arama

Golosi Country All Breeds Tüm Irklar İçin Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Golosi Country All Breeds Tüm Irklar İçin Köpek Maması

Hayvan severlerin evlerinde ya da bahçelerinde besledikleri köpeklerinin gelişimi ve hayatını sorunsuz bir şekilde sürdürebilmesi için önemli olan konulardan bir tanesi de beslenme düzenidir. Köpekler diğer canlılar gibi düzgün bir şekilde, düzgün miktarda besinlerle beslenmelidir ki herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmasınlar. Bu yüzden hangi cins köpek olursa olsun, köpek maması alınacağı zaman mutlaka doğru tercihler yaparak, doğru köpek mamasının alınması gerekir. Eğer bu konuya gereken önem gösterilmezse köpeklerde başta ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunları ile boğulma gibi farklı sağlık sorunları gelişebilir. Köpek mamasından dolayı bu kadar ciddi rahatsızlıkların nasıl olduğunu merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

Köpeklerin bir kısmı kuru mama tüketirken, bir kısmı ise yaş mamalardan hoşlanırlar ve onları tüketmek isterler. Bu durum bazen köpekten köpeğe değişiklik gösterirken, bazen ise köpek sahiplerinin tercihlerine göre değişkenlik gösterir. Genellikle köpek sahipleri köpeklerini beslemek için daha kolay ve daha ucuz maliyetli olan kuru köpek mamalarını tercih ediyorlar.

 

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için belirli aralıklarla yaş mama da tüketmesi gerekir. Bu nedenle bu konuda hem köpeklerin tavrını değerlendirerek mama almak, hem de sağlıklı bir gelişim için diğer mama türlerini de köpeklere vermek gerekir. Bazen köpekler kendilerine verilen mamaları kabul etmeyebilirler. Köpeğin kendisine verilen mamayı kabul edip etmediğini ise anlamanın iki yolu bulunuyor. Öncelikle eğer köpeğinize verdiğiniz mama köpeğiniz tarafından beğenilmediyse köpeğiniz bu mamayı tüketmeyerek mamayı beğenmediğini sahiplerine gösterir. Bu durumda kesinlikle köpeklerin ilgili mamayı tüketmesi için zorlama yapılmaması gerekiyor. Köpeğin mamayı beğenmediğinin göstergelerinden birisi de köpekte kısa süre sonra başlayan sağlık sorunlarıdır. Eğer köpeğinizin gelişimine uygun bir mama almadıysanız köpeğinizin sindirim sisteminde farklı sıkıntılar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen köpeğin mamasını değiştirmeniz gerekir. Buna rağmen bile köpeğinizin sağlık sorunlarında iyileşme olmazsa vakit kaybetmeden herhangi bir veterinerden destek alabilir ve köpeğinizin iyileşmesi için girişimde bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

Köpek Mamasının Değişimi Nasıl Olmalı

 

Köpek sahiplerinin köpekleriyle ilgili olarak özenli davranmaları gereken bir diğer konu ise köpeklerinin mama değişimleridir. Köpeğiniz için yeni bir mamaya geçmeniz gerekiyorsa bu konuda da dikkat etmeniz gereken birkaç konunun olduğunu unutmayın. Öncelikli olarak köpek maması değişimcilerini tıpkı kedilerde olduğu gibi direkt olarak değiştirilmemesi gerekiyor. Köpeği yeni mamaya geçirmek hem köpeğin mamayı kabul etmemesine neden olabilir, hem de köpeklerin sindirim ile ilgili problemler yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle köpeklerin mama değişimini ortalama olarak bir hafta gibi bir süreç içerisinde yapmak gerekiyor.

 

Örneğin yeni mamadan az bir miktar ve eski mamadan biraz daha fazla miktarda köpek maması hazırlayarak köpeğinizin ilgili öğününü tüketmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise eski mamanın ölçüsünü biraz daha azaltıp, yeni mamanın ölçüsünü biraz daha yükseltebilirsiniz. Bu işlemi birkaç gün boyunca tekrar ettiğiniz zaman köpeğinizin yeni mamaya geçiş süreci çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak yine de bu süre zarfında köpeğiniz verdiğiniz mamayı kabul etmiyorsa, yani beğenmiyorsa mutlaka o mamadan vazgeçin.

Golosi Country All Breeds Tüm Irklar İçin Köpek Maması

Böyle bir ihtimal köpek ve kedi mamalarında olduğu için sizlerde köpeğinizin mamasını değiştireceğiniz zaman öncelikli olarak küçük miktarlardaki mamaları alabilirsiniz. Köpeğinizin mamayı beğendiğinden emin olduktan sonra ise istediğiniz kadar büyük miktarda köpek maması alarak köpeğinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde köpeğinizin beslenmesi için kullanılmayacak olan köpek mamalarına gereksiz ücret ödemiş olursunuz. Köpek maması sektörünün en önemli markalarından birisi olan Golosi Country All Breeds tüm ırklar için köpek maması ürününde de değiştirme işlemini aynı şekilde yaptığınız zaman hiç bir sorun ile karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.