arama

Genesis Puppy Chicken Rice Tavuklu Yavru Kuru Köpek Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Genesis Puppy Chicken Rice Tavuklu Yavru Kuru Köpek Maması

Günlük hayatımızın en büyük parçası olan hayvanlar, şüphesiz insanlardan sonra doğanın en etkili aktörleridir. İşte bu güzel hayvanların içinden evimizde beslemek, büyütmek için seçtiğimiz evcil hayvanlarımız ise yine şüphesiz evimizin en büyük, en önemli parçası haline gelmiş durumdadır. Peki, evcil hayvanları evimize almamızla yapmamız gereken iş bitiyor mu? Tabii ki hayır, evimizin bu değerli üyelerinin bakımına, beslenmesine sağlıklı bir gelişim için mutlaka en üst seviyede dikkat göstermemiz gerekmektedir. Buradaki en önemli husus hiç şüphesiz ki hayvanımızın beslenmesidir. Bu hayvan besleme görevini ise en doğru en güzel şekilde yerine getiren ürünler ise hiç şüphesiz mamalardır. Bilindiği üzere çok büyük bir ürün yelpazesine sahip mamalar da çok fazla çeşit ve marka halinde piyasada bulunmaktadır.

 

Mamalar, içerik yönünden bir evcil hayvanın gelişmesi için gerekli olan birçok besin maddesine eksiksiz ve dengeli olarak sahip olması gereken ürünlerdir. Her hayvan türüne, yaşına, cinsine özel olarak, onların besin ihtiyaçlarına uygun olarak üretilen mamalar, hitap ettiği hayvan türünü sağlıklı bir gelişim açısından eksiksiz olarak tamamlamalıdır. Tabi bunların yanında bu özel ürünler son derece ekonomik de olmalıdır. Evde hayvan sahibinin evcil hayvanı için kendi olanakları ile hazırlamaya çalıştığı besinlere göre daha ucuz, kaliteli ve pratik olmalıdır mamalar. Evcil hayvan deyince aklımıza tabii ki ilk olarak kedi, köpek gibi evlerde bulunması daha kolay hayvanlar gelmektedir.

 

Ben bu yazımda evlerimizde daha çok bulunan evcil bir hayvan olan köpeklere ve onların beslenmesinde çok önemli olan mamalarla ilgili konuşmaya çalışacağım. Evcil köpekler genel kanı olarak etobur sanılabilir fakat durum tam olarak öyle değildir. Evcil köpekler hem etobur hem de ot oburdur. Yani hayvansal besin kaynaklarının yanında bitkisel besin kaynaklarına da ciddi bir şekilde ihtiyaç duydukları yadsınamaz bir gerçektir. İşte burada açıklamaya çalıştığımız üzere kaliteli ve yeterli bir köpek maması hayvansal proteinler ve bitkisel proteinleri içermeli, karbonhidrat yönünden yeterli olmalı, bunların yanında da vitamin ve mineral bakımından da yeterli ve dengeli olmalıdır. Bu bulunması gereken içeriklerin yanında bulunmaması gereken hatırı sayılır miktarda madde de vardır. Köpek mamalarında bulunmaması gereken bu zararlı maddelerin başında mısır glüten unu, soya, kurutulmuş pancar kökü(pancar küspesi) ve yapay antioksidan olarak da bilinen koruyucu maddeler olan tokoferoller gelmektedir. Karbonhidrat değerinin gereğinden yüksek veya et oranının gereğinden düşük olması da mamalarda istenmeyen özelliklerdir.

 

Köpek mamaları yaş ve kuru mamalar olarak olarak iki çeşit olarak piyasada bulunabilir. Peki, bunlar arası farklar nelerdir? Yaş mama kuru mamaya göre üretim açısından birçok farklılık göstermektedir. Yaş mama üretim sırasında kuru mamaya göre çok daha fazla aşamadan, sterilizasyon ve pişirme safhalarından geçer. Bu kadar çok aşama nedeni ile besinsel olarak eksiksiz bir yaş mama üretmek kuru mamaya göre zordur. Yani yaş mama ek besinleri gerektirebilir. Kuru mama ise hayvanınızın su ihtiyacını tam olarak karşılayamayabilir. Yani kuru mama yanında da sıvı desteği köpeğiniz için gerekli olabilir. Tabi bunlar kaliteye göre değişen değerlerdir ve köpek birini diğerine tercih edebilir.

 

Genesis Puppy Chicken Rice Tavuklu Yavru Kuru Köpek Maması

 

Kuru köpek mamalarının yaş mamalara göre besin değeri yönünden bir adım daha önde olduğunu daha önce de belirmiştik. İşte tam burada size bir kuru köpek maması önerimiz var: Genesis Puppy Chicken Rice Tavuklu Yavru Kuru Köpek Maması. Bu kaliteli ürün markasının kalitesini olduğu gibi yansıtmaktadır. Değerli köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için ürünümüze sonuna kadar güvenebilirsiniz.