arama

Golosi Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Golosi Köpek Maması

Köpeklerin beslenmesi, köpek sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Doğru beslenen köpeklerin, sağlıklı ve uzun ömürlü köpekler olduğu, artık herkes tarafından bilinen ve bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçektir. Köpeklerin nasıl beslenmesi gerektiği, köpeklere hangi gıdaların verilmemesi gerektiği, tüm köpek sahipleri tarafından bilinmeli ve köpeğin beslenme düzeni bu bilgiler ışığında kurulmalıdır. Uzmanlar tarafından, birçok çalışma sonrası köpeklere zarar verecek, hatta onları zehirleyerek ölümlerine dahi neden olacak gıdaların köpeklere verilmemesi konusuna özellikle dikkat etmekte fayda olacaktır.

 

Bazı köpek sahipleri, köpeklere zararlı olan bu gıdaları, ısrarla köpeklerine yedirmeye, oluşabilecek zararları görmezden gelmeye devam etmektedirler. Bazı köpek sahipleri ise, köpeklerine bu gıdaları yedirmemekle beraber, almaları gereken önlemleri almayabiliyorlar. Köpeklere yedirilmemesi gereken ve köpeklerde zehirlenmelere yol açan ürünlerden biri de çikolatadır. Köpek sahiplerinin olası istenmeyen durumlara karşı önlem almaması nedeniyle, evde ortada bırakılan bir parça çikolata, köpeklerde ölüme kadar giden ciddi bir zehirlenmeye neden olabiliyor. Köpeklerde çikolata zehirlenmesine neden olan, çikolatada bulunan kakaonun içindeki bir maddedir.

 

Bu madde köpeklerde zehirlenmelere yol açmaktadır. Köpeklerin koklama duyusunun çok gelişmiş olması, köpekler tarafından çikolata kokusunun kolayca alınmasını ve çikolatanın yerinin köpekler tarafından keşfedilmesini sağladığından, evde bulunan çikolataların kesinlikle çok iyi saklanması, asla köpeklerin ulaşabilecekleri yerlerde bulunmaması, hayati önem taşımaktadır. Çikolata zehirlenmesi geçiren bir köpeğin verdiği belirtiler, kalp atışlarının artması, düşen nabız, ishal, kusma ve ateştir. Çikolata yediğinden şüphe duyulan köpek, çikolatayı yeni yediyse, zaman kaybedilmeden kusturulmalıdır. Çikolata zehirlenmesi geçiren köpeğin, ne kadar çikolata yediği, önemli bir konudur.

 

Çikolata dışında, köpeklere en çok verilen zararlı gıdalardan biride, kemikler ve balık kılçıklarıdır. Köpeklerde, mideye ya da bağırsaklara batan bu besinler, sindirim sisteminde önlenemeyen kanamalara neden olabilir ve köpek bu hatayı hayatıyla ödeyebilir. Köpeklerin sağlığının korunması için, tüm köpek sahiplerinin uzman uyarılarını dikkate alması ve bu uyarılara göre davranması önemlidir. Köpeklerin dengeli ve beslenmesi için kaliteli bir köpek mamasının kullanılması yeterli olacaktır. Köpek maması dışında, köpeğe evde hazırlanan hiçbir besinin verilmemesi, köpeğin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır. Kaliteli bir mamada olması gereken özelliklerin bilinmesi ve bu konuda yapılacak araştırmalar, hangi köpek mamasının seçilmesi gerektiği konusunda, köpek sahibine fikir verecektir.

 

Yapılan araştırma sonucunda, veteriner hekimin bu konudaki düşüncesinin öğrenilmesi de, köpek için doğru mamanın seçiminde, köpek sahibine yardımcı olacaktır. Kaliteli bir köpek mamasında aranacak en önemli özelliklerden bir tanesi, köpek mamasında yüksek oranda et bulunmasıdır. Köpeklerin sağlıklı olmaları için çok önemli olan protein, etten sağlanmaktadır. Köpeklerin etçil hayvanlar olmasından dolayı, sindirim sistemleri, etin sindirilmesine göre programlanmıştır ve et köpeklerin sindirim sistemi tarafından kolayca sindirilir. Golosi köpek maması, et oranının çok düşük olduğu bir mamadır. Etin pahalı olmasından dolayı, köpek maması firmaları çoğunlukla et oranını az tutar ve maliyetlerini düşürmek amacıyla et yan ürünlerini et yerine kullanırlar. Et yan ürünleri, kafa, bağırsak, kan, ayak gibi sağlıksız ürünlerden oluşur ve oldukça kalitesizdir. Et yan ürünleri, mamada bulunan ve köpeğin ihtiyacı olan protein oranını yükseltir, ancak bu ürünlerden sağlanan protein kalitesiz ve köpeklere yarar sağlayacağına zarar veren bir proteindir.

Golosi Köpek Maması

Golosi köpek mamasında da, et yan ürünleri kullanılmış ve mamanın kalitesini düşürmüştür. Köpek mamalarında dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör ise, tahıllardır. Tahıllar köpekler tarafından kolay sindirilemezler. Bu nedenle de köpeklerde sindirim sorunlarına neden olurlar. Tahılların köpekler üzerindeki başka bir olumsuzluğu ise, onların ihtiyacı olmayan bir karbonhidrat deposu olmalarıdır. Karbonhidrat değeri tahıl kullanımıyla artmış olan köpek mamaları, köpeklerde obeziteye neden olmaktadır. Obezite olan köpekler, birçok hastalığa yakalanma riskini taşımaktadırlar. Golosi köpek maması da, yüksek bir tahıl oranıyla karşımıza çıkmaktadır. Golosi köpek mamasında, şeker pancarının bir yan ürünü olan, şeker pancarı posası kullanılmıştır, bu ürün kalitesiz ve sağlıksız bir ürün olarak bilinmelidir.