadır. Ancak 5 haftadan sonra anne sütü yetersiz geleceğinden bu haftadan sonra anne sütünün yanında takviye besinler verilmeye başlanmalıdır. Yavru bir köpeğin annesi tarafından emzirilme imkânı yoksa ilk 8 gün günde 8 kere sütle beslenmelidir. 8’inci günden 3 haftalık oluncaya kadar günde 5-6 kez, 3 haftalıktan sütten kesilinceye kadarki sürede ise günde 4 kez süt vermek yeterli olacaktır.

 

Bir yavru en geç 8 haftalıkken sütü bırakır. Anne sütü 5’inci haftadan itibaren yetersiz geldiğinden 5’inci haftadan itibaren kalitesi yüksek yavru mamaları günde 3 defa su ile yumuşatılarak yedirilmelidir. Yavru bir köpek 6 haftalık olduğunda kuru mamaya geçilebilir. Anne sütünün yetersiz gelmeye başladığı 5’inci haftadan sütü bırakana kadar ek gıdalarla takviye yapılan bu dönem köpeklerin sütten kesilme dönemidir. Köpekler 2 aylıkken gelişme & büyüme döneminde girerler. Gelişme döneminin 2 ile 18’nci ayları arası gelişmenin en çok olduğu aylardır.

 

Bu nedenle bu aylar arasında köpeğin gelişimi için beslenmesine daha dikkat edilmelidir. Gelişme & Büyüme dönemi küçük ırklarda 5, büyük ırklarda ise 7 yaşına kadar sürer. Bu yaşlardan sonraki dönem köpeklerin yaşlılık dönemidir. Gelişme & Büyüme döneminde özellikle 2-18’inci aylar arasında köpeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin değeri yüksek hayvansal gıdalar ile beslenmelidir. Ancak büyük ırklarda protein, kalsiyum, yağ ve enerji maddeleri ölçülü bir şekilde verilmelidir. Verilen gıdalarda bu maddeler gereğinden fazla olması durumunda büyük ırklarda obezite sorunu ortaya çıkar. Obezite sonucu da kas ve kemik gelişimi yavaşlayıp kemik ve eklem bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

 

Yukarıda anlattığımız gibi bir köpek doğumundan ölümüne kadarki dönemlerde farklı beslenmektedir. Bu nedenle her dönem için ayrı besin maddelerine sahip mamalar tüketilmektedir. Goody Köpek Maması köpeğinizin her dönemi için farklı besin maddelerine sahip mamalar üretmektedir. Goody mamaları Tropikal Pet tarafından üretilmektedir. Kedi ve köpek maması üretmek için Türkiye’de yapılan tesis 2008 yılında ISO 9001:2008 kalite belgesi alarak AB ülkelerine ihracat yapmaya başlamıştır. Goody Köpek Maması 72 farklı çeşit hammadde kullanılarak üretilmektedir.

Goody Köpek Maması

Goody üretim tesislerinde bulunan analiz laboratuvarlarında bu hammaddeler ile her yaş grubu köpekler için farklı besin değerlerine sahip mamalar üretilmektedir. Goody Köpek Maması işletmenin kendi personelinin yanında bağımsız kuruluşlar tarafından da devamlı kontrol edilmektedir. Goody Köpek Maması hammadde alımından raf ömrünü tamamlayana kadar bir ekip tarafından kontrol edilmektedir. Goody Köpek Maması sunduğu çeşitlerle köpeğinizin her dönemi için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Goody Köpek Mamasının içerisindeki hammaddeler ve kalitesi köpeğinizin doğumundan ölümüne kadarki tüm dönmelerde gelişimini destekleyecektir.