arama

Golosi Fish & Rice Balıklı Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Golosi Fish & Rice Balıklı Köpek Maması

Köpekler günümüzde günlük yaşantımızın olmazsa olmaz bir parçası olmuş durumda artık. Senelerce insan ırkına sadık birer dost olmuşlardır. Bazı köpekler sevimli, bazı köpekler koruyucu, bazı köpekler sahiplenici ve bunun gibi birçok özellikleriyle hayatımıza renk ve neşe katmışlardır. Köpek sahiplenmek dışarıdan bakıldığı zaman oldukça ince, naif, hoş, güzel bir davranış olarak görülse de tabi ki bir sorumluluğu da yanında getiriyor. İnsanoğlunun en yakın dostlarından biri olan köpeklerin bakımı ve sorumlulukları üşengeç ve tembel kişilikler için oldukça zordur. Fakat işin daha da derinlerine indiğimiz zaman olay hiçte öyle değil. Oldukça basit ve sade sorumlulukları vardır. Bunlardan en önemlisi de şüphe götürmez ki köpeklerimizi beslemek. Bunu yaparken oldukça dikkatli, sakin ve sorumlu davranmamız gerekiyor.

 

Köpek maması alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Köpeklerimiz mamalarını yedikleri zaman bize verdikleri tepkiden mamanın iyi mi yoksa kötü mü olduklarını hal ve hareketleri ile belli edeceklerdir. Aslında bir bakıma bize anlatacaklardır. Köpeğimize verdiğimiz mamanın kalitesi iyiyse şayet kabın içindeki mamayı hırsla, istekle, çabucak ve genelde koyduğumuz mamanın hepsini yiyip bitireceklerdir. Mamasını bitirdikten sonra dışkıları katı, sert ancak kuru olmamalıdır ve de kolaylıkla parçalanmamalıdır. Sahip olduğumuz köpeğimizin tüyleri parlak olmalı ve okşandığı zaman tüyleri dökülmemeli veya çok az dökülmelidir. Köpeklerimizin zayıf, ideal ya da kilolu olup olmadığını anlamak için yapmamız gereken köpeğimizin üst tarafında bulunan sırt bölgesindeki kemiklere dokunmamız. Dokunduğumuz ya da okşadığımız zaman kemikler sivri ve dik bir şekilde hissedilmemelidir. Ayrıca köpeklerimizin kaburgalarının sonuna doğru vücut kıvrılmalarının daralmaya ve sıkı olmaya başladığı yerde belirgin bir bel olması gereklidir. Köpeğimize verdiğimiz mamayı yeterli düzeyde tuttuğumuz zaman iyi ve kaliteli bir mama az önce belirtmiş olduğumuz durumların hepsinin sürekliliğini ve kalıcılığını sağlayacaktır.

 

Kuru mama mı almalı yoksa yaş mama mı?

 

Yavru ve ufak evcil hayvanlarımız için hazırlanmış tüm ambalajlı gıda ürünlerini gözden geçirmek ve teker teker araştırıp faydalarını, zararlarını incelemek biraz can sıkıcı bir hal almaya başlar bir süre sonra. Fakat hemen endişelenmeyin. Köpeğimize aldığımız mamanın ambalajı üzerindeki yazılara dikkatli bir şekilde bakacak olursak mevcut mamaların büyük bir kısmının üstünde “ tam mama” ibaresinin yazılı olduğunu görürsünüz.

Bu ibare, bu tür mamaların sahip olduğunuz köpeğinizin ekstra malzeme veya extra takviye bir maddeye ihtiyaç duymadan köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin kaynaklarını sunduğunu ifade eder. Ayrıca iki farklı seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Yaş mama ile kuru mama arasında seçim yapmanız gerektiğinin bilincine varacaksınız. Hangisini niçin tercih etmelisiniz? Alt taraftaki yazımız kararınızı vermenizde sizlere yardımcı olacak bazı bilgiler bulunuyor.

 

Kuru mama

 

İçinde tuttuğu suyun az olmasından ötürü sayısı oldukça fazla olan mama türlerini saklayabilirsiniz. Hacim olarak büyükçe bir köpeğe sahipseniz bu olay bu konuda sizlere oldukça çok yardımcı olur. Bununla beraber farklı şekil ve dokularda büyük parçaları sindirmesi ve çiğnemesi dişlerinin oldukça temiz, güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bazı küçük yavru köpekler annelerinin sütündeki sıvılıktan ötürü ilk zamanlarda kuru mamayı reddedebilirler. Ancak zaman geçtikçe ona alışacak onu sevmeye başlayacaktır. Bu arada mamayı yavru köpeğinize vermeden önce ıslatmanın faydası var.

 

Yaş mama

Golosi Fish & Rice Balıklı Köpek Maması

Ağzına kadar doldurmuş bir yaş mama, bir kabın tamamını doldurmuş bir kuru mamanın neredeyse yarısı kadar kalori içerir. Bu durum minik köpeğiniz şayet ki yemek yemeyi seviyorsa yaş mama ile birlikte fazla yemek yeme ihtimali oldukça düşüktür. Yüksek nem içeren ürünler minik köpeğiniz için ideal hidrasyon dengesini sağlamakla kalmaz ayrıca idrar yolları enfeksiyon riskini de oldukça azaltır. Genç köpekler yaş mamayı çiğneme kolaylı ve yutması daha kolay olduğundan kuru mamayı daha çok tercih edebilir. Bu sebepten ötürü yavru köpeğiniz verdiğiniz mamaları beğenmiyorsa yani zor beğenen yemek canavarlarında biri ise bu seçim sizin için oldukça iyidir.