arama

Giresun Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Giresun Köpek Maması

Giresun ülkemizin güzel şehirlerinden biridir. Bu şehirde köpek seven ve bakan güzel insanlarımız da vardır. Ancak piyasada bulunan yüzlerce marka ve mama çeşidi yüzünden kafalar bazen karışabilmektedir. Ama köpeğinize verebileceğiniz en iyi mama Giresun köpek maması ürünüdür. Hangi mamaların iyi olduğu ya da olmadığını bilmek için birkaç püf nokta bilinmelidir. Bu sayede en iyi mama alınabilir ve köpeğinizin iyi beslemesini sağlayabilirsiniz. Köpek mamasında tercih önemli bir konudur. Köpeğiniz için en uygun mamayı seçmeniz köpeğiniz için çok önemlidir. Köpeğiniz iyi beslenme sonucu vücut yapısı – vücut sistemleri daha iyi çalışacak eğer iyi beslenmezse ise tam tersi olacaktır.

 

Bu yüzden yapmanız gereken bir mamada olması gereken içerikleri bilerek en uygun mamayı almak ve köpeğinize vermektir. Bir köpek maması almak için bilmeniz gereken birkaç husus vardır sadece. Bu hususları öğrendikten sonra artık hangi mamanın iyi hangi mamanın kötü olduğunu anlayacaksınız. Bir köpek mamasında öncelikle olması gereken içeriklerden bahsetmek gerekilir. Bir köpek mamasında olması gereken başlıca içerikler: et, mineral, vitamin, protein ve yağdır. Bu dört içeriğe dikkat edilmelidir. Çünkü aldığınız mamada olması gereken içerikler bunlardır.

 

Bunların hepsinin ayrı görevleri vardır. Örneğin etçil bir canlı olan köpek için et doyurucu, lezzetli ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sık sık alması gerekmektir. Bir köpek mamasında çoğunluk et olmalıdır. Bu sayede köpeğinizin ihtiyacı olan besin içeriği karşılanacaktır. Ette bulunan protein gibi içerikler sayesinde köpeğinizin yapısı, kasları güçlenecek ve daha iyi bir yapıda olacaktır. Bir diğer önemli olan içerik ise elbette proteindir. Protein bir vücut için vazgeçilmez olan bir içeriktir. Vücudu bir kalkan gibi korur. Hücreleri yeniler, hücreleri onarır ve antikor üretir.

 

Ayrıca yaraların enfeksiyon kapmasını ve vücut içinde mikrop olmasını engeller. Vücut yapısını dengede tutar. Bu yüzden en önemli besin değeri denilebilir. Bir köpek mamasında en az%7,5 olmalıdır. Bu oran kuru köpek maması için geçerlidir. Ancak konserve mamalar gibi mamalarda daha az da olabilir. Köpek mamasında olması gereken bir diğer içerik vitaminlerdir. Vitaminler vücut fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlar. Vücut için önemi büyüktür. Özellikle D, E, A vitaminleri bir köpek mamasında olması gereken vitaminlerin başında gelmektedir. Bu vitaminlerin her birinin ayrı görevleri vardır.

 

Örneğin D vitamini iyi bir kas, kemik, eklem yapısı sağlarken, E ve A vitaminler sağlıklı tüy oluşumunu ve tüylerin sağlıklı gelişmesini sağlarlar. Vücuda sağlıklı bir görünüm verirken göze ve beyni korurlar. Mineraller ise vücuda dirençlik verirler. Bir yavru köpek için özellikle kalsiyum sütten sonra son derce yararlıdır. Mamada ayrıca başka mineraller ve vitaminlerde olabilir. Bir köpek mamasında olmaması gereken içeriklere değinmek gerekilirse bunların başında elbette et yan ürünleri gelir. Et önemli bir besin kaynağı olduğuna değinmiştik. Bu yüzden mamada sadece gerçek et olabilir.

 

Et yan ürünleri ise bir mamada olmaması gereken tüy, kan, kemik gibi bir hayvanın atılması gereken içerikleri barındırır. Hiçbir besin değeri yoktur. Bu yüzden kullanılmamalıdır. Bir diğer içerik tahıllardır. Tahıllar ( buğday, mısır, pirinç ) yüksek glisenik endeks bulundururlar ve oldukça az kullanılmaları gerekilir. Bir etçil varlık için fazla miktarda tahıl tüketmek zararlı olmaktadır.

Giresun Köpek Maması

Bu yüzden mamadaki miktarı az olmalıdır. Pirinç içeriği protein desteği sağlamak için kullanılabilir. Ancak tahılların hepsinin mama içerisinde çokça kullanılması tamamıyla zarar verici olur. Son olarak yapay ve koruyucu besinlerden, gıda boyasından, mısır glüteninden uzak durulmalıdır. Bunları bilerek siz de köpeğiniz için en iyi mamayı seçebilir ve köpeğinizi ister Giresun’da ister başka bir şehirde en iyi şekilde besleyebilirsiniz.